Oroszország az államilag támogatott Rosneft olajvállalat európai térnyerésével és londoni, tőzsdei bevezetésével legalizálja, hogy államosította olajiparának nagy részét. Ezek a lépések, az orosz gáz- és olajipari cégek további terjeszkedése veszélyeztetik Európai energia-biztonságát – írta a Kreml terveit leleplezni szánt cikkében Soros György a Financial Times hasábjain.
A milliárdos pénzember írását, mely a Financial Times Deutschlandban is megjelent, Angela Merkel kétnapos oroszországi látogatásának apropóján, az esemény kezdetére időzítve jelentette meg. Ma kezdődött ugyanis a meglehetősen szokatlan helyszínre, a szibériai Tomszkba szervezett kétnapos csúcstalálkozó, melyen a német kancellár és meghívója, az orosz elnök a két ország kapcsolatairól és az iráni nukleáris válságról folytat eszmecserét. Az iráni probléma megtárgyalása miatt viszont nem kellene Szibériába vonulnia a tárgyaló feleknek: a szerződések sorában szerepel az a megállapodás, melynek értelmében a német érdekeltségű BASF cég 35 százalékos részesedést szerez egy szibériai gázmező feltárásában.
Az orosz elnök tisztességtelen versenyt vetett az európaiak szemére az orosz energiacégek piacra jutásának korlátozása miatt Tomszkban. Putyin arra célzott, az orosz cégeknek a jövőben keleten kell keresniük új piacokat.
Új oligarchák Putyin körül?
Európa képes egy olyan országtól függővé tenni energiaellátásának tekintélyes részét, amely nem habozik, hogy az így szerzett monopóliumon alapuló hatalmát körmönfont módon és ha kell, önkényesen érvényesítse – így Soros. A pénzember rámutatott, hogy az orosz energiavállalatok kusza privatizációs viszonyai között átláthatatlan viszonyok jöttek létre, így az orosz féllel szerződő partnerek, ha kellő körültekintés nélkül járnak el, a cégek vezetőinek meggazdagodását és a szomszéd államokra gyakorolt nyomás erősítését segítik elő.
Az írást ismertetve a Moscow News emlékeztet: Soros a 90-es években dollármilliókat költött Oroszországban az úgynevezett „nyitott társadalom” fejlesztésére, s bár időnként összetűzésbe került helyi oligarchákkal, az orosz kormányt csak az utóbbi időszakban kezdte nyíltan bírálni.
Soros most „etikai fenntartásait” hangoztatva kritizálja a Juganszknyeftgaz vállalat részét képező Rosneft felemelkedésének körülményeit. A cég a Jukosz szétrombolása után erősödött meg. A Jukosz csoportot Putyin elnök politikai ellenfele, Mihail Hodorkovszkij hozta létre, akit 28 milliárd dollár értékű adócsalással vádoltak meg (s most szintén Szibériában tartózkodik, az orosz-kínai határ közelében, egy rabtáborban – a szerk.).
Kétes orosz módszerek
Soros hozzáteszi: a Rosneft sorsa épp úgy rávilágít „Oroszország kétes módszereire”, mint ahogy Moszkva a teljes energiapiacot, így a Gazprom orosz gázipari óriás feletti ellenőrzést is megszerezte. A magyar származású üzletember rávilágított, hogy az európai államoknak abba kéne hagyni az orosz energiaszektorban való részesedésért folytatott küzdelemmel. A tőzsdeguru azt ajánlja, az európaiak egységesen lépjenek föl Moszkva tárgyalópartnereként.
Mint emlékezetes, a Gazprom vállalat fenyegetően lépett fel az Európai Unióval szemben, mintegy zsarolva partnereit azzal, hogy a Távol-Keleten is értékesítheti termékét. Alekszandr Medvegyev, a cég vezérigazgató-helyettese az Európai Bizottság kérésére válaszolva visszautasította, hogy Moszkva elfogadja az EU Bizottsága által szorgalmazott, a szállításokat garantáló „Energia Charta” aláírását. Ezt a dokumentumot 1994-ben írta alá Európa a volt szovjet tagállamokkal és több kelet-európai országgal, ám Moszkva módosítani szeretné annak tartalmát a ratifikálás előtt.
Moscow News, channelnewsasia.com, AFP
Löködöd ám a k…rva anyádat!