A Guantanamón őrzött, terrorizmussal gyanúsított foglyokat néhány esetben igenis kínozták, és megsértették a nemzetközi jogot is – áll abban az ENSZ által készített jelentés-tervezetben, amelyből részleteket közölt a Los Angeles Times.
A ma nyilvánosságra került ENSZ-dokumentumban aláhúzzák: több arra utaló jelre bukkantak, mely bizonyítja, hogy kínzásnak vetik alá a vádemelés nélkül bebörtönzötteket Guantánamón. A támaszponton mintegy 400 foglyot őriznek, sokukat mintegy 4 éve tartják fogva.
A BBC honlapján közzétette a részletes dokumentumot, melyben Manfred Nowak jelentéstevő követeli, hogy a foglyokat azonnal engedjék el, vagy állítsák őket ügyük elbírálására alkalmas és az eljárásra jogosult bíróságok elé. Hozzátette: az, hogy a fegyenceket évekig tartották fogva vádemelés nélkül, kimeríti az önkényes fogva tartás fogalmát.
Az ENSZ-jelentéstervezet sürgeti az Egyesült államokat, hogy szüntessenek be mindenfajta kínzást, kegyetlenkedést, megalázó bánásmódot és büntetést a fogolytáborban. Az Egyesült Államok tagadja a jelentésben szereplő fogolykínzásokat. Washington azt állítja: a jelentéstevők soha nem jártak a bázison.
A dokumentum sérelmezi, hogy Washington hermetikusan elzárja a külvilágtól ezt a támaszpontot, megakadályozva bárminemű kapcsolattartást a foglyokkal. A BBC hozzáteszi: Amerika meghívta az ENSZ képviselőit a táborba, ám jelezte, hogy azok semmilyen módon nem folytathatnak magánbeszélgetést a foglyokkal. Az ENSZ elfogadhatatlannak nevezte és visszautasította, hogy munkatársai e feltételek elfogadásával utazzanak Guantánamóra.
Mészárlások, brutális kínzások: demokrácia-export Irakba
Éles lőszert használtak egy börtönlázadás leverésére a kínzásokról elhíresült Abu-Graib-i börtönben Irakban egy ausztrál tévétársaság szerint. Az SBS birtokába olyan új felvételek kerültek a két éve kirobbant botrányban elkövetett kínzásokról, amiken hullák is látszanak. Az arab hírcsatornák önmérsékletet tanúsítottak, nem mutatták be a legdurvább képeket.
A felvételek feltehetően ugyanabból a forrásból származnak, mint a 2004. áprilisában a botrányt kirobbantó, megalázott, kínzott irakiakat ábrázoló felvételek. A BBC beszámolója szerint az újonnan előkerült felvételek javarészt a már eddig is ismert eseményeket mutatják, többjükön az ügy már elítélt szereplői, Lindsay England és a kínzások értelmi szerzőjének kikiáltott Charles Garner láthatóak.
De előkerültek videófelvételek is. Az egyiken maszturbálásra kényszerített iraki foglyok láthatóak, a másikon egy a fejét a falba verő elítélt. Ő az SBS meg nem erősített értesülései szerint elmebajos volt, fogvatartói játékszernek használták, durva fegyelmezési módszereket próbáltak ki rajta.
Az SBS állítása szerint holttesteket – köztük egy elvágott torkú irakit – ábrázoló képek is a birtokába kerültek. A csatorna értesülései szerint a börtönben több fogoly is életét vesztette, mert egy börtönlázadáskor az amerikai őrök kifogytak a gumilövedékből, ezért éles lőszerrel fékezték meg a zavargást.
Az amerikai hadsereg nem kommentálta a csatorna más forrásból meg nem erősített értesüléseit. Az amerikai igazságügyi minisztérium jogtanácsosa szerint a képek „gyomorforgatóan felháborítóak”. Publikálásukat azonban a kormányhoz hasonlóan ellenezte, mivel azok „legfeljebb az indulatok felkorbácsolására alkalmasak”.
BBC, index.hu
Lemondta a Zeneakadémia Varnus Xavér koncertjét