Rendőrséget vetnének be a sztrájkoló diákok ellen?

A diákok által blokád alá vett francia középiskolák azonnali, akár a rendfenntartó erők segítségével történő megnyitását rendelte el az oktatási miniszter – állítják szakszervezeti források. Gilles de Robien kabinetje azt állítja, hogy az igazgatókra bízták a rend helyreállítását.

2006. 03. 30. 13:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben az egyetemisták, a középiskolások és a munkavállalói szervezetek tekintélyes része a jövő hét elejére hirdetett sztrájkra készül, a feszült légkörben olaj volt a tűzre az oktatási miniszter levele, amely állítólag erőszakos beavatkozást sürgetett a sztrájkoló középiskolák ellen. Az április 4-re tervezett tiltakozás oka továbbra is az úgynevezett CPE, az a törvény, amely a 26 évnél fiatalabb munkavállalók első munkaszerződése esetében lehetővé teszi, hogy a munkáltató bármikor felbontsa a szerződést.

Dominique de Villepin miniszterelnök szerdán felszólította a szakszervezeteket a tárgyalások folytatására, ám ettől a francia közvélemény nagy része nem vár csodákat (lásd keretes anyagunkat). A kormányfő továbbra sem hajlandó visszavonni a jogszabályt. A külvárosi fiatalok tavaly őszi zavargásai idején is sokáig hallgató francia köztársasági elnök, Jacques Chirac mindeddig nem hallatta hangját a belpolitikai válságban. Az államfő jelezte: a napokban nyilatkozni fog, ám ennek módját és idejét nem jelölte meg.

Akár rendőrrel, csendőrrel is

A diákok által blokád alá vett francia középiskolák azonnali, akár a rendfenntartó erők segítségével történő megnyitását rendelte el az oktatási miniszter – állítják szakszervezeti források. Gilles de Robien nyilatkozatában aláhúzta: a diákoknak mindenképpen vissza kell térniük az iskolapadba, mert így elveszítik az iskolaévet, s elveszítik jövőjüket is. Ugyanakkor a minisztérium szóvivője cáfolta, hogy a tárcavezető szerdán egy belső használatra kiadott körlevélben a rendőrség segítségével történő beavatkozásra szólította volna fel az iskolaigazgatókat.

Igaz-e vagy nem, hogy az inkriminált levelet de Robien írta alá, az utasíts mindenképpen olaj volt a tűzre – írja a Le Figaro. A konzervatív francia lap szerint a miniszter fel akar zárkózni a CPE ügyében megingathatatlan Dominique de Villepin kormányfőhöz, ezért „szóbeli utasítást” adott minden blokád alá vett iskola igazgatójának szerdán, hogy csütörtökre nyissák meg az intézményeket. Ugyanakkor az oktatásban dolgozók szakszervezete, a SNPDEN szerint de Robien továbbment. Az érdekvédelmi szervezet által megszerzett és közzétett dokumentum szerint a lille-i tankerület intézményeinek küldött, írott üzenetében a miniszteri kabinet azt sürgette, hogy akár a rendőrség vagy a csendőrség erőinek segítségével, de mindenáron vessenek véget a blokádnak március 30-ig.

Az oktatási minisztériumban ugyanakkor tagadják, hogy de Robien a rendfenntartó erők beavatkozását sürgette volna. A tárca szerint a miniszter az intézményvezetőkre bízta, milyen eszközökkel biztosítják a csütörtöki újranyitást.

Az oktatásügyi szakszervezet szerint a középiskolák kiürítése igen nehezen elképzelhető erőszak nélkül, míg egy szülői szervezet „piromán tűzoltónak” aposztrofálta de Robient. Egy 12 dolgozói, hallagatói és középiskolás szakszervezetet, illetve szervezetet tömörítő csoport közleményében óvta a kormányt attól, hogy erőszakkal próbáljon fellépni, „különösen az egyetemisták és a középiskolások ellen”.

Barikádok a gimnázium bejáratánál

A 4300 francia középiskolából országszerte 119 zárva maradt, 301-ben pedig továbbra is rendkívüli állapotok uralkodnak a CPE-ellenes sztrájkmozgalom hatására. A sztrájkoló diákok sok helyen akadályokat emeltek az iskolák bejáratánál.

A Le Monde beszámol: Montreuilben a diákok a Jean-Jaurés és a Condorcet gimnázum körül útakadályokat emeltek szemetes edényekből és kerítéselemekből, ám a rendőrség nem avatkozott közbe.

Párizsban a 110 középiskolából 36 csatlakozott a sztrájkmozgalomhoz, közülük egy 6. kerületi iskola volt az egyetlen, ahol a rendőrség kivonult, s megakadályozta, hogy a diákok eltorlaszolják a tanintézmény bejáratát. A rendőrök nem ütköztek ellenállásba. A fővárosban több diákszervezet kompromisszumos megoldást kötött a minisztériummal, így barikádjaikon átengedik a kollégistákat vagy az érettségire készülőket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.