Peren kívül egyezett meg az 1953-ban egy katonai kísérlet során meggyilkolt katona, a légierőnél szolgáló Ronald Maddison hozzátartozóival a brit védelmi minisztérium – írja a Guardian nyomán az index.hu. A család több mint ötven évig harcolt a minisztériummal, hogy a hadsereg elismerje felelősségét. A hozzátartozók végül százezer font ( 38 millió forint) kártérítést kapott.
Maddison 1953-ban, húszéves korában önként jelentkezett a hadsereg hírhedt Porton Down-i biokémiai kutatólaboratóriumánál kísérleti alanynak. 1953. május 6-án reggel 10 óra 17-kor hat tudós szarint csöppentett kézfejére, és rázárta a kísérleti kamra ajtaját. Húsz perc múlva kiszabadították, de a kórházba szállítás közben, 11 órakor életét vesztette.
A hadsereg titkos, belső vizsgálata balesetnek minősítette halálát. Családtagjai közül csak apját tájékoztatták, de feleskették titoktartásra. A család hiába követelte, több mint negyven évig nem kaptak válaszokat Maddison halálával kapcsolatban.
2002-ben végül a legfelső bíróság új nyomozást rendelt el. A két évig tartó vizsgálat megállapításai szerint Maddisont törvényellenesen meggyilkolták. Addigra azonban mind a hat tudós halott volt, így büntetőeljárás nem indult. Most, hogy a kormány peren kívül megállapodott a hozzátartozókkal, a Porton Down-i kísérletek további ötszáz áldozata kezdhet bizakodni, írja a Guardian. Ennyien nyújtottak be ugyanis keresetet a minisztérium ellen. Bár mindannyian önkéntesen jelentkeztek, a kísérletek jellegével kapcsolatban állításuk szerint becsapták őket.
A brit kormány örül, hogy peren kívül sikerült megegyezni, s sajnálja az esetet.
Antraxszal kísérleteznek a mai napig
Porton Downban 1916-ban létesített kutatólaboratóriumot a brit védelmi minisztérium. Kezdetben az I. világháborúban bevetett klórgázzal és mustárgázzal kísérleteztek, a II. világháború alatt már a lépfenére (anthrax) és a butolinum toxinra – a manapság kozmetikai műtétekhez használt idegméreg botoxra – koncentráltak. A hidegháború idején gyilkos ideggázokkal kísérleteztek, önként jelentkező kiskatonákkal.
Az, hogy mi folyik Porton Downban, a mai napig titok. A kormányt sok támadás érte már a titkolózása miatt. Sajtóértesülések szerint a mai napig kísérleteznek anthraxszal és antibiotikum-rezisztens baktériumokkal. 2006 februárjában három volt portoni katona javára ítélt meg kártérítést a bíróság, amiért az ötvenes években beleegyezésük nélkül LSD-vel kísérleteztek rajtuk.
index.hu
A brit kormány szörnyű titka
Ötvenhárom év után ismerte el a brit védelmi minisztérium, hogy egy kutatólaboratóriumban szarinnal kísérleteztek katonákon. Az egyik belehalt katona családjának most peren kívüli megegyezéssel százezer fontot ítéltek meg. Sajtóértesülések szerint a laboratóriumban a mai napig kísérleteznek anthraxszal és antibiotikum-rezisztens baktériumokkal.
2006. 05. 26. 22:10
Komment
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!