Nem a legszerencsésebb időpontban közölt karikatúrákat Moammer el-Kadhafi líbiai vezetőről a Novinar című bolgár napilap: egy hét múlva kerül sor annak az öt, Líbiában fogva tartott ápolónő perére, akiket korábban halálra ítéltek. A bolgár állampolgárokat és egy palesztint doktort is azzal vádolnak a líbiai igazságügyi szervek, hogy 2004 májusában szándékosan AIDS-vírussal fertőzött injekciót adtak 426 gyermeknek az ország északi részén fekvő Bengázi városának kórházában.
A líbiai hatóságok szerint mintegy 50 gyermek halt meg a fertőzésben. A nővérek nemzetközi szakértők megállapításaira hivatkozva védekeznek, eszerint a kórházban uralkodó higiénés viszonyok okozták a járványt, s ezek az állapotok jóval az ápolók megérkezése előtt is jellemzőek voltak. A líbiai legfelsőbb bíróság megsemmisítette a vádlottakra korábban kiszabott halálos ítéletet és május 11-ét jelölte meg újabb tárgyalási időpontként.
Veszélyes sakktábla
A bolgár napilap szerdai cikke felszólítja Kadhafit, „ismerje föl végre a vád óriási abszurditását”. A cikkel együtt közölt tizenkét karikatúra közül egyiken Kadhafi egy olyan sakktáblán játszik, ahol a bolgár nővérek és olajoshordók a bábuk, egy másikon a líbiai vezető ördögként keverget egy üstöt, melyben a nővérek fejfedői úsznak, a harmadik képen egy akasztófa alatt levelet ír Bulgáriának, megköszönve visszafogott diplomáciáját. Van olyan rajz is, amely óvszerrel a fejükön ábrázolja a líbiai bírákat.
Líbia szófiai nagykövetsége megalázónak és támadónak bélyegezte a karikatúrákat. Georgij Parvanov bolgár elnök, aki fogadta a líbiai nagykövetet, személyesen is kifejezte fenntartásait a rajzok miatt. Közleményében az államfő kifejezte meggyőződését, hogy ez egy „elszigetelt eset”, amely nem tükrözi Bulgária társadalmának és intézményrendszerének álláspontját, s kifejezte reményeit is, hogy a rajzok közzététele nem rontja meg a két ország jó kapcsolatait. Dimitar Zancsev bolgár külügyi szóvivő a minisztérium nevében is elhatárolta magát az „etnikai türelmetlenséget” tükröző és „mások méltóságát sértő” ábrák miatt.
Mint emlékezetes, világszerte muzulmánok zavargásához, tüntetésekhez és dán termékek bojkottjához vezetett az év elején, hogy a Jyllands-Posten című dán lap Mohamed prófétát ábrázoló karikatúrákat közölt. A gúnyrajzokat több magyar orgánum is lehozta.
Reuters, AFP
Menczer Tamás: Rendkívül súlyos a háborús helyzet!