800 tüntetőt vettek őrizetbe a franciaországi megmozdulásokon

A francia kormány szerdai ülésén továbbra is megosztottság mutatkozott a kormánytagok között a fiatalok munkavállalását szabályozó, nagy felzúdulást kiváltott törvény, az úgynevezett CPE ügyében. Kedden mintegy egymillióan tüntettek Franciaországban, Párizsban súlyos összecsapásokra került sor.

2006. 03. 29. 12:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az országszerte mintegy egymillió fős, Párizsban súlyos zavargásokba torkollott tegnapi megmozdulások után a francia kormány ma az újabb lépésekről tárgyal a fiatalok munkavállalását szabályozó, nagy felzúdulást kiváltott törvény, az úgynevezett CPE ügyében – tudósít a BBC.

A rendelkezés lehetővé teszi, hogy a munkáltatók a 26 évnél fiatalabb munkavállalót bármikor elbocsáthassák. A kormány a munkáltatók számára előnyös feltétellel arra próbálta ezáltal ösztönözni a munkaadókat, hogy próbálják meg csökkenteni a 18–25 éves korosztályt érintő, több mint 20 százalékos munkanélküliséget.

A kormány megosztottnak tűnik, s egyre élesebb ellentét mutatkozik a jelenlegi miniszterelnök, Dominique de Villepin és a következő elnökválasztáson minden bizonnyal ellenfeleként induló Nicolas Sarkozy belügyminiszter között.

Villepin kormányfő jelezte, hogy hajlandó változtatni eredeti elképzelésein, ám arról nem beszélt, hogy eleget téve a tüntetők követeléseinek, visszavonná a jogszabályt. Elemzők a jobboldali kabinet erőpróbájaként írnak a belpolitikai válsággá fajult lépésről, míg Jacques Chirac köztársasági elnök egyelőre csak abbéli szándékát közölte, hogy a napokban nyilatkozni fog a CPE-vel kapcsolatban.

Tienanmen tér – vagy mégsem?

Sajnálatosnak minősítette az újságírók és Philippe Douste-Blazy francia külügyminiszter találkozóján a CNN nevében Chris Burns, hogy a Tienanmen téren történtekhez hasonlította a párizsi Köztársaság téren sorra került összecsapást kedd esti tudósításában. Az amerikai hírtelevízió munkatársa tudósításában úgy fogalmazott, hogy az 1989-es pekingi eseményeket juttatja eszébe a tömeg és a „harckocsik” szembenállása.

Ha az eseményeket nem is lehet a kínai kommunista rezsim által 1989-ben elkövetett, több száz, egyes források szerint több ezer halálos áldozattal járó tömegmészárláshoz hasonlítani a kedd este 8 után, a Köztársaság téren történteket, tény, hogy délután 4 órától este fél 11-ig tartott, míg a rendfenntartó erők megfékezték a rájuk támadó tüntetőket. A demonstrálók közül kisebb csoportok váltak ki, akik üvegekkel, kaviccsal, bútordarabokkal és lecekkel hajigálták a rendőröket. A rendfenntartók 15 percen belül elkezdték kiüríteni a teret vízágyúk és nagy mennyiségben használt könnygáz segítségével. A párizsi megmozduláson a szervezők szerint 700 ezren, a rendőrök szerint 92 ezren vettek részt.

Megmozdult és leállt az ország

Franciaország mintegy 100 városában került sor megmozdulásokra, a rendőrség összesen 800 főt vett őrizetbe az országszerte kitört zavargásokban, ebből 500 főt a párizsi rendőrség állított elő. Marseille-ben 250 ezren vonultak fel a szakszervezetek szervezésében.

Korábban jelentősen lelassult a közlekedés Franciaországban, ahol a tervek szerint általános, ám hírügynökségi jelentések szerint csak országos méretű sztrájkkal tiltakoznak a munkajogi reform ellen.

Kedden a párizsi repülőtereken 30 perces késéseket regisztráltak, több felszállópályát lezártak a légiirányítók és a tűzoltók munkabeszüntetése miatt. A nagy sebességű vonatoknak csak kétharmada, az elővárosi vonatoknak egyharmada indult el. A francia fővárosban reggel a tömegközlekedés 75 százalékát a metró és az autóbuszok bonyolították.

Mintegy 70 vidéki város közlekedésében is fennakadások voltak.

Kedden az országban egyetlen újság sem jelent meg, a közszolgálati rádió információs csatornáján pedig hírek helyett komolyzene szólt. Az iskolákban fogadták a gyerekeket, tanítás helyett azonban csak napközi volt.

A több napja tartó tiltakozó megmozdulásokban keddig több mint 1400 embert vettek őrizetbe a hatóságok. A sérültek száma meghaladja a 450-et, ennek több mint fele rendőr.

Közben a francia belügyminiszter attól tart, hogy az újabb tiltakozóhullám feléleszti a tavaly őszi külvárosi zavargásokat. Nicolas Sarközy ezért már kedden felszólította a rendőrséget, szigorítsák a pályaudvarok és a földalatti állomások ellenőrzését.

BBC, AFP, Magyar Rádió

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.