Ballisztikus rakétákat lövöldözött Észak-Korea

Összesen hét, rövid, közepes és hosszú hatótávolságú rakétát lőtt ki szerdán a kommunista Észak-Korea, világméretű felzúdulást váltva ki a „kísérletekkel”. A rakéták közül több elvileg képes arra, hogy elérje az amerikai partokat. Japán az ENSZ BT azonnali összehívását követeli.

2006. 07. 05. 17:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Folyamatosan lőtt ki újabb, rövid- közép- és hosszú hatótávolságú rakétákat szerdán, a hajnali óráktól kezdve Észak-Korea. A rakéták eddig egytől-egyig a Japán-tengerbe csapódtak.

Az első hat, szerda hajnalban kilőtt rakétát az Egyesült Államok, a hetedik, a szerda délutáni órákban indított rakétát Japán jelentette be először. A hat, hajnalban kilőtt rakéta között Taepdong-2 típusú rakéták is voltak, ezek a fegyverek 6700 kilométer hatótávolságúak, így képesek elérni olyan amerikai fennhatóságú területeket, mint Alaszka vagy Hawai. Dél-koreai bejelentés szerint az egyik Tapedong-rakéta 40 másodpercet repült, mielőtt a tengerbe csapódott. A rakéták indítása különösen nyugtalanító annak fényében, hogy Észak-Korea korábban bejelentette: rendelkezik atomfegyverrel – írja az AFP.

Biztonsági intézkedések az Egyesült Államokban

Provokáció! – így minősítette a Fehér Ház, a függetlenség napján (az időeltolódás miatt a kísérletek egy része amerikai helyi idő szerint július 4-re esett) indított észak-koreai rakétakísérleteket, melyeket George Bush amerikai elnök a nemzetközi közösség elleni kihívásnak nevezett. A Fehér Ház figyelmeztette Észak-Koreát: ne tegyen több provokatív lépést, vagyis tartózkodjék ballisztikus rakéták újabb felbocsátásától. Az Egyesült Államok minden szükséges intézkedést meghoz önmaga és szövetségesei védelmére – olvasható a fehér házi szóvivő közleményében. Washington egyúttal konzultációt kezdeményez nemzetközi partnereivel a következő lépésekről.

Stephen Hadley nemzetbiztonsági tanácsadó szintén provokációnak minősítette az észak-koreai rakétakísérletet, bár hozzátette: ez nem jelent közvetlen fenyegetést az Egyesült Államok számára. Ugyanakkor a kaliforniai Vandenberg légibázison üzembe helyeztek két rakétaelhárítót, és Colorado Springsben is megerősítették a biztonsági intézkedéseket. Bush elnök máris tanácskozott a rakétakísérletről Rumsfeld védelmi miniszterrel és Rice külügyminiszterrel is. John Bolton, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete azonnali konzultációkat kezdeményezett a Biztonsági Tanács tagjaival. A BT a szerdai ülésén várhatóan meg is tárgyalja az ügyet.

Japán elvágta a phenjani „köldökzsinórt”

A teljes amerikai rakétavédelmi rendszert viszont nem riadóztatták, mivel az összes rakéta a Japán-tengerbe esett. Japán bejelentette, hogy azonnali hatállyal lezárja kikötőjét az Észak-Koreából érkező kompjárat elől. Ez az egyetlen köldökzsinór, amely a kommunista rezsim vértelen gazdaságát összeköti a külvilággal – jegyzi meg az EuroNews.

Japán az ENSZ Biztonsági Tanácsának azonnali összehívását szorgalmazta. Tokió és Washington nem biztos benne, hogy Phenjan képes-e nukleáris robbanófejjel is felszerelni rakétáit, épp emiatt szorgalmazzák Dél-Koreával, Oroszországgal és Kínával együtt, hogy a kommunista állam ismét üljön vissza a tárgyalóasztalhoz. A most kilőtt rakéták ügye – fogalmaz az EuroNews – több, mint provokáció.



Az Interfax orosz hírügynökség Jurij Balujevszkij főpranacsnokra hivatkozva arról számolt be, hogy az orosz ballisztikus rakétavédelmi riasztórendszer tíz rakéta kilövését észlelte. Ezt az információt eddig nem erősítették meg hivatalos források. Oroszország „komoly fenntartásait” fejezte ki, visszafogottságra szólítva fel Phenjant. Moszkvában beidézték az észak-koreai nagykövetet.

Az orosz külügyminisztérium azonnal és határozottan bírálta az észak-koreai rakétakísérletet, annál is inkább, mert mint kiderült a rakéták éppen Oroszország közelében pottyantak a tengerbe. Ez nem erősíti a bizalom kialakulását a térségben – mondta Kaminyin külügyi szóvivő, és emlékeztetett rá, hogy erre a múlt hónapban már figyelmeztették az észak-koreai nagykövetet. Most Oroszország mindenesetre aktív szerepet kíván játszani az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülésén.

Fokozódhat az elszigeteltség

Elemzők szerint az észak-koreai rakétakísérletek az egész térség biztonsági egyensúlyát felforgathatják. A legnagyobb európai hitelminősítő, a Fitch Ratings úgy véli, az ENSZ gazdasági és egyéb szankciókat alkalmazhat Észak-Koreával szemben, amelyek csak fokoznák az ország nemzetközi elszigeteltségét. Ez esetben Phenjan továbbra is fenntarthatja ellenséges magatartását.

A Barclays Capital londoni befektetési ház elemzése szerint Észak-Korea a rakétakísérletekkel elvesztette nemzetközi szavahihetőségét, és szinte bizonyosra vehető, hogy Dél-Korea csökkenteni fogja a Phenjannak nyújtott segélyeket. A cég ugyanakkor valószínűtlennek tartja, hogy az ENSZ bármilyen szankciót alkalmazna Észak-Koreával szemben.

Magyarország elítéli az észak-koreai rakétakísérleteket

Magyarország elítéli az észak-koreai rakétakísérleteket, mivel azok súlyosan veszélyeztetik a térség stabilitását és biztonságát – közölte a külügyi szóvivő szerdán az MTI-vel. Polgár Viktor rámutat: különösen sajnálatos fejlemény, hogy a kísérletre
a nemzetközi közösség többszöri figyelmeztetése ellenére került sor. A KNDK lépése megnehezíti a hatoldalú tárgyalások felújítását az észak-koreai nukleáris kérdés megoldására. – „Magyarország szükségesnek tartja, hogy a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság fejezze be a nagy hatótávolságú rakéták fejlesztésére irányuló tevékenységét, tartsa tiszteletben az önmaga által vállalt rakétakísérleti moratóriumot és konstruktív
partnerként mielőbb térjen vissza a hatoldalú tárgyalásokhoz„ – áll
a szóvivő közleményében.

EuroNews, AFP, Magyar Rádió

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.