Gyújtogatók és tüntetők: hétszázezren Párizs utcáin

Ismét zavargások tarkították a keddi tömegtüntetéseket Párizsban, ahol a szervezők szerint 700 ezren demonstráltak az új munkajogi szabályzás ellen. A párizsi menet végpontjánál 9 személy megsérült az itt kitört zavargások során. A tüntetőkhöz csatlakozó csoportok kirakatokat zúztak be és újságosbódékat gyújtogattak.

2006. 04. 04. 19:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bérmunkásokat tömörítő szakszervezetek, a középiskolások és az egyetemi hallgatók a március 28-i tömegmegmozdulásokhoz hasonló számban, több millióan vonultak az utcára Franciaországban kedden, hogy ismételten tüntessenek a 26 éven aluliak első munkahelyét szabályozó törvény, az úgynevezett CPE ellen – közli az AFP.

A Dominique de Villepin miniszterelnök által kidolgozott törvény, melynek célja az volt, hogy minél több fiatal alkalmazására ösztönözze a munkálatókat, azonnali elbocsátást tett lehetővé az első alkalommal munkát vállaló fiatalok esetében. A köztársasági elnöki ambíciókat dédelgető politikust a legújabb közvéleményutatások szerint a választók 45 százaléka menesztené, s csak 28 százalék elégedett a tevékenységével –áll a L'Expresse című hetilap által közölt felmérésekben.

A megmozdulások egyfajta nyomásgyakorlásként is értelmezhetőek, hiszen azokra közvetlenül a kormányzó Népi Mozgalom Uniójával (UMP) a törvénymódosításról folytatott tárgyalások előestéjén került sor.

A késő délutáni órákban országszerte (a fővárosi megmozduláson résztvevőket nem számolva) a szakszervezetek adatai szerint 3,1 millió, a rendőrség szerint 950 ezer fő vett részt a munkabeszüntetéssel megerősített tüntetésekben, míg Párizsban a szervezők szerint 700 ezren csatlakoztak a Köztárasaság térről (Place de la République) az Austerlitz hídon keresztül halad a Place de l'Italie felé tartó menethez. A rendőrség 98 ezer tüntetőről számolt be a sajtónak.

A Place de l'Italie-nál, a tüntető menet célpontjánál brutális összecsapásokra került sor a rendfenntartó erőkkel, s a résztvevők között is verekedés tört ki. A tüntetőkhöz csatlakozó csoportok kirakatokat zúztak be és újságosbódékat gyújtogattak. A BBC 9 sebesültről tudósított.

A rendőrség nagy erőkkel vette fel a harcot a több helyen a rendfenntartó erőkre üvegekkel, utcakövekkel támadó zavargókkal szemben: a BBC szerint 200 személyt vettek őrizetbe.

Csökkenő lelkesedés

Bár a tüntetők lélekszáma elérte, Párizsban meg is haladta a március 28-i (súlyos utcai összecsapásokba torkolló) felvonuláson résztvevőkét, a munkabeszüntetések lanyhulása jelzi, hogy nem voltak hatástalanok Jacques Chirac köztársasági elnök lépései. Chirac aláírta ugyan a vitatott törvényt, de kötelezte Nicolas Sarkozy belügyminisztert, hogy módosítsa annak lényegesebb pontjait.

Jacques Chirac pénteki televíziós beszédében úgy fogalmazott, aláírja a törvényt, mert a parlament elfogadta azt, és mert új lehetőségeket nyit a munkaerőpiacon. Ugyanakkor két évről egyre módosítják a próbaidőt, és a munkaadónak indokolnia kell az elbocsátást. Megérti a fiatalok ellenállását – tette hozzá a francia államfő -, a munkaadókat pedig arra kérte, még ne alkalmazzák a CPE-t. Chirac beszélt arról is, szeretne tárgyalásokat folytatni az üzleti élet vezetőivel és a szakszervezetekkel is a törvény kapcsán.

Kedden az oktatásban dolgozók 16,4 százaléka, a vasúti dolgozók 18,3 százaléka, a távközlésben foglalkoztatottak 13 százaléka nem vette fel a munkát: ezek a számok mintegy 10 százalékkal maradnak alul a március 28-i részvételhez képest.

Mélyülő válság?

Általános sztrájkot hirdettek keddre a francia diák- és szakszervezetek, melyek továbbra sem adják fel a tiltakozást az úgynevezett első munkavállalási törvény (CPE) ellen. Egy többen gondolják azt, hogy mélyül a válság, miután Chirac elnök jóváhagyta a vitatott törvényt, ugyanakkor azt kérte a munkaadóktól, még ne alkalmazzák a CPE-t. Az újabb tiltakozó hullám kedden hatalmas fennakadásokkal járt. A repülőtereken több tucat járatot kellett törölni a munkabeszüntetések miatt.

A vonatok 70 százaléka üzemelt, a szuperexpresszek közül azonban csak 2 közlekedett. A metróforgalom ezúttal viszonylag zökkenőmentes volt.

Nicolas Sarkozy francia belügyminiszter a hétvégén valamennyi szakszervezeti és diákvezetővel telefonon felvette a kapcsolatot és tárgyalni hívta őket.

Bruno Julliard, az egyik legnagyobb diákszervezet vezetője, Chirac beszédére reagálva a francia televízióban úgy fogalmazott: „Nem akarunk egyezkedni, mi ezt az egészet nem akarjuk”. Az ellenzéki szocialista párt főtitkára egyenesen kijelentette: Chirac elszalasztotta a nemzeti megbékélés lehetőségét. Francois Holland szerint az elnöknek az lett volna az egyedüli lehetősége a társadalmi béke helyreállítására, ha nem hirdeti ki a törvényt, ám nem élt ezzel a jogával. A BBC által korábban idézett elemzői vélemények ugyanakkor rámutatnak, hogy a baloldal által is felkarolt, fél évvel ezelőtt tömegesen zavargó külvárosi fiatalok ügye épp a minél nagyobb számban történő munkához jutást követeli meg, s a tüntetők által támadott törvényjavaslat célja többek közt épp e rétegek alkalmazásának ösztönzése.

AFP, MN, Hírtv, radio.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.