Míg a helyi hivatalnokok szerint 17 falusi halt meg Afganisztán déli részén, egy falu ellen intézett vasárnap éjjeli légitámadásban, Hadzsi Iklaf helyi lakos az AP-nek elmondta: Aziziban 26 falusit temettek el kedden, közöttük asszonyokat és gyermekeket.
Több mint 60 tálib fegyveres is meghalt az akció következtében. A sebesültek számát 50-re becsülik.
A Kandahár tartomány Pandzsvaji körzetében fekvő település olyan körzetben fekszik, ahol napok óta elkeseredett harcot vívnak az afgán kormánycsapatok, az őket támogató nemzetközi erők és a tálib harcosok. A falut már vasárnap körülvették az afgán és a nemzetközi koalíciós egységek, majd a hétfőre virradó éjjelen a légierő bevetésével indítottak támadást.
Az iskola után a lakóházakat lőtték helikopterről
Szemtanúk elbeszélése szerint a faluban a felkelők először a „madraszában”, a helyi iszlám iskolában rejtőztek el. Az épületet helikopterről indított légicsapás érte, ekkor a felkelők a helyi lakosok házaiba menekültek.
Ezután a házakat támadták – nyilatkozta Hádzsi Iklaf. Egy társa, Zurmina Bibi tudósítóknak elmondta, hogy több gyermek is meghalt az otthonát ért rakétatámadásban, ahonnan 8 hónapos csecsemőjét is csak sérülten tudta kimenteni.
A koalíciós erők részéről hétfő óta csak annyit közöltek, hogy a történteknek, „utánanéznek”.
A felkelőket hibáztatják
A település feldühödött lakosai felforgatták a tálib harcosok rögtönzött sírjait. Míg beszámolók szerint a támadás a koalíciós erőkkel szemben is felingerelte a lakosságot, Maj James Yonts, az amerikai hadsereg szóvivője a tálibok vezetőit tette felelőssé az asszonyok és gyermekek haláláért, kijelentve, hogy aki lakott házba menekül, veszélybe hozza az ott tartózkodókat.
A tálib felkelés az országban állomásozó 30 ezer fős nemzetközi erővel dacolva (ebből 23 ezer amerikai katona) folyamatos harcot folytat, s ez országszerte leállította az újjáépítési munkálatokat.
Elemzők szerint céljuk, hogy betöltsék azt az űrt, mely a NATO befolyási övezetein kívül eső területeken mutatkozik. A koalíciós erők gyakorlatilag csak a fővárost és környékét tartják stabilan ellenőrzésük alatt, míg számos tartományban jelenlétük gyakran csak a támaszpontok területére vagy egy-egy kisebb régióra korlátozódik.
BBC, CBS, AP, AFP
Menczer Tamás: Rendkívül súlyos a háborús helyzet!