Irán kihívta maga ellen a nemzetközi közösséget azáltal, hogy kedden bejelentette: sikeresen dúsított uránt a natanzi erőműben – kommentálták a perzsa állam keddi bejelentését hírügynökségek, figyelmeztetve, hogy az urándúsítás ellentétes az ENSZ Biztonsági Tanácsának akaratával, mely éppen e tevékenység beszüntetésére szólított fel. Mahmúd Ahmadinedzsád iráni elnök kedden azt követelte, hogy a nemzetközi közösség ismerje el országának jogát az urándúsításra.
Az iráni atomenergia-ügyi miniszter, Golamreza Agazadeh kijelenetette: 3,5 százalékos urániumot sikerült dúsítani a rendelkezésre álló, 164 centrifugás rendszerben. Nukleáris fegyver előállításához 90 százalékos uránium kell. Agazadeh arról beszél, hogy országa az év végére 3000 centrifugával rendelkezhet.
Teheránban szolgálatot teljesítő nyugati diplomaták figyelmeztetnek: szerintük nem a centrifugák száma a döntő, hanem az, hogy Irán képes a dúsításra, másrészt aláhúzzák, hogy a perzsa állam, mely átlépte a „tiltott vonalat” a jelek szerint nem fogja önként leállítani atomprogramját. Az Egyesült Államok nyomására az ENSZ Biztonsági Tanácsa április 28-ig adott határidőt erre Teheránnak. A kérdés e források szerint nem az, hogy tervez-e Irán ellen szankciókat a Nyugat, hanem az, hogy ezek milyen lépések legyenek.
Új lépés rossz irányban
Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főtitkára Teheránba repül, hogy tárgyaljon a krízishelyzetről.
Ahmadinedzsád továbbra is szorgalmazza, hogy a Nyugat tartsa tiszteletben országa békés célú energia-felhasználását. Sean McCormack fehér házi szóvivő viszont arra sürgette Iránt, hogy a diplomácia, s ne a kihívások útját válassza. Jean-François Copé francia kormányszóvivő szerint Teherán újabb lépést tett rossz irányban. Az atomnagyhatalom Franciaország részéről emellett aláhúzta: Párizs a krízis diplomáciai megoldását támogatja. Miközben Amerika újra büntetőintézkedésekre sarkallja a nyugati hatalmakat, Kína és Oroszország mellett a NAÜ több bécsi képviselője is egy olyan megoldást szorgalmaz, amely elősegítené Teherán legális nukleárisenergia-termelését.
Beindult a vízesés
Mindemellett a nemzetközi közösség egyetlen tagja sem utasította el nyíltan az esetleges katonai fellépést Teherán ellen. E sorból egyedül Moszkva lóg ki. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerdán visszautasította az iráni konfliktus bármely erőszakos rendezését, kijelentve,hogy valamennyi európai állam „szolidáris” az orosz állásponttal. Moszkva ugyanakkor felszólította Iránt, hogy azonnal hagyjon fel az urándúsítással.
Orosz kritikákra válaszolva iráni kormányhivatalnokok kijelentették: Irán nukleáris energiája, olyan, mint egy vízesés, amely elkezdett zuhogni. Nem lehet megállítani többé – így Teherán.
Rafszandzsani volt iráni elnök hozzátette: ha az Egyesült Államokkal Irak ügyében folytatott tárgyalások „jó irányba” haladnak, lehet, hogy – bár erre egyelőre nincs mandátumok – más kérdésekről is megbeszéléseket kezdenek Washingtonnal.
AFP, AP, BBC
Köcsögök, elküldtem őket a k.rva anyjukba, Dunába lökném az összeset - ez Magyar Péter véleménye a sajtóról