A Villepin-kormány elleni harmadik bizalmi indítványt is leszavazta a francia Nemzetgyűlés kedd este. Ezúttal a Clearstream-botrány ügyében a szocialisták által kezdeményezett szavazást a jobboldali-centrista UDF parlamenti csoportjának egy része is támogatta. Hosszú ideje ez volt az első alkalom, hogy a jobboldal saját tábora ellen indítson támadást.
Az indítványt mindössze 190 képviselő támogatta, s ez messze elmaradt a bizalmatlansági szavazáshoz szükséges 289 fős létszámtól. A támogatók főleg a baloldali pártok közül kerültek ki (a szocialista PS, a kommunista PCF és a Zöldek képviselőinek csoportjából), míg a 30 tagú UDF-frakció 11 képviselője állt az indítvány mellé.
Királyi flegma
Kis kálvária – így jellemzte a Le Figaro a tegnap esti bizalmi szavazást, amely a francia napilap szerint vesszőfutás volt a kormány számára még akkor is, ha mint az várható volt, megnyerte azt. A lap tudósítója szerint a kormányzó UMP 364 fős képviselőcsoportjának nagy része, mintegy 200 honatya bojkottálta a szavazást, a jelenlevők pedig a vitákban egyáltalán nem vettek részt, fecserésztek padtársaikkal.
A miniszterelnököt, akit pozíciójában megrendítettek az egymást követő válságok (2005 őszén a külvárosi színesbőrű fiatalok lázadása, 2006 tavaszán az úgynevezett CPE, a munkavállalási törvény módosítása okán sorra került tömegmegmozdulások, majd a Clearstrem-botrány) most az UDF elnöke, Francois Bayrou is erőteljesen támadta.
Abszolutista köztársaság – így jellemezte Villepein „rezsimjét” a bizalmatlansági indítványt kezdeményező jobboldali párt, az UDF elnöke. Bayrou Chirac tétlenségét is kárhoztatta, majd éles szavakkal ostorozta a rivalizálás által megosztott kormányzatot.
Villepein a Le Figaro beszámolója szerint látványos közönnyel egy kiadványt lapozott Bayrou kifakadásai alatt. A politikus szóvá tette, hogy bizonyára zavarja a kormányfőt értékes olvasmányaiban, ám Villepin „királyian ignorálta” a támadást.
Villepin: Csak a botrányt akarják a szocialisták
Tudunk-e 2007-re várni egy olyan első és második számú esélyessel, akik egymással rivalizáló bandákat, klánokat hoznak? – vetette föl Francois Hollande, a szocialista párt elnöke, aki Villepin és a magyar származású Nicolas Sarkozy belügyminiszter párharcát leírva drámai szavakkal ecsetelte, miképpen csapnak össze a „harácsoló bandák”. Főleg Villepin ellen intézett kirohanásokat a szocialisták első embere, miközben Sarkozyt azzal vádolta, hogy a politikus az ellene szervezett „összeesküvést” arra használja fel, hogy saját magát áldozatnak állítsa be és az állam költségére kampányoljon.
Később egy nyilatkozatában Villepin rámutatott: kormánya kiállta a próbát, s a kormányzata, épp úgy, mint a jobboldali parlamenti többség, egységes maradt, hiszen „mindannyiunknak közös a célja: az igazság és a törvényesség” – jelentette ki. A bizalmatlansági indítványt benyújtó szocialistákat ugyanakkor azzal vádolta, hogy indítványuk célja a rágalmazás, a hazugság, a botránykeltés volt. Ezzel próbálják elfedni a szocialisták politikai programjuk hiányát – jelentette ki a francia kormányfő.
Két ember meghalt szén-monoxid-mérgezésben Veszprém vármegyében