Mintegy 500 katonát és jelentős harci egységeket: 30 Kamaz típusú teherautót, 18 Niva terepjárót és két páncélozott harci járművet küldött Grúzia az Abháziával határos, grúz területen fekvő Kodori szorosba kedden. A Reuters grúz forrásokat idéz, melyek elismerték, hogy „néhány grúz egység” a Kodori szoros felé tart, és „készek hadműveletet kezdeni, ha szükséges”. A szoros a szakadár Abháziával határos területen fekszik, s a grúz Imedi televízió is arról számol be, hogy ez újabb feszültségeket gerjeszthet Moszkva és a grúz állam között.
Az eddig el nem ismert abház köztársaság azzal vádolja Grúziát, hogy az megsértette az 1994-ben aláírt moszkvai tűzszüneti megállapodást.
Nem ismeri el Tbiliszit a leváltott vezető
A csapatokat azért küldték a helyszínre, hogy lefegyverezzék Emzar Kvitsiani mintegy száz emberét. Kvitsianit még a grúz felkelés előtt nevezte ki különmegbízotti posztjára Eduard Sevardnadze, majd a nyugatbarát Mihail Szaakasvili grúz államfő leváltotta. Szombaton Kviciani bejelentette, többé nem hajlandó engedelmeskedni a Tbilisziből érkező parancsoknak, és felszólította a grúz vezetőket, hogy azonnal kezdjenek vele tárgyalásokat. Kviciani egy tévényilatkozatában kijelentette, hogy megszervezik a fegyveres ellenállást.
A volt vezető állítólag több szakadár fegyverest is maga köré gyűjtött és különböző területi követelésekkel állt elő Grúzia felé. Szaakasvili grúz államfő válaszul közölte: nem tárgyal, legfeljebb arról, hogy a harcosok melyik börtönben lennének hajlandóak leülni a büntetésüket. Hozzátette: ha a szakadárok nem teszik le a fegyvert, úgy katonákat vonnak a térségbe és a helyzetet rövid idő alatt megoldják.
Oroszország fenyegetőzik?
Moszkva, melyet Grúzia azzal vádol, hogy Abháziát támogatja, azonnal reagált és nyugtalanságát fejezte ki a grúz csapatmozgások miatt. Az orosz külügyminisztérium közleménye szerint a grúzok „harcok kitörését” kockáztatják a régióban.
Ezzel egy időben Vlagyimir Jevnyevics tábornok, az orosz szárazföldi erők főparancsnokának helyettese a lehetséges következményekre figyelmeztette Tbiliszit. „Beláthatatlan következményekkel járhat az, hogy grúz csapatokat dobtak át a Kodori-szorosba, s katonai erőt alkalmazhatnak a békefenntartók felelőssége alá tartozó területen” – fogalmazott újságíróknak a tábornok. Szergej Csaban vezérőrnagy, a békefenntartók parancsnoka és Ivo Petrov, az ENSZ abháziai megbízottja sürgős tárgyalásokra szólította fel az érintett feleket a térségben kialakult helyzet rendezése érdekében. Grúz részről egyelőre elutasították a tárgyalások lehetőségét.
Szuhumiban, a grúzok által szakadárnak tartott Abházia központjában bejelentették: magasabb készültségbe helyezték a hadsereget a grúz csapatmozdulatok miatt. Az abház vezérkari főnök közölte, hogy erősítésként a szoros térségébe irányítottak néhány katonai alegységet, köztük tüzérséget és felderítőket. Folyik a kodori irányban érintett tartalékos dandárok mozgósítási tervének napra kész felülvizsgálata is.
vremja novosztyej, newsru.com, itar-tass.com, interfax.ru, civil.ge, MTI
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter pártjában?