Megdőlt az összeesküvés-elmélet?

2001. szeptember 11-e óta első ízben tette közzé a Pentagon azokat a felvételeket, melyek American Airlines 77-es számú járatának becsapódását dokumentálják. A védelmi minisztériumba csapódó gép katasztrófája összesen 184 ember halálát okozta. A felvételek közzétételét követelő szervezet a becsapódást megkérdőjelező elméletet kívánta cáfolni.

2006. 05. 17. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Első ízben tette közzé az amerikai védelmi minisztérium azokat a videofelvételeket, melyek a 2001. szeptember 11-én a Pentagonba csapódó repülőről készültek.

Az American Airlines 77-es számú járata 59 utassal a fedélzetén csapódott az Egyesült Államok védelmi minisztériumának és a hadsereg főhadiszállásának is otthont adó épületbe, ahol 125-en haltak meg a robbanás következtében. A repülő utasai sem élték túl a katasztrófát, így 184 halottja van a Pentagon elleni támadásnak.

Rossz nyelvek, sikeres és sikertelen elméletek

A védelmi minisztérium biztonsági kamerája által készített felvételt azután tette közzé az amerikai igazságügyi minisztérium, hogy a Judicial Watch a tájékoztatás szabadságára vonatkozó törvényre hivatkozva kérte annak publikálását. A konzervatív szervezet azért sürgette a felvételek közzétételét, hogy eloszlassa a Pentagon elleni támadás körülményeit, a repülő becsapódását megkérdőjelező úgynevezett összeesküvés-elméletet. Tom Fitton, a szervezet elnöke kijelentette, hogy a videó minden még meglevő kétkedéssel szemben bizonyítja a gép becsapódását.

Az interneten is terjedő elmélet szerint, melynek hangot adva többek közt a francia Thierry Meyssan, a vallásellenes Voltaire-hálózat tagja publikált könyvet 2002-ben, a Pentagonba nem csapódott semmilyen repülőgép 2001 szeptember 11-én.

Meyssan könyve „Borzasztó csalás” címen bestseller lett. Szerinte az amerikai hadiipari csoport és az elnökhöz közel álló körök összeesküvése áll a repülő becsapódásának elhíresztelése mögött, valójában az AA légitársaság gépe már a szárnyak fesztávolsága miatt sem csapódhatott az épület falai közötti résbe. A szerző főleg arra alapozta nagy sikerű könyvét, hogy nem álltak rendelkezésre a felvételek. Meyssan szerint bomba robbant a Pentagonban 2001 őszén.

A védelmi minisztérium az egyetlen, a szeptember 11-i merényletekért bíróság elé állított és jogerősen elítélt személy, a francia állampolgárságú Zacarias Moussaoui elleni perben kívánta felhasználni a képeket, ezért az ítélet meghozataláig nem járult hozzá a felvétel közléséhez. A videón állítólag egy pillanatra látható a gép orra a becsapódás előtti másodpercben.

A Moussaoui-perben az ügyészek az AFP szerint bemutatták mind a becsapódás dokumentumait, így a szénné égett holttesteket, mind gép által az épületben keltett robbanás felvételeit. A felvételek lassú, akadozó képekből állnak, mivel a kamera 2 másodpercenként rögzít képeket.

BBC, AFP

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.