Miközben Amerika kategorikusan visszautasította Irán közeledésre tett kísérletét, éles szavakkal kritizálva Mahmúd Ahmadinezsád iráni államfő George Bush amerikai elnöknek írt levelét, Simon Peresz izraeli miniszterelnök-helyettes újból nyílt fenyegetést fogalmazott meg a perzsa állammal szemben arra az esetre, ha Iránnak továbbra is szándékában áll Izrael lerombolása.
A zsidó állam növekvő feszültséggel figyelte az elmúlt hónapokban az iráni vezető fenyegetőzéseit, hogy letörli Izraelt a térképről, s Teherán elszántságát atomprogramja folytatására. A Nyugat úgy véli: Irán megpróbál nukleáris fegyvert kifejleszteni és az ENSZ Biztonsági Tanácsában tesz lépéseket esetleges szankciók bevezetésére, míg a perzsa állam kijelentette, hogy az urándúsítás békés célokat szolgál.
Vigyázzatok a fenyegetőzéseitekkel – figyelmeztetett az izraeli közrádióban Peresz –, aki lerombolással fenyeget, az megkockáztatja, hogy lerombolják.
A Nobel-békedíjas Peresz szokatlanul kemény kritikát kapott nyilatkozata miatt az izraeli állami televízió politikai elemzőjétől, Joav Limortól, aki egyértelműen kijelentette: széles konszenzus mutatkozik azzal kapcsolatban, hogy Peresz jobban tette volna, ha nem mondja ezt. Az elemző kijelentette: biztos abban, hogy Izrael nem akarja magát azonos őrültekházában találni Ahmadinezsáddal.
Az elemzőt idéző AP emlékeztet: 1981-ben Izrael légitámadást intézett egy épülő iraki atomreaktor ellen. Megfigyelők szerint egy hasonló, Irán elleni csapás nem lehetséges, mert a perzsa állam nukleáris üzemeit az ország különböző, egymástól nagy távolságban fekvő pontjain létesítették és közülük többet a föld alá rejtettek – írja az amerikai hírügynökség.
Amerika elutasítja az iráni közeledést
Washington igen gyorsan elvetette az irányába történt iráni nyitási kísérletet, a felvetődött problémák megoldására alkalmatlannak minősítve a perzsa állam által eljuttatott, 18 oldalas levelet annak rövid áttanulmányozása után. Az iráni elnök tegnap Teherán svájci nagykövetségén keresztül juttatta el küldeményét, amellyel kapcsolatban az első amerikai visszajelzés az volt, hogy nem tudnak ilyen levélről.
Később a George Bush amerikai elnöknek írt levéllel kapcsolatban Condoleezza Rice külügyminiszter jelezte, hogy a küldeménnyel, amely „igen filozofikus” tartalmú, nem tudnak mit kezdeni, s a levél nem jelenthet előrelépést a nukleáris válságban. A levélben semmiféle utalás nincs a nemzetközi közösséget foglalkoztató kérdésekre: a nukleáris programra, a terrorizmusra – így Rice, aki aláhúzta, hogy a levélben nem látja a nyitás szándékát.
Nem kérnek egy bukott ideológiából
A levélben többek közt az áll, hogy a liberalizmus és a nyugati stílusú demokrácia nem alkalmas arra, hogy megjelenítse az emberiség alapeszményeit, s napjainkban éppen a Nyugatot jelenleg meghatározó ideológiai és politikai rendszer hanyatlásának tanúi lehetünk. A dokumentum nem tartalmaz konkrét felvetéseket és nem helyez kilátásba újabb találkozókat. Ahmadinedzsád szerint Bush befelé fordul, s nem veszi észre, hogy „az elnyomó és kegyetlen kormányok nem képesek a túlélésre”.
A Bush elnöknek címzett levél többek közt olyan, az elnök számára feltett kérdéseket fogalmaz meg, felidézve Irak megtámadását, hogy még hány ártatlan ember, asszony és gyermek vérét kell ontani az utcákon, hány ember házát kell lerombolni, földönfutóvá téve őket, s valóban úgy gondolja-e Amerika első számú vezetője, hogy politikája folytatható. A küldemény megjegyzi, hogy Irakban nem találták meg a keresett tömegpusztító fegyvereket.
AP, AFP, lemonde.fr
A történelem legsötétebb időszaka sejlik fel Magyar Péter újabb botránya kapcsán