„Osztályharc” Olaszországban

Prodi Bertinotti kinevezésével leszerelheti a politikai támogatásért árat követelő kommunistákat, akik talán csak külső támogatóként maradnak szövetségesek, ám nem kapnak kormányzati pozíciót, s lehet, hogy ezért mond nemet d'Alemának. Ez a visszautasítás viszont beláthatatlan következményekkel jár a balközép DS-re nézve.

2006. 04. 21. 11:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tíz nappal az olaszországi parlamenti választások után a kijelölt miniszterelnök, Romano Prodi máris szembesült a szövetségesei „étvágyával” – jelenti az AFP. A harc, mely a posztok elosztásáért folyik a baloldali pártszövetségen belül, már médianyilvánosságot kapott.

Miközben a balközép vezetője, Silvio Berlusconi változatlanul nem ismeri be, hogy elvesztette a választásokat, a győztes Unió szövetségbe tömörült balos pártok már az olasz politikai életben lényeges pozíciónak számító házelnöki tisztért verekednek.

Olaszországban is a parlament elnöke számít a harmadik legfőbb közjogi méltóságnak. A posztra a legerősebb baloldali párt, a Massimo d'Alema által vezetett DS (Demokratikus Baloldal) és a PRC kommunista párt pályázik. Az olasz kommunisták ugyanis váratlanul bejelentették, hogy a pártot vezető Fausto Bertinotti is a házelnöki poszt várományosának tekinti magát. Prodi diplomatikusan csak annyit mondott a pártharcról az újságíróknak, hogy csütörtökön mindkét politikust fogadta, és tíz napon belül döntést hoz a házelnöki posztról.

Melyik kezét „vágja le” Prodi?

A francia hírügynökség hozzáteszi: a koalíciós osztozkodást feltétlenül bonyolítja, hogy a DS nem szerzett olyan arányban mandátumokat, ami egy stabil kormányzati pozíciót megalapozhatna a számára szövetségesei nélkül is. A baloldali párt csak 17,5 százalékot nyert el a felsőházi mandátumok közül, míg Silvio Berlusconi Forza Italia pártja 24 százalékra tett szert.

Mindenképpen szüksége van tehát a DS-nek a kommunisták támogatására, ám azok döntése az önálló házelnöki jelöltállításról, mint azt a DS egyik politikusa, Piero Fassino megfogalmazta, „a balközép koalíció szétrobbantását eredményezheti”, és zsákutcába vezet. D'Alema hidegvérrel csak annyit nyilatkozott, hogy mindenki megvárja Prodi döntését.

A választások után kialakult feszültséget fokozza, hogy az új kormány kinevezését a távozó köztársasági elnök, Carlo Azeglio Ciampi már hivatali utódjára hagyta, s ez továbbnyújtja az intézményes válságot.

A Corriere della Sera kommentárjában kifejti: Prodi Bertinotti kinevezésével leszerelheti a politikai támogatásért árat követelő kommunistákat, akik talán csak külső támogatóként maradnak szövetségesek, ám nem kapnak kormányzati pozíciót, s lehet, hogy ezért mond nemet d'Alemának. Ez a visszautasítás viszont beláthatatlan következményekkel jár a balközép DS-re nézve. Mint azt az Il Sole 24 Ore is kifejti, a DS visszautasítása viszont Prodi kormányzati többségét veszélyeztetheti.

AFP

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.