Vallásüldözést kértek számon a kínai elnökön

Legélesebben a kereskedelemmel kapcsolatos nézetkülönbségek kerültek felszínre a Washingtonban vendégeskedő Hu Csin-tao kínai elnök és George Bush sajtótájékoztatóján, miközben emberjogi szervezetek tüntettek, a Fehér Ház előtt.

2006. 04. 20. 17:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két ország közötti feszültségek két fókuszpontjára, az iráni atomprogram és a kereskedelmi-gazdasági természetű, vitás kérdésekre koncentrált csütörtökön Washingtonban George Bush amerikai elnök és kínai kollégája, az Egyesült Államokba látogató Hu Csin-tao.

Legélesebben a kereskedelemmel kapcsolatos nézetkülönbségek kerültek felszínre a két gazdasági nagyhatalom vezetőjének sajtótájékoztatóján, melyre fényes körülmények között került sor a Fehér Ház rózsakertjében – tudósít az AFP. Bush azt próbálja elérni, hogy Kína fogadja el a jüan árfolyamának „hajlékonyabbá” tételét, Wasington szerint ugyanis a kínai valuta jelenlegi, mesterségesen alacsonyan tartott árfolyama előnyöket biztosít a kínai export számára.

Ezúttal sem zárta ki az erő alkalmazását Iránnal szemben Bush, aki elmélyültebb együttműködést ajánlott Kínának az iráni krízis feloldása érdekében. Azt kérte Hu Csin-taótól, vesse latba befolyását Észak-Koreánál, hogy Phenjan s felhagyjon nukleáris programjával. Kína mindkét ügyben a „diplomáciai és békés megoldást támogatja” – válaszolt a négy napos látogatásra érkezett kínai vezető, aki ezúttal is kiemelte az „egy Kína” elvét, hangsúlyozva, hogy Tajvan Kína része.

Bár Bush nem tette szóvá az emberi jogok kínai helyzetét, megtette ezt helyette egy kínai asszony, aki a marxista Kínában brutális eszközökkel üldözött Falunkung vallási közösség zászlaját lengette, s ezt kiáltotta a Kína első emberének: „Hu elnök, napjaid meg vannak számlálva”, majd azt követelte George Bushtól, hogy lépjen közbe a közösség üldözésének megszüntetése ügyében.

A Fehér Ház előtt mindeközben tüntetők gyülekeztek, akik a kínai rezsim jogsértései ellen tiltakoztak.

Nemcsak ez a több percen át tartó közjáték vetette fel a számos emberjogi szervezet által napirenden tartott kérdéseket. A kínai elnök látogatásának előestéjén népirtással vádolta Pekinget Christopher Smith rangidős republikánus képviselő, aki szerint a kínaiktól eltérő nemzetiségek által lakott Tibetben és Ujguriában az úgynevezett családtervezési programmal, sőt fizikai kényszert alkalmazva abortuszokat kényszerítenek ki, mi több: sterilizálják ezekben az országrészekben a nem kínai etnikumhoz tartozó asszonyokat. Smith a német megszállók által Lengyelországban alkalmazott eszközökhöz hasonlította a kínai módszereket, s a közelgő 2008-as pekingi olimpiát az 1936-os müncheni olimpiával vetette egybe.

AFP, AP, BBC

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.