Pontosan 47 258 305 szavazásra jogosult polgár adhatja le voksát Olaszországban a ma reggel kezdődött, kétnapos parlamenti és szenátusi választáson. Vasárnap reggel nyolctól este tízig, hétfőn héttől délután három óráig tart a voks, amely egyfordulós lesz, az új választási törvény értelmében. Hétfő estére derül ki, ki lesz Itália új kormányfője.
A szavazók személyi igazolvánnyal és a 2001-ben bevezetett választási könyvecskével mennek szavazni. Két külön szavazólapon ikszelhetik be, melyik pártnak adnak mandátumot a római képviselőházban és szenátusba. A részvételi arány az elmúlt évtizedekben csökkent, de továbbra is 80 százalék körülire jósolják.
Öt évvel ezelőtt két nap sem volt elég a voksolásra. Az olaszok hétfő estig álltak sorba. Szavaznak a kórházakban a betegek, a börtönökben az elítéltek is. Rómában az önkormányzat kisbusszal viszi el a szavazókörzetekbe a nehezen mozgó időseket, kismamákat.
Harc az utolsó leheletig
A szombati kampánycsend ellenére a választási harc az utolsó pillanatig tartott: a kormányzó pártkoalíciót az ellenzék a jobboldal szombatra időzített sms-kampánya és Berlusconi péntek esti, előre be nem jelentett televíziós szereplése miatt egyaránt elítélte.
Az olasz mobilokra érkező választási sms-esek azzal vádolták Prodit, hogy miközben másokat megadóztatna, feleségére és gyerekeire 870 ezer eurónyi vagyont íratott át adómentesen. A Forza Italia cáfolta, hogy törvénytelenséget követett volna el, s azt hangoztatta, hogy nincs szó kéretlen sms-ekről, csak azoknak az előfizetőknek küldenek választási telefonüzeneteket, akik beleegyeztek politikai sms-esek fogadásába.
A kormányzó jobbközép Forza Italia (Hajrá Olaszország) pénteki kampányzáró gyűlésén Berlusconi figyelmeztette az olaszokat: bár neki szüksége volna „még öt évre”, persze, dönthetnek másképp is, szavazhatnak a baloldalra, akik „Lenint, Sztálint és Pol Potot bálványozzák.” Ugyanekkor Rómában Romano Prodi, a választásokon némileg esélyesebbnek tűnő baloldali Olajfa pártszövetség elnöke egy igazságosabb társadalom mellett emelt szót, amely senkit nem hagy magára.
A BBC információi szerint a szavazók igen nagy része, mintegy 25 százaléka az utolsó pillanatban sem döntötte még el, hogy kire adja voksát.
Ez az első év, hogy a diaszpórában élő olaszok is szavazhattak egy 2000-ben elfogadott törvény szerint. Mintegy 2,8 millió külföldön letelepedett olasznak adtak szavazati jogot, köztük olyan másodgenerációsoknak is, akik Olaszországban született szüleik révén juthattak olasz állampolgársághoz. Az általuk megválasztott képviselők teljes szavazati joggal rendelkeznek majd az olasz parlamentben. A határokon túl élő, de állampolgárságukat fel nem adó olaszok összesen 6 szenátort és 12 képviselőt küldhetnek a római törvényhozásba, a 315 tagú felső, illetve a 630 tagú alsóházba.
BBC, AP, Magyar Rádió, hirado.hu
A történelem legsötétebb időszaka sejlik fel Magyar Péter újabb botránya kapcsán