Bush otthon már elvesztette a háborút

Minél hamarabb történő kormányalakításra sürgette az iraki vezetőket George Bush amerikai elnök Nyugat-Virginiában. Republikánus politikusok aggódnak a novemberi időközi választások közeledtével az iraki háború okán egyre vészesebb népszerűség-vesztés miatt.

2006. 03. 23. 9:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kormányalakításra sürgette az iraki politikusokat George Bush, az iraki biztonsági erőket pedig arra nógatta, hogy most már minél előbb vegyék át hazájuk védelmét az amerikaiaktól – nem rejtve véka alá hazája türelmetlenségét amiatt, hogy a választások után három hónappal is fennáll Bagdadban a politikai blokád. Az elnök ezúttal Nyugat-Virginiában beszélt; ez volt az ötödik nap egyébként, hogy beszédet tartott Irakról és az iraki háborúról, amelynek amerikai támogatottsága drámaian csökkent.

„Az irakiak megszólaltak, elmondták a véleményüket, s most már itt az ideje, hogy egy kormány cselekedjék is. Az emberek ezt várják, egyébként nem mentek volna el szavazni!„ – mondta az elnök, akit, mint azt a Libération című francia napilap tudósítója is megjegyzi, a háború folytatására és sikereire vonatkozó megjegyzései miatt többször is lelkes ovációval szakított félbe a főleg Irakban harcoló katonák hozzátartozóiból álló közönség.

Bush elmondta azt is, hogy egyeztetett a bagdadi amerikai nagykövettel, Zalmay Khalilzaddal és George Casey tábornokkal, s mindkettőjüket felhatalmazta arra, hogy ők is tegyék egyértelművé az iraki vezetőknek: itt az ideje a kormányalakításnak és a cselekvésnek.

Veszélyesen hozzá nem értőnek nevezte az amerikai elnököt a Demokrata Párt szenátusi frakciójának vezetője. Harry Reid az elnök iraki politikáját bírálva azt nyilatkozta: teljes a kudarc katonai és gazdasági téren, továbbá az új iraki kormány megalakulásának elhúzódása szempontjából is.

Bush számára a győzelem a legfontosabb

Az utóbbi időben mélypontra süllyedt Bush népszerűsége, és a demokrata párti kritikák mellett egyre többen bírálják saját pártján, a Republikánus Párton belül is. A republikánusok, mint azt a Libération is jelzi, attól tartanak, hogy az iraki háború egyre inkább hanyatló népszerűsége veszélyes helyzetet teremt számukra a közelgő, félidős novemberi választásokon. Bush Virginiában szintén kitért a közelgő megmérettetésre, és kijelentette, hogy az amerikai csapatok iraki tartózkodásával kapcsolatos döntéseit a legkevésbé sem befolyásolják a novemberi választások.

Az irakiaknak szánt üzenetek közt viszont Bush folyamatosan ismételgette, hogy a helyi biztonsági erők felállítása alapfeltételét képezi a 133 ezer katona kivonásának az arab államból. Az amerikaiak által kiképzett iraki katonák feladata lesz a demokrácia megvédése – jelentette ki az elnök.

Bár Bush aláhúzta, hogy döntéseinél számára a győzelem a szempont, nem a közvélemény-kutatások. Ez utóbbiak nem elhanyagolható jelzéseket küldenek az amerikai választók részéről. A Newsweek amerikai hírmagazin legújabb számában közölt felmérések szerint Bush népszerűsége mindössze 36 százalékos, amely éves szinten 21 százalékos zuhanást jelent, míg az amerikaiak 65 százaléka elégedetlen az iraki háború vezetését, Bush háborús politikáját illetően.

Beszédében az elnök egyébként kitért Afganisztánra is, ahol egy 41 éves férfit halálbüntetés fenyeget, mert keresztény hitre tért. Bush védelmébe vette a férfit, és azt mondta: az Egyesült Államok elvárja az afgán hatóságoktól, hogy tiszteletben tartsák a szabadság egyetemes elveit. Tegnap Angela Merkel német kancellár is kiállt a keresztény elítélt mellett.

radio.hu, Libération

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.