„Akinek nem tetszik itt, menjen Franciaországból”

Alapjaiban változtatná meg a francia bevándorlási politikát Nicolas Sarkozy törvényjavaslata, mely véget vetne a lakosság által „elszenvedett” beözönlésnek. Dominique de Villepin kormányfő továbbra is tagadja, hogy törvénytelen eszközökkel nyomoztatott volna Sarkozy ellen.

2006. 05. 02. 14:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Ha egyesek nem szeretik Franciaországot, nem kell őket megakadályozni abban, hogy elmenjenek” – Nicolas Sarkozy e kijelentése valóságos belpolitikai bombát robbantott tizenegy napja. Sarkozy így reagált a törvénytervezet ért kritikákra, ismét elfoglalva azt a múlt ősszel, a külvárosok főleg színes bőrű fiataljainak zavargásai idején kialakított álláspontját, hogy nem a többségi nemzetnek kell a bevándorlókhoz alkalmazkodnia.

A belügyminiszter elemzők szerint rendkívül érzékeny problémát vetett föl, s ez talán nem a legszerencsésebben befolyásolja az elnökválasztás esélyes jelöltjének megítélését. A francia nemzetgyűlés ma tárgyalja a magyar származású politikus bevándorlással kapcsolatos előterjesztését.

A „bevándorlásról és integrációról” szóló törvénytervezet a lakosság által „elszenvedett” bevándorlást cserélné fel egy „megválogatott” bevándorlásra, mely a diplomások befogadására helyezné a hangsúlyt, ám jelentősen szigorítaná más, jelenleg Franciaországban élő rétegek tartózkodási engedélyének feltételrendszerét és alapjaiban változtatná meg az illegális bevándorlók státusának hivatali elbírálását.

A CPE, avagy a fiatalok munkához jutását szabályozó program csődje után politikailag meggyengült kormányfő, Dominique de Villepin egyelőre hallgatásba burkolózik a bevándorlási törvénnyel kapcsolatban. A keménykezűségéről híres belügyminiszternek sikerült az érdeklődés középpontjába kerülnie törvényjavaslatával, ám ez a népszerűség kárára is lehet: baloldali csoportok és jogvédő szervezetek már a szöveg ismertetése előtt tiltakoztak Sarkozy idegenekkel kapcsolatos kijelentései és a tervezet nyilvánosságra került részletei ellen. Többen azzal vádolják a 2007-es elnökválasztás esélyes jelöltjét, hogy a szintén komoly népszerűségre szert tevő (Le Pen egy friss felmérés adatai szerint a szavazatok 10 százalékát szerezné meg, ha most lenne elnökválasztás – a szerk.) radikális jobboldali szervezet, a Front National bevándorló-ellenes szavazótáborából próbál híveket elorozni.

La Croix, AFP

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.