Több százezer középiskolás és egyetemi hallgató mozdult meg országszerte Franciaországban a csütörtöki nap folyamán, hogy tiltakozzanak az úgynevezett CPE törvény ellen, mely a fiatalok számára bevezetett, néhány hónapos munkaszerződéseket olyan szerződésekkel váltaná fel, melynek feltételei között viszont az is szerepel, hogy a munkaadó a 26 év alatti fiatalokat a kétéves próbaidő alatt bármikor elbocsáthatja, ám ennek leteltével a munkaviszony határozatlan idejű munkaszerződéssé válik. A 18 és 26 év közötti fiatalok a jelenlegi gyakorlat szerint mindössze néhány hónapos határozott idejű munkaszerződéseket kötnek. A Dominique de Villepin miniszterelnök által kidolgozott törvénytől a kormányfő, mint bejelentette, azt reméli, hogy jelentősen csökkenti a francia fiatalok Európában példátlan méretű, 23 százalékos munkanélküliségét.
A törvényi szabályzás azon kitétele, hogy a kétéves próbaidő alatt bármikor elbocsáthatják a fiatalokat, példátlan méretű, az 1968-as megmozdulásokra emlékeztető tiltakozási hullámot váltott ki a diákság körében, ám a tüntetésekhez éppen az érintett fiatalok, a külvárosok szegényebb negyedeinek részben színes bőrű, jórészt munkanélküli lakosai nem csatlakoztak.
A tüntetések központja ezúttal is a párizsi Sorbonne egyetem és a Latin negyed volt, ahol számos, maszkkal álcázott arcú fiatal újságosbódékat gyújtott fel és Molotov-koktélokkal támadt a rendőrségre. Teljesen kiégett egy könyvesbolt, számos autót is felgyújtottak a zavargók.
A vízágyúkkal és könnygázzal végzett tömegoszlatás eredményeként a zavargók csütörtök este 8 óra után vonultak vissza a párizsi utcákról.
A párizsi összecsapásokon és felvonulásokon a szervezők szerint 120 ezer, a rendőrség adatai szerint 33 ezer fiatal vett részt. Csütörtökön Franciaország szinte valamennyi nagyobb városában tüntettek a fiatalok, akik országszerte a szervezők szerint 500 ezren, a rendőrség szerint 274 ezren mentek az utcára.
A 84 franciaországi egyetem több mint kétharmada pénteken is folytatta a tiltakozást, a campusok bejáratát blokád alá vették a fiatalok. Számos középiskola nem kezdte meg pénteken az oktatást a diákok folytatódó demonstrációja miatt.
Baloldali anarchisták a tüntetők soraiban
Huligánok, csirkefogók keveredtek az igazi tüntetők közé – Nicolas Sarkozy belügyminiszter így indokolta, miért váltak összecsapás-sorozatokká a csütörtöki, franciaországi diákmegmozdulások.
A magyar származású belügyminiszter szerint a megmozdulások résztvevői közé keveredtek „a szélsőbal és a szélsőjobb” aktivistái. A zavargásokért ezek a „csirkefogók” felelősek „egyes negyedekből”, illetve néhány száz „bajkeverő”, köztük baloldali anarchisták, akik kifejezetten rendbontás céljából vegyültek el a diákok között, és támadásokat intéztek a rendőrség és a csendőrség alakulatai ellen. Voltak szélsőjobboldaliak is köztük – fűzte hozzá. Sarközy a péntekre virradó éjjelen mondta ezt újságírók előtt azután, hogy megbeszélést tartott a különleges alakulatok és a csendőrség erőinek vezetőivel. A belügyminiszter kérte, hogy a „valódi tüntetők” őrizzék meg hidegvérüket, és demonstrációikat nyugodtan, erőszak nélkül tartsák meg.
Kijelentette: a rendfenntartó alakulatok épp azért avatkoztak be, hogy „a csirkefogók” ne borítsák el a gimnazisták, hallgatók sorait. Sarkozy kitért az ügy politikai megoldását firtató kérdések elől, jelezve: ő belügyminiszter, az ő feladata a közbiztonság és a tüntetők biztonságának őrzése.
(A francia miniszterelnök mindeddig kizárta, hogy visszavonják a törvényt, ugyanakkor egy friss közvélemény-kutatás szerint a franciák közel kétharmada nem ért egyet a jogszabállyal.)
A zavargók közül országszerte 300, ebből Párizsban mintegy 180 résztvevőt vettek őrizetbe. Sarkozy reményeit fejezte ki, hogy mindegyikük ellen „példás büntetést” szabnak ki, jelezve, hogy „rendkívül erőszakos” összecsapásokat provokáltak ki a rendbontók. Hozzátette: a csendőrség és rendőrség alakulatait is meglepte a támadások hevessége, melyek során Molotov-koktélokat és asztalokat hajigáltak a rendőrökre, illetve motorlánccal támadtak a rendfenntartókra. A rendfenntartók közül 46-an sebesültek meg, 11-en jelenleg is kórházban vannak.
AFP, BBC
A történelem legsötétebb időszaka sejlik fel Magyar Péter újabb botránya kapcsán