Közzétették a guantánamói foglyok névsorát

Számos emberjogi szervezet emelt szót 2001 óta a Guantánamóra hurcoltak fogva tartása ellen. A Pentagon most bírói ítélet nyomán közzétette azon külföldi állampolgárok listáját, akiket az Egyesült Államok hadserege gyanúsítottként fogva tart a guantánamói tengerészeti támaszponton.

2006. 04. 20. 13:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közzétette a Pentagon azoknak a külföldi állampolgároknak a listáját, akiket az Egyesült Államok hadserege gyanúsítottként fogva tart a guantánamói tengerészeti támaszponton. A vitatott státusú rabtábor foglyairól közzétett névsoron 558 személy neve szerepel – közli a Reuters.

A 11 oldalas dokumentum azután került fel az internetre az amerikai védelmi tárca jóvoltából, hogy az adatokat eredetileg közzétenni nem kívánó minisztérium ellen panaszt tett az AP amerikai hírügynökség. A jogi eljárást követően a Pentagon köteles volt közzétenni a rabok névsorát.

A lista 558 nevet tartalmaz, annak ellenére, hogy pillanatnyilag összesen 490 rabot őriznek a Kuba szigetén található táborban. Todd Vician tábornok, a Pentagon szóvivője e különbséget azzal magyarázta, hogy a névsor azoknak a raboknak a nevét is tartalmazza, akiket korábban Guantánamón őriztek, de azóta más helyen tartják őket fogva.

A listán 132 szaúdi, 125 afgán és 107 jemeni név is szerepel – közli a brit hírügynökség. A rabok összesen 40 országból származnak, köztük Ciszjordániából származó fogva tartottak is vannak. Az 558 fogva tartottból összesen 6 személy ellen történt vádemelés, ám egyetlen ügyben sem ért még véget a bírói eljárás.

Vádemelés nélkül tartanak félezer embert rabtáborban

A guantánamói tábort 2001-ben, az afganisztáni inváziót követően nyitották meg, hogy összegyűjtsék a Washington által indított, úgynevezett „terror elleni háború” során fogságba került gyanúsítottakat.

Az első 20 őrizetbe vett személy 2002. január 11-én érkezett meg a támaszpontra.

Számos emberjogi szervezet szót emelt az eltelt időszakban a Guantánamóra hurcoltak fogva tartása elllen, amit egy vitatott joghézag tett lehetővé. Mindannyian szóvá tették, hogy az itt őrzött foglyok „megdöbbentő többségét” mindenféle jogi, igazságügyi eljárás és vádemelés nélkül tartják fogva.

A Pentagon hosszú ideig ellenállt a rabok nevének publikálását sürgető kéréseknek, arra hivatkozva, hogy a lista titokban tartása szükséges az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet elleni, hatékonyabb küzdelemhez. A múlt hónapban közzétett, ötezer oldalas dokumentum több száz rab azonosítását tette lehetővé.

Reuters

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.