A Nexus közvélemény-kutató intézet eredmény-előrevetítése szerint, amelyet a szavazatok 95 százalékának összeszámlálása után készített, a jobboldali Szabadságjogok Háza 158 helyet szerez a szenátusban, a balközép Unione pártszövetség pedig 151 szenátori helyhez jutna.
A balközép ellenzék tiltakozott hétfő este „a szavazatszámlálás lassúsága” miatt. A délután 3 órás urnazárást követően a Romano Prodi vezette Unió baloldali pártszövetség vezet a Nexus közvélemény-kutató intézet felmérései szerint az olasz parlamenti és szenátusi választásokon. A kétnapos voksolás után az első felmérések szerint Prodi szövetségére a szavazók 50-54 százaléka, a kormányzó Szabadság Háza 45-49 százalékot kapott – közli a BBC.
A korábbi előrejelzések szerint még azt valószínűsítették, hogy Prodi szövetsége szerezhet többséget. A Nexus közvéleménykutató-intézet prgonózisa szerint 158 hely jutott volna a felsőházban a balközép Olajfa Szövetségnek, míg 151 a Silvio Berlusconi kormányfő vezette jobboldalnak.
Berlusconi már így is a leghosszabb ideig hatalmon levő olasz pártelnök a II. világháború óta. Olaszországban a ma lezárult választásokon elemzők szerint befolyásolta a voksolókat a gazdaság állapota is.
Vasárnap, a kétnapos szavazás első napján a jogosultak mintegy kétharmada már leadta voksát. A szavazóurnákat ma délután 3 órakor lezárták, nagy feldolgozottságú eredmények késő estére várhatók Olaszországban.
Magas részvételi arányra számítottak, ám a szükséges, a szavazatok 80 százaléka valószínűleg Berlusconinak nem jött össze. Vasárnap este 8 órakor a 47 millió választó 66,5 százaléka szavazott, majd az szavazóhelyiségek hétfőn reggel 7 órakor nyitottak ki ismét.
Korábban az AFp azt jósolta, hogy a centrista katolikusoktól az újfasiszta baloldalig a jobboldal széles skáláját összefogó koalíció Silvio Berlusconi vezetésével esélyt kaphat egy újabb kormányalakításra a magas részvétel miatt. A francia hírügynökség ugyanakkor olyan elemzőket is idézett, akik szerint a választások kimenetelét az is befolyásolhatja, hogy a baloldal erőteljesen mozgósított, s ha ez igaz, akkor inkább az ellenzék malmára hajtja a vizet a magas részvétel.
Jön az adóztató baloldal?
Sem Berlusconi, sem az Európai Biztottság volt elnöke, a volt miniszterelnökként is tapasztalatokat felmutató Romano Prodi nem szűkölködtek a személyeskedő, gyakran egymást vagy választási ellenfeleiket sértő megjegyzésektől a kampány idején, sőt a kampánycsend alatt. Az ellenzéki Olajfa (Ulivo) vezetője és alapítója, Prodi Berlusconi alkoholizálására célozgatott, míg a Fininvest médiabirodalom 69 éves feje kommunista veszélyről és az „adóztató baloldal” kockázatairól nyilatkozott. Prodi valóban nem rejti véka alá, hogy szigorúbb pénzügypolitikát vezetne be. Az Unió részéről kifogásolták a jobboldal állítólag sorozatos kampánycsend-sértéseit.
Tény, hogy az olasz gazdaság növekedése mindössze 0,6 százalék volt, így nem tűnt meggyőzőnek Berlusconi érvelése, aki azt ígérte hogy üzletemberi tapasztalatai fellendítik ezt a szférát.
A közvélemény-kutatások szerint eleve 3-5 százalékos előnnyel induló baloldal már vasárnap arra célozgatott, hogy jó eredményekről tudnak.
Ez volt az első alkalom, hogy a mintegy 3 millió külföldön élő, csak útlevéllel rendelkező olasz (így a kivándoroltak gyermekei is) leadhatták voksukat. Közel 1 millió „határon túli” olasz szavazott, ők saját képviselőket és szenátorokat is küldenek a parlament két házába.
Köcsögök, elküldtem őket a k.rva anyjukba, Dunába lökném az összeset - ez Magyar Péter véleménye a sajtóról