Két nappal az április 9–10-i olasz parlamenti választások előtt minden frontvonalon pergőtüzet zúdít egymásra a szokatlanul erőszakos hangvételű kampány finisében Silvio Berlusconi miniszterelnök és ellenfele, a balközép pártszövetség élén álló Romano Prodi. A szinte minden megengedett eszköz felhasználásával zajló választási harc most a bizonytalanok meggyőzéséért folyik.
Berlusconi bízik a sikerben. – Ha veszítek, akkor is ott leszek a parlamentben, és még mindig nagyon erősek leszünk, mert lesz még 270 képviselőnk – így ecsetelte az olasz jobboldal vezére, hogy mi lesz akkor, ha nem ő, hanem régi ellenfele, a baloldal kormányfőjelöltje nyer. Berlusconi éppen úgy mint Prodi, pénteken tartotta meg utolsó kampánygyűlését.
A mintegy 50 millió hazai olasz választó Berlusconi reményei szerint nagy létszámban fog elmenni, hogy leadja voksát.
Berlusconi: A vörösök kezén vannak az iskolák és az újságok
A Forza Italia választási gyűlésén Berlusconi egyebek mellett a következőket mondta: „A katolikusokhoz intézem felhívásomat, hogy jól gondolkodjanak el, mielőtt a baloldali koalícióra szavaznának, mert ők megvetik a család számunkra szent intézményét, amely férfi és nő házasságán alapszik.” Berlusconi drámai hangon vázolta, miként szenved a szabadság is vereséget a baloldal győzelme esetén. Figyelmeztetett: a „vörösök” kezén van az iskolák, az újságok, a bankok nagy része. Az ellene irányuló, korrupciós ügyben folytatott milánói vizsgálatot választási fogásnak minősítette.
A közvélemény-kutatások szerint nagyobb választási esélyekkel induló olasz ellenzék pozícióit tovább erősíti, hogy Berlusconi a súlyosan sértő „coglioni” kifejezést használta azokra, akik a saját érdekeik ellen, a baloldalra szavaznak. A baloldali sajtó és a hasonló irányultságú civil kezdeményezések maximálisan kihasználják ezt az elszólást, gombamód szaporodnak a kifejezés többes számát jelölő „coglione” felirattal ellátott ruhaneműk és használati tárgyak.
Prodi ugyanakkor szinte készpénznek veszi, hogy – mint bejelentette – hétfőre elnyerik a választók bizalmát. Az Il Messangero című római napilapban a volt miniszterelnök és volt EU-bizottsági elnök alaptalan ígérgetésekkel vádolta meg ellenfelét, aki szerinte feltalálta a csak sonkából álló disznót.
„Nagyon büszke vagyok olasz származásomra”
Ez lesz az első olyan olasz választás, melyben a külföldön élő olaszok is leadhatják voksukat. Eltérő adatokat közölnek a hírügynökségek e népcsoport lélekszámáról: a „határon túli” olaszok lélekszámát az AFP 2,7 millióra, a BBC több mint 3 millióra becsüli. Nemcsak az Itáliában születettek, de azok gyermekei is leadhatják voksukat. Az olasz közösség valamennyi kontinensen számottevő lélekszámban él, s az ő szavazatuk dönti el a 630 alsóházi parlamenti képviselő közül 12, a felsőház 315 szenátorából 6 sorsáról.
Az olasz missziók világszerte március 22-től április 6-ig várták a szavazatok leadását; az urnazárásig a szavazásra jogosultak 34,23 százaléka, 914 690 olasz adta le voksát a külügyminisztérium adatai szerint. Észak- és Közép-Amerika, külön körzetként a latin kontinensként említett Dél-Amerika, Európa, Afrika és Ázsia küldi el saját, a parlamentben teljes jogú tagként működő képviselőit Rómába.
A BBC-nek nyilatkozó 32 éves New York-i Giuseppe Tramontana elmondta: Olaszországban nőtt fel, beszéli a nyelvet, és rendszeresen hazatér Szicíliába. „Nagyon büszke vagyok olasz származásomra” – nyilatkozta a brit közmédiumnak, hozzátéve: „Végre az emigránsok is hallathatják hangjukat”.
AFP, BBC
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter pártjában?