ENSZ-követelés: zárják be Guantánamót!

A guantánamói fogolytábor azonnali bezárására szólított fel az ENSZ jelentés-tervezete mely sürgeti: Washington állítsa bíróság elé vagy rövid időn belül engedje szabadon a rabokat. Közben egy ausztrál tévéadó az eddiginél is brutálisabb felvételeket közölt az amerikaiak iraki fogolykínzásairól.

2006. 02. 16. 12:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Guantanamón őrzött, terrorizmussal gyanúsított foglyokat néhány esetben igenis kínozták, és megsértették a nemzetközi jogot is – áll abban az ENSZ által készített jelentés-tervezetben, amelyből részleteket közölt a Los Angeles Times.

A ma nyilvánosságra került ENSZ-dokumentumban aláhúzzák: több arra utaló jelre bukkantak, mely bizonyítja, hogy kínzásnak vetik alá a vádemelés nélkül bebörtönzötteket Guantánamón. A támaszponton mintegy 400 foglyot őriznek, sokukat mintegy 4 éve tartják fogva.

A BBC honlapján közzétette a részletes dokumentumot, melyben Manfred Nowak jelentéstevő követeli, hogy a foglyokat azonnal engedjék el, vagy állítsák őket ügyük elbírálására alkalmas és az eljárásra jogosult bíróságok elé. Hozzátette: az, hogy a fegyenceket évekig tartották fogva vádemelés nélkül, kimeríti az önkényes fogva tartás fogalmát.

Az ENSZ-jelentéstervezet sürgeti az Egyesült államokat, hogy szüntessenek be mindenfajta kínzást, kegyetlenkedést, megalázó bánásmódot és büntetést a fogolytáborban. Az Egyesült Államok tagadja a jelentésben szereplő fogolykínzásokat. Washington azt állítja: a jelentéstevők soha nem jártak a bázison.

A dokumentum sérelmezi, hogy Washington hermetikusan elzárja a külvilágtól ezt a támaszpontot, megakadályozva bárminemű kapcsolattartást a foglyokkal. A BBC hozzáteszi: Amerika meghívta az ENSZ képviselőit a táborba, ám jelezte, hogy azok semmilyen módon nem folytathatnak magánbeszélgetést a foglyokkal. Az ENSZ elfogadhatatlannak nevezte és visszautasította, hogy munkatársai e feltételek elfogadásával utazzanak Guantánamóra.

Mészárlások, brutális kínzások: demokrácia-export Irakba

Éles lőszert használtak egy börtönlázadás leverésére a kínzásokról elhíresült Abu-Graib-i börtönben Irakban egy ausztrál tévétársaság szerint. Az SBS birtokába olyan új felvételek kerültek a két éve kirobbant botrányban elkövetett kínzásokról, amiken hullák is látszanak. Az arab hírcsatornák önmérsékletet tanúsítottak, nem mutatták be a legdurvább képeket.

A felvételek feltehetően ugyanabból a forrásból származnak, mint a 2004. áprilisában a botrányt kirobbantó, megalázott, kínzott irakiakat ábrázoló felvételek. A BBC beszámolója szerint az újonnan előkerült felvételek javarészt a már eddig is ismert eseményeket mutatják, többjükön az ügy már elítélt szereplői, Lindsay England és a kínzások értelmi szerzőjének kikiáltott Charles Garner láthatóak.

De előkerültek videófelvételek is. Az egyiken maszturbálásra kényszerített iraki foglyok láthatóak, a másikon egy a fejét a falba verő elítélt. Ő az SBS meg nem erősített értesülései szerint elmebajos volt, fogvatartói játékszernek használták, durva fegyelmezési módszereket próbáltak ki rajta.

Az SBS állítása szerint holttesteket – köztük egy elvágott torkú irakit – ábrázoló képek is a birtokába kerültek. A csatorna értesülései szerint a börtönben több fogoly is életét vesztette, mert egy börtönlázadáskor az amerikai őrök kifogytak a gumilövedékből, ezért éles lőszerrel fékezték meg a zavargást.

Az amerikai hadsereg nem kommentálta a csatorna más forrásból meg nem erősített értesüléseit. Az amerikai igazságügyi minisztérium jogtanácsosa szerint a képek „gyomorforgatóan felháborítóak”. Publikálásukat azonban a kormányhoz hasonlóan ellenezte, mivel azok „legfeljebb az indulatok felkorbácsolására alkalmasak”.

BBC, index.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.