Uniós szankciók Minszk ellen a hajnali rendőrroham után

Szankciókat fogadott el Brüsszelben az Európai Unió 25 tagállama a fehérorosz vezetőkkel szemben azután, hogy a rendőrség erőszakkal feloszlatta Minszkben az ötödik napja tüntető tömeget. Gyurcsány azonnali magyar reagálást emlegetett, holott egyedül Budapest bojkottálta a most elfogadott szankciók visegrádiak általi kezdeményezését.

2006. 03. 24. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fehéroroszországgal szembeni, főleg Alexandr Lukasenko elnököt és az állami vezetőket érintő szankciókat fogadtak el az Európai Unió tagállamai brüsszeli csúcsértekezletükön azután, hogy a rendőrség kommandós alakulatai verték szét és hurcolták börtönbe Minszkben a vasárnapi elnökválasztáson tapasztalható visszaélések miatt tüntető tömeget.

A 25 európai vezető nyilatkozatot adott ki, aláhúzva, hogy a március 19-én zajlott, Lukasenkót posztján megerősítő elnökválasztás „alapvetően elhibázott” volt, s kijelentették hogy korlátozó intézkedéseket hoznak a választások nemzetközi normáinak megsértői ellen. A szankciók részletei egyelőre nem ismeretesek.

Az EU-elnökséget betöltő Ausztria külügyminisztere, Ursula Plassnik a brüsszeli EU-csúcs helyszínén kijelentette: a fehérorosz vezetők beutazásának eleve meglévő korlátozásai mellett az intézkedések között szerepelhet javaik befagyasztása is. A politikus felhívta Fehéroroszország szomszédait, hogy tegyenek hasonló lépéseket. Az EU egyben „elítéli a fehérorosz hatóságok ma reggeli akcióját a békés tüntetőkkel szemben, akiknek törvényes jogaik között szerepelt, hogy összegyűljenek a lezajlott elnökválasztás elleni tüntetés céljából”.

Az Egyesült Államok szintén elítélte a békés tüntetők elhurcolását, míg Oroszország – mint azt a péntek reggeli órákig Budapest is tette – hivatalos szinten nem nyilatkozott a választásokon történtekről. Ugyanakkor Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kijelentette, hogy törvényesnek tartja a fehérorosz választásokat, ami pedig Minszkben történt, azt nem látja ellentétesnek az uniós országokban tapasztalható dolgokkal – fogalmazott a párizsi diákmegmozdulások feloszlatására célozva. Lavrov a hét folyamán több kirohanást intézett Fehéroroszország ügyében az EBESZ ellen, mely szerinte „uszító” szerepet játszik.

Budapest kimaradt a visegrádi és balti államok szankció-követeléséből

Gyurcsány Ferenc Brüsszelben sietett kijelenteni, hogy a magyar kormány volt az első a tagállamok közül, amely rögtön a választások után állást foglalt a témában. A valóságban péntek reggelig kizárólag a külügyi szóvivő adott ki állásfoglalást, míg egyetlen magyar kormánytag és a kormányfő sem ítélte el a vasárnapi választásokon történteket. Budapest volt az egyetlen visegrádi tagállam, amely kimaradt a lengyel, cseh és szlovák kormányok kulcsfigurái által indított szankció-kezdeményezésekben. E kezdeményezést, melyhez a 25-ök közül 8 tagállam, így a balti államok is csatlakoztak, fogadta most el Brüsszel.

Mint ismeretes, az MSZP választási programjában is megemlékezett az újra megtalált keleti birodalomról, Oroszországot a magyar külgazdasági törekvések új kitörési irányaként jellemezve. Minszk Moszkva szövetségesének számít. Elemzők Vlagyimir Putyin orosz elnök budapesti látogatása alkalmával megjegyezték, hogy Moszkva Budapestet állítja Varsó és a balti államok elé ellenpéldaként. Gyurcsány Ferenc az ukrajnai „narancsos forradalom” idején is makacsul kitartott a Moszkva szövetségesének számító Viktor Janukovics mellett.

Somogyi Ferenc külügyminiszter első ízben péntek reggel adott ki elítélő hangú nyilatkozatot Fehéroroszországgal kapcsolatban (lásd keretes anyagunkat), míg korábban csak a külügyi szóvivő nyilatkozott a fehérorosz fejleményekről. Somogyi nyilatkozatában kizárólag „Belarusz”-ként emlegeti Fehéroroszországot. Péntek délelőtt Várkonyi László helyettes államtitkár a Külügyminisztériumba kérette a budapesti fehérorosz nagykövetség ügyvivőjét, és tolmácsolta a magyar kormány tiltakozását a minszki tüntetőkkel szemben ma hajnalban foganatosított erőszakos hatósági fellépés miatt.

Európa tiltakozik

Az Európai Unió nyolc tagállama szankciókat tervez Alekszandr Lukasenko rezsime ellen – jelentette be csütörtök este Stefan Meller. A lengyel külügyminiszter elmondta, hogy terveik szerint a nemzetközi közösséghez fordulnak támogatásért. A kezdeményezést elindító Cyril Svoboda cseh külügyminiszter komoly diplomáciai sikert könyvelhet el: a választások felülvizsgálatát is követelő országok közé állt Lengyelország mellett Észtország, Lettország, Litvánia, Szlovákia, Dánia és Svédország is.

Miközben Budapesten a kormányfő és a kormánytagok meg sem szólaltak a minszki történések kapcsán, a visegrádi négyek másik három tagja annál élénkebben reagált. Mikulás Dzurinda szlovák miniszterelnök már jóval korábban jelezte: nem tartja elfogadhatónak a fehérorosz választás eredményét, a lengyel miniszterelnök szerint sem volt demokratikus a választás, a varsói külügyminisztérium pedig már hétfőn kérte az Európai Uniót, hogy léptessen életbe szankciókat. A cseh külügyminiszter ötlete szerint a fehérorosz ellenzék jelöltjét meg kellene hívni Brüsszelbe, jelezve ezzel Lukasenkónak: ki az EU partnere Fehéroroszországban.

Az EU külügyminiszteri tanácsa hétfőn kijelentette, hogy megvizsgálja az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) a fehérorosz választásokkal kapcsolatos jelentését. A testület ugyanis törvénytelennek, a nemzetközi normákkal összeegyeztethetetlennek nevezte a választásokat, felhívta a figyelmet a megfélemlítés légkörére. Az EBESZ április 10-én hoz döntést a fehérorosz voksolásról.

Börtönbe vetették a tüntetőket

A rendőrség erőinek tömeges bevetésével, az ellene demonstráló polgárok elhurcoltatásával próbálta meg a vitatott körülmények között újraválasztott fehérorosz elnök, Alekszandr Lukasenko hatástalanítani az ötödik napja tüntető ellenzéket. A Reuters operatőrének beszámolója szerint a rendőrök teherautókba (az AFP tudósítója szerint három teherautóba) tuszkolták a rendkívüli hideg ellenére több napja kitartó demonstrálókat; hírügynökségi információk szerint összesen 350 embert hurcoltak el a térről. A Reuters és az AFP információja szerint a minszki központi börtönbe vitték a térről elhurcoltak nagy részét. Eltérő adatok láttak napvilágot arról, hogy hány tüntetőt vettek őrizetbe, egyes forrsáok több mint 300, más tudósítók 150-200 főről írnak.

Csütörtök este mintegy kétezren gyűltek össze ismét az ellenzék vezetője, Alekszandr Milinkevics felhívására, hogy demonstráljanak a választási csalások miatt. A fekete ruhába öltözött rendőri alakulatok a téren maradt tüntetőkre támadtak péntek hajnalban. Milinkevics újabb tüntetést hirdetett meg szombatra, ám jelezte, hogy azt követően egyelőre megszakítják az utcai demonstrációk sorozatát.

A fehérorosz hatóságok csütörtökön megerősítették a nemzetközi közvélemény által is vitatott választás eredményét, miszerint Lukasenko a szavazatok 82,6 százalékát nyerte el a legutóbbi voksoláson.

Hová tűnt a volt lengyel nagykövet?

Egyelőre nem tudni, mi lett a sorsa a téren, a tüntetők között őrizetbe vett volt lengyel nagykövetnek. Az ismeretlen helyre szállított Mariusz Maszkiewicz elhurcolásának hírét megerősítette a lengyel konzul, Krzysztof Swiderek, hozzátéve, hogy a diplomata őrizzetbe vétele által Fehéroroszország megszegte a genfi egyezményt. Swiderek a minszki központi börtön előtt nyilatkozott újságíróknak: ide hurcolták a téren őrizetbe vett tüntetőket.

AFP, Reuters

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.