Tíz nappal az olaszországi parlamenti választások után a kijelölt miniszterelnök, Romano Prodi máris szembesült a szövetségesei „étvágyával” – jelenti az AFP. A harc, mely a posztok elosztásáért folyik a baloldali pártszövetségen belül, már médianyilvánosságot kapott.
Miközben a balközép vezetője, Silvio Berlusconi változatlanul nem ismeri be, hogy elvesztette a választásokat, a győztes Unió szövetségbe tömörült balos pártok már az olasz politikai életben lényeges pozíciónak számító házelnöki tisztért verekednek.
Olaszországban is a parlament elnöke számít a harmadik legfőbb közjogi méltóságnak. A posztra a legerősebb baloldali párt, a Massimo d'Alema által vezetett DS (Demokratikus Baloldal) és a PRC kommunista párt pályázik. Az olasz kommunisták ugyanis váratlanul bejelentették, hogy a pártot vezető Fausto Bertinotti is a házelnöki poszt várományosának tekinti magát. Prodi diplomatikusan csak annyit mondott a pártharcról az újságíróknak, hogy csütörtökön mindkét politikust fogadta, és tíz napon belül döntést hoz a házelnöki posztról.
Melyik kezét „vágja le” Prodi?
A francia hírügynökség hozzáteszi: a koalíciós osztozkodást feltétlenül bonyolítja, hogy a DS nem szerzett olyan arányban mandátumokat, ami egy stabil kormányzati pozíciót megalapozhatna a számára szövetségesei nélkül is. A baloldali párt csak 17,5 százalékot nyert el a felsőházi mandátumok közül, míg Silvio Berlusconi Forza Italia pártja 24 százalékra tett szert.
Mindenképpen szüksége van tehát a DS-nek a kommunisták támogatására, ám azok döntése az önálló házelnöki jelöltállításról, mint azt a DS egyik politikusa, Piero Fassino megfogalmazta, „a balközép koalíció szétrobbantását eredményezheti”, és zsákutcába vezet. D'Alema hidegvérrel csak annyit nyilatkozott, hogy mindenki megvárja Prodi döntését.
A választások után kialakult feszültséget fokozza, hogy az új kormány kinevezését a távozó köztársasági elnök, Carlo Azeglio Ciampi már hivatali utódjára hagyta, s ez továbbnyújtja az intézményes válságot.
A Corriere della Sera kommentárjában kifejti: Prodi Bertinotti kinevezésével leszerelheti a politikai támogatásért árat követelő kommunistákat, akik talán csak külső támogatóként maradnak szövetségesek, ám nem kapnak kormányzati pozíciót, s lehet, hogy ezért mond nemet d'Alemának. Ez a visszautasítás viszont beláthatatlan következményekkel jár a balközép DS-re nézve. Mint azt az Il Sole 24 Ore is kifejti, a DS visszautasítása viszont Prodi kormányzati többségét veszélyeztetheti.
AFP
Súlyos baleset történt Bicskénél, óriási a dugó