Majdnem kerek 31 évvel azután, hogy a vörös khmerek bevonultak Kambodzsa fővárosába, Phnompen kijelölte azokat a hazai és nemzetközi bírákat, akik megpróbálnak ítéletet hozni a kommunista rezsim jelenleg is élő vezetői fölött. A 70-es években a baloldali mozgalom hatalomátvétele és néhány éves regnálása alatt 1,7 millió ember halt meg: jó részüket meggyilkolták a „haladó” eszme képviselői. Sokan az éhezés, nélkülözések miatt haltak meg.
Ang Vong Vathana igazságügy-miniszter 13 külföldi és 17 kambodzsai bírót nevezett ki a legfelsőbb bírói testület által lefolytatott, hoszú várakozás után sorra kerülő eljárás élére. Az ENSZ által ajánlott bírák többek közt az Egyesült Államokból, Hollandiából, Srí Lankáról és Lengyelországból érkeznek.
Bírák az NDK-ból
Megfigyelők még a több éves előkészület után is fenntartásaikat fejezték ki a kambodzsai igazságszolgáltatás szerintük „borzalmas” állapota miatt. Az országban korábban működő bírói testületet szó szerint megtizedelte a maoista harcosok népirtása, amely az ország szellemi elitjét tette felelőssé a „kizsákmányolás miatt”. Az igazságügy-miniszter szerint annak ellenére, hogy a kambodzsai bírák jó része az egykori Kelet-Németországban és a Szovjetunióban végzett, szerinte időközben „felnőtt feladatához”.
A per megrendezésének egyik akadálya annak magas költsége volt. Amerikai és kanadai hivatalnokok még februárban kijelentették, hogy a bíróság 3 éves, 56 millió dolláros költségvetését már 2007-re felélheti.
A gyilkosok köztük élnek
Az országban minden család elvesztette valamelyik hozzátartozóját 1975 és 1979 között, amikor a Pol Pot vezette rezsim az új időszámításnak nevezett „Nulladik évtől” megkezdte népirtássá vált utópiája végrehajtását. (lásd keretes anyagunkat). Az agráriparra és parasztságra alapozott, az országot kényszermunkatáborrá változtató program keretében tízezreket kínoztak halálra. Kizárólag mezőgazdasági termelésre akarták berendezni az országot, ezért a városok lakosságát elüldözték vagy kiirtották. Rezsimje bukása után Pol Pot 1998-ban, a thaiföldi határon, egy dzsungelbeli gerillarejtekhelyen halt meg.
Két főelvtársa, a „Mészárosként” ismert Ta Mok és a 15 ezer ember legyilkolásáért felelős kihallgatóközpont egyik vezetője, Duch börtönben van, őket egy katonai bíróság háborús és emberiség elleni bűnökkel vádolja.
Pol Pot helyettese, a „Második Számú Testvér” néven ismert Nuon Chea és Ieng Sary, a rezsim volt külügyminisztere szabadlábon élnek Kambodzsában.
Az ország egyik meghatározó politikai ereje, a Hun Sen kormányfő vezette Kambodzsai Néppárt (CPP) nemcsak az élén álló exkommunista politikus, de számos vezető személyisége miatt kevéssé érdekelt abban, hogy a kommunista bűnöket bármiféle számonkérés kövesse.
Reuters, AFP, BBC
Két ember meghalt szén-monoxid-mérgezésben Veszprém vármegyében