Egyre több jel utal arra, hogy Izrael nagyszabású szárazföldi hadműveletre készül Libanon ellen: tömegesen hívják be a tartalékosokat, a dél-libanoni települések lakóit pedig figyelmeztették, hogy hagyják el a térséget.
Az izraeli erők péntek reggel felújították támadásukat Libanon ellen.
Az al-Arabíja arab hírtelevízió értesülése szerint az izraeli támadás Bejrút déli negyede ellen irányult, ahol a Hezbollah síita szervezet erődített állásai is vannak.
Az izraeli hadsereg az elmúlt napokban többször támadta ezeket az állásokat. Az izraeli légierő csapást mért a Bekaa-völgy keleti részében fekvő Nabil-Sit településre – közölték szemtanúk és a Hezbollahhoz tartozó al-Manar tévé. A beszámolók szerint a harci gépek a települést és a városra néző hegyeket támadták.
Az izraeli hadsereg közlése szerint a légierő az éjszaka óta negyven libanoni célpontot támadott, köztük a Hezbollah síita szervezet létesítményeit és központjait, valamint olyan járműveket, amelyek a szervezet feltehetőleg fegyverek szállítására használ. A libanoni–izraeli határ mentén a tüzérség „rakétakilövő-állásokat„ támadott. A libanoni rendőrség tájékoztatása szerint izraeli harci gépek nyolc hullámban támadták a fővárostól, Bejrúttól 83 kilométerre délre fekvő Szúr (Türosz) térségét. Egy helikopterről kilőtt föld-levegő rakéta megsebesített egy polgári személyt, aki autójával a kikötőben körözött.
Az izraeli repülőgépek utasszállító buszokat is támadtak a Bekaa-völgyben, 15 kilométerre a szíriai határtól, a Bejrútot a szíriai fővárossal, Damaszkusszal összekötő úton, Taanajelnél. A légi csapásban három busz kigyulladt, de áldozatok nincsenek, mert az első rakétát követően a járművek vezetői kiugrottak. A buszok korábban külföldieket menekítettek ki Szíriába az Izrael által támadott országból.
<byKiterjesztheti a szárazföldi hadműveleteket Izrael
Izrael kiterjesztheti szárazföldi hadműveleteit a Hezbollah síita szervezet ellen Libanonban – jelentette ki az észak-izraeli katonai körzet egyik parancsnoka.
Az izraeli hadsereg szerint jelentősen csökkent a Hezbollah libanoni síita szervezet Izrael elleni rakétatámadásainak száma; a konfliktus kilenc nappal ezelőtti kezdete óta csütörtökön hullott a legkevesebb rakéta az ország területére. Egy katonai szóvivő pénteki tájékoztatása szerint az előző nap mintegy ötven ilyen támadás érte Észak-Izraelt Libanon felől. Szerdán 140 rakétacsapás érte az országrészt, a napi átlag pedig 110 volt múlt szerda óta. A Hezbollah összesen több mint 900 rakétát indított el, több tucatnyi várost és falvat célba véve, s ezekkel összesen 15 izraeli polgári személy halálát okozta.
Vegyi fegyvert is használ Izrael?
Csütörtökön egy belga–libanoni orvos azt állította, hogy Izrael vegyi fegyvereket vet be libanoni hadjárata során. Az orvos arra hivatkozott, hogy néhány, általa látott holttest elég szokatlannak tűnt. A bombák robbanása ellenére nem volt jele rajtuk lökéshullámnak, vérzésnek, a haj s néha még a szakáll, a bajusz is teljes épségben maradt. A bőr pedig feketére színeződött, de nem volt megégve. Szerinte a bőrön keresztül mérgező anyag került a testbe. Michel Aoun volt libanoni miniszterelnök ugyancsak arról számolt be, hogy gázt tartalmazó bombák bevetéséről kapott híreket.
Amíg nem túl nagy az áldozat
Izraelben tömegesen hívják be a tartalékosokat, és egyre nagyobb erőt vonnak össze a libanoni határnál. Korábban a bejrúti kormány védelmi minisztere közölte: a libanoni hadsereg szembe fog szállni az izraeli szárazföldi csapatokkal, ha azok megtámadják az országot. Az izraeli kormányfő, Ehud Olmert kijelentette, hogy mindaddig folytatják a háborút a síita Hezbollah ellen, amíg nem túl nagy a katonai áldozat.
A Libanon elleni izraeli offenzíva július 12-én történt megindítása óta 327 ember halálát okozta az arab országban, míg a síita Hezbollah libanoni szervezet rakétacsapásaiban 29 izraeli vesztette életét, 15 polgári személy és 14 katona hírügynökségi összesítés alapján.
A zsidó állam elismerte, hogy az egyik legutóbbi incidensben meghalt négy katonája, több pedig megsérült, amikor aknatűzbe kerültek a libanoni határterületen.
Összeütközött két izraeli helikopter
Összeütközött és lezuhant két izraeli katonai helikopter Észak-Izraelben, a libanoni határ közelében, egy pilóta meghalt, három katona megsérült – közölte az izraeli hadsereg pénteken.
Az izraeli hadsereg rádiója azt jelentette, hogy a baleset Ramat Naftali település mellett történt csütörtök éjjel, nem messze az izraeli–libanoni határtól, tíz kilométernyire attól a dél-libanoni térségtől, ahol izraeli csapatok és a Hezbollah gerillái heves csatározásokba bonyolódtak. Két Apache típusú harci helikopter ütközött össze, az egyik pilóta életét vesztette, és hárman megsérültek. A katari al-Dzsazíra hírtelevízió azt jelentette, hogy a két helikopter balesetében négy izraeli katona életét vesztette.
Háborús bűnökért felelhet Izrael is
Az ellenségeskedés azonnali beszüntetésére szólította fel a szembenálló feleket Kofi Annan ENSZ-főtitkár és Louise Arbour, az ENSZ emberi jogi főbiztosa Genfben. Annan az ENSZ Biztonsági Tanácsának 15 tagja előtt ismertette rendezési tervét, mely azonnali tűzszünetet, a foglyul ejtett izraeli katonák szabadon bocsátását és egy stabilizációs konferencia összehívását tartalmazta. Kiemelte, hogy a bombázások és a rakétatámadások azonnali beszüntetése mellett a BT tagjainak lépniük kell a régió stabilitása érdekében.
Míg a Hezbollahot a krízis kiprovokálásával vádolta az ENSZ-főtitkár, Izraelt „túlzott erő” alkalmazása miatt tette felelőssé.
Louise Arbour nyilatkozatot adott ki, melyben kijelenti: a polgári célpontokra is irányuló bombázások a lakosságot tették célponttá, ami ártatlan civilek halálához vezetett. Ez ellentétes a nemzetközi joggal, amely védi a civil lakosságot az ellenségeskedések idején. Ez a tilalom megfogalmazódik a büntetőjog azon passzusaiban is, melyek az emberiség elleni és a háborús bűnöket definiálják – így ENSZ emberi jogi főbiztosa.
Az ENSZ-főtitkár nyilatkozata után Izrael és az Egyesült Államok ismét elvetette a tűzszünet lehetőségét. Dan Gillerman izraeli ENSZ-nagykövet így fogalmazott: „Amikor rákos daganatot operálunk, nem állunk meg félúton. Azt egészében el kell távolítani.” John Bolton, Amerika EBSZ–nagykövete pedig azon értetlenkedett, „hogy lehet terrorista csoportokkal tűzszünetet kötni”.
Eltalálták a világszervezet megfigyelőposztját
Az ENSZ ideiglenesen Libanonban álomásozó erőinek (UNIFIL) egyik figyelőposztját is találat érte az ENSZ bejelentése után, pénteken a Hezbollah síita szervezet és az izraeli hadsereg közötti harcokban, de a világszervezet emeberei közül senki sem sebesült meg. Az izraeliek szerint a Hezbollah egy célt tévesztett rakétasorozata hullott a Zarit izraeli település közelében lévő UNIFIL-állásra, egy neve elhallgatását kérő ENSZ-tisztségviselő azonban azt mondta, hogy az izraeli tüzérség egyik lövedéke csapódott be a településre néző UNIFIL-poszton. A tisztségviselő szerint a létesítmény súlyosan megrongálódott, de az ott szolgálatot teljesítő ghánai katonák közül senki nem sérült meg, mert bombabiztos óvóhelyen tartózkodtak.
Folytatódik a tömeges evakuálás
Folytatódott péntekre virradóra a tömeges menekülés Libanonból, újabb hajók érkeztek a ciprusi Larnaca kikötőjébe fedélzetükön több ezer emberrel. Egy, az ENSZ által bérelt, ciprusi zászló alatt haladó hajó, a Serenade a világszervezet kétszáz munkatársát, családtagjaikat és hétszáz libanoni és különböző nemzetiségű – francia, német, svéd, holland, amerikai, brit – állampolgárt vitt Ciprusra. A Serenade-on kívül az amerikai USS Nashville és két brit hadihajó, valamint görög, olasz és indiai hajók szállítottak menekülőket Ciprusra péntekre virradóra.
(cyberpresse.ca, radio.hu, inforadio.hu, Híradó)
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter pártjában?