Ha nem is mondta ki, de egy újságírói kérdésre válaszolva nem zárkózott el az amerikai elnök az elől, hogy országa nukleáris csapást mérjen a perzsa állam atomerőműveire.
Amikor egy újságíró azt kérdezte: milyen lehetőségeket mérlegel Washington Iránnal szemben, „beleértve az iráni atomlétesítményekre mért nukleáris csapás lehetőségét is”, Bush megismételte egy korábbi mondatát, miszerint „minden lehetőséggel számolnak”. Hozzátette: diplomáciai úton szeretnék megoldani a válságot, és „keményen dolgoznak ezen a megoldáson”.
Bush nem rejtette véka alá, hogy az iráni „dosszié” lesz az egyik fő csapása az Egyesült Államokba mai nap során látogatásra érkező Hu Csin-tao kínai államfővel csütörtökön folytatott megbeszéléseknek.
A Fehér Ház rózsakertjében tartott keddi sajtótájékoztatóján Bush egységes fellépésre sürgette azokat az államokat, akik „felismerték annak kockázatát, hogy Iránnak nukleáris fegyvere lehet”. Kijelentette: szorosabban együttműködnének Nagy-Britanniával, Franciaországgal és Németországgal.
A britek szerint a diplomáciai megoldáson dolgoznak
Elvetette a hivatalos látogatáson Szaúd-Arábiában tartózkodó brit külügyminiszter szerdán annak gondolatát, hogy az Egyesült Államok katonai csapást mérne Iránra. Való igaz, hogy Washington „nem mondott le egyetlen lehetőségről sem, de a gyakorlatban George Bush amerikai elnök és Condoleezza Rice külügyminiszter is megmondta, hogy a diplomáciai megoldáson dolgoznak éppoly határozottan, mint az európaiak, Oroszország és Kína” – jelentette ki Jack Straw Rijádban újságírók előtt.
A brit külügyminiszter, aki kedd este érkezett kétnapos látogatásra a sivatagi királyságba, előzőleg a BBC brit kereskedelmi adónak úgy nyilatkozott, hogy Teheránnak – noha ezen mesterkedik – nem sikerül megosztania a nemzetközi közösséget az atomprogram ügyében.
Janus-arcú Moszkva
Míg Nagy-Britannia és az Egyesült Államok erőteljes fellépést tükröző határozaton dolgozik arra az esetre, ha Irán nem állítja le urándúsítási törekvéseit az ENSZ Biztonsági Tanácsa által megszabott április 28-i határidőre, Oroszország és Kína kevésbé hisz a szankciók erejében.
A diplomáciai megoldás esetleges sikerét nem a legfényesebb színben tünteti fel a kedden, Moszkvában kudarcba fúlt tanácskozás, melynek során az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja (az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Kína, Franciaország, Oroszország) és Németország próbált közös nevezőre jutni Teherán ügyében. A megbeszélésen semmiféle döntést nem tudtak hozni a résztvevők. Moszkva és Peking továbbra is a „diplomáciai megoldás” híve, tehát elleneznek minden, Irán ellen megfogalmazandó ENSZ-szankciót.
Ugyanakkor a tanácskozás utáni napon, szerdán Szergej Lavrov orosz külügyminiszter felhívta Iránt, hogy hagyjon fel urándúsítási kísérleteivel, ellenkező esetben a nemzetközi közösség „sürgős lépéseket” tesz a perzsa állam ellen.
Jacques Chirac francia elnök szerdán szintén szót emelt Teherán ügyében, kijelentve: „nem kívánatos”, hogy Iránnak atomfegyvere legyen. Az egyiptomi látogatáson tartózkodó, szintén atomhatalomnak számító ország vezetője ugyanakkor nyitva hagyta a tárgyalásos megállapodás lehetőségét is Irán számára az Al Ahram című egyiptomi lapnak adott nyilatkozatában.
Verőemberrel dobatta ki Magyar Péter a Hír TV stábját - videó