Stabil konzervatív kormány alakulhat Lengyelországban

Kevés a kormányképes többséghez az, hogy a baloldali Önvédelem párt belép a konzervatív lengyel kormányba. A két párt együtt sem rendelkezik olyan többséggel, amelynek birtokában keresztülvihetők a szükséges reformok. A Parasztpárt mellett a nemzeti-katolikus Lengyel Családok Ligája is kormánytényező lehet.

2006. 04. 16. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A húsvéti ünnepek után derülhet ki: melyik lesz az a „harmadik erő”, amely az ünnepek előtt, nagycsütörtökön létrejött megállapodásban szereplő kettőshöz, a kormányzó Jog és Igazságosság Párthoz (PiS) és a balos Önvédelem (SO) párthoz csatlakozva stabil kormányzatot hozhat létre Lengyelországban.

Kevés ugyanis a kormányképes többséghez az, hogy az SO belép a kormányba: a két párt együtt sem rendelkezik a szejmben (a lengyel parlamentben) olyan többséggel, amelynek birtokában keresztülvihetők a szükséges reformok, ez pedig ismét a parlament feloszlatását vetíti előre – jegyzi meg a Reuters. Stabil kormányzatra törekedve a tehát kormánypárt újabb partnert keres, a legerősebb potenciális jelölt a Parasztpárt lehet.

Gesztusok a katolikus párt felé

Az Önvédelem 2004-ben ellenezte Lengyelország uniós tagságát, ám az utóbbi időszakban változtatott hangnemén. Vezetője, Andrzej Lepper viszont kikötötte, hogy a koalícióba lépés esetén a Parasztpárt nem szabhat meg olyan feltételeket, melyek elfogadhatatlanok az Önvédelem számára.

A Parasztpárt mellett a Lengyel Családok Ligája (LPR) szerepel elemzők szerint potenciális tárgyalópartnerként, melyet a Jog és Igazságosság Párt megkereshet a húsvéti ünnepek alatt. A katolikus-nemzeti erő irányába tett gesztusok között emlegeti az Interfax hírügynökség, hogy a két párt között régebben megkötött stabilizációs paktum szellemében alakítanak ki egy olyan médiatörvényt, amely jelentősen korlátozná a pornográf és erőszakos képek, jelenetek megjelenítését és elérhetőségét többek közt a médiában, az interneten és a hirdetőtáblákon is.

A Jog és Igazságosság Párt fél évvel ezelőtt alakított kisebbségi kormányt. A pártot Jaroslaw Kaczynski, a köztársasági elnökké választott Lech Kaczynski ikertestvére vezeti. A szejm a múlt héten leszavazta a kormány javaslatát: az intézkedéseit keresztülvinni nem tudó jobboldali erő ugyanis a törvényhozás feloszlatását és új választások kiírását javasolta. Elemzők az SO kormánytényezőként történő felbukkanásakor Kazimierz Marcinkiewicz miniszterelnök távozásától tartottak, szerintük ugyanis a koalíciós partnerként jelentkező Önvédelem szemlélete nem egyeztethető össze a kormány gazdaságpolitikájával..

Francia csapda lengyel kiútkerséssel

Varsó hasonló csapdába került, mint Párizs: ha nem lépik meg a szükségessé vált reformintézkedéseket, marad a krónikus munkanélküliség, ám az ennek felszámolására tett intézkedések is a franciaországihoz hasonló tömeges elégedetlenségeket, utcai megmozdulásokat válthatnak ki – véli kommentárjában az International Herald Tribune.

Tadeusz Mazowiecki, a Szolidaritás egykori vezetője szerint Lengyelországnak balul ütött ki az uniós csatlakozás, emellett a 18 százalékos munkanélküliség problémájával sem tud megbirkózni.

A hatalmon levő pártkoalíció határozottan aláhúzta, hogy Lengyelországot meg akarják óvni az szovjet befolyás időszakának visszatértétől. „Hangsúlyt helyezünk a Németországgal, Franciaországgal és az Egyesült Államokkal kialakított kapcsolatokra” – nyilatkozta Przemyslaw Gosiewski, a kormányzó Jog és Igazság Párt parlamenti frakcióvezetője a lapnak.

Reuters, IHT, Interfax

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.