Újabb 11-ét hiúsítottak meg 10-én?

A legmagasabb szintre emelték Nagy-Britanniában a terrorveszély elleni készültség szintjét, miután a rendőrség bejelentette, hogy meghiúsított több készülő merényletet, amelyek célja Nagy-Britannia és az Egyesült Államok között közlekedő utasszállító repülőgépek felrobbantása lett volna. 24 személyt vettek őrizetbe a brit hatóságok, közülük pénteki közlés szerint 19 gyanúsított bankszámláit befagyasztották. • Feloldották a reptérzárlatot Varsóban• Ferihegy: kézipoggyász-tilalom• Nem fenyegeti terrorveszély Magyarországot• Kényszerleszállás egy gyanús csomag miatt

2006. 08. 11. 6:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vélhetőleg nemzetközi terrorista összeesküvést hiúsított meg a brit Scotland Yard, megakadályozva több, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok között közlekedő repülőgép levegőben történő felrobbantását.

Öt amerikai város volt a célpont

Már csak napok kérdése volt, hogy brit öngyilkos merénylők mikor robbantanak fel 12 utasszállító repülőgépet öt amerikai nagyváros felett – jelenti a HavariaPress. Lapértesülések szerint a brit állampolgárságú merénylők üdítős palackokba rejtve kívántak robbantásra alkalmas – peroxid-alapú – vegyi anyagot felcsempészni a gépekre, míg a detonátorokat egyszerű elektronikai árucikkeknek álcázták volna. Nem kizárt, hogy a terroristák éppen augusztus 11-én, e hét pénteken akartak repülőgépeket felrobbantani amerikai nagyvárosok felett: a dátummal vélhetően a 2001. szeptember 11-i merényletsorozatra kívántak emlékeztetni. Az „újabb tizenegyedike” azonban meghiúsult: a hatóságok csütörtökön összesen két tucatnyi feltételezett merénylőt fogtak el.

A Guardian úgy tudja, hogy az őrizetbe vett fiatalok középosztálybeli, jól képzett, brit születésű férfiak voltak, legalább az egyikük a közelmúltban tért át az iszlám vallásra. Többen egyetemre jártak, egyikük egy korábbi konzervatív párti tisztviselő gyermeke, jó néhányuk pedig vállalkozói illetve birtokos családból származtak. A házkutatások alkalmával a hatóságok „számos figyelemre érdemes dolgot” találtak, fogalmaz a nyugati napilap. Hírek szerint a tervezett akció az Al-Kaidával való kapcsolat bizonyos jeleit is mutatja.

Az őrizetbe vételek után felröppent az a vélekedés, hogy a merényletre készülő csoport tagjai közül még legalább öten szökésben vannak. A Scotland Yardról származó információk szerint azonban a kulcsszereplők már rendőrkézre kerültek. A Daily Telegraph szerint a terrorelhárító ügynökségek már egy éve figyelték a most elfogottakat.

Amerikában a fenyegetettségi szintet a legmagasabb,
„vörös” fokozatúra emelték, ez minden Nagy-Britanniából érkező gépre vonatkozott, jelezve a támadás veszélyének igen magas fokát. Egyúttal amerikai légügyi biztonsági tisztek is utaztak Nagy-Britanniába, hogy fokozott biztonsági intézkedésekről gondoskodjanak az Amerikába irányuló légijáratoknál. Az egyelőre nem világos, hogy mi alapján időzítették a hatóságok a feltételezett merénylők elfogását, miután a rendőrségi nyomozás a Guardian szerint már hosszabb ideje tart.

Nagy-Britanniában azonnal a legmagasabb riadókészültséget rendelték el, rendkívüli biztonsági intézkedéseket foganatosítva, melyek az ország összes repülőterén és a teljes európai légtérben káoszt okoztak.

Hármasával zuhantak volna a gépek?

A BBC információi szerint a terroristák több hullámban, hármasával robbantották volna fel a gépeket. Valószínűleg 3 amerikai gép is szerepelt a megcélzott járatok között.

Amerikai terrorellenes hivatali források szerint a United Airlines, a Continental Airlines és az American Airlines egy-egy gépe is a feltételezett terroristák célpontjai között szerepelt.

Paul Chertoff amerikai belbiztonsági miniszter szerint a terroristák folyékony robbanóanyagot akartak kézipoggyászaikban feljuttatni a repülőgépekre. A londoni rendőrség visszautasította, hogy kommentálja ezt az értesülést – írja az AP. A merénylet megszervezése arra utal, hogy világméretű terrorista összeesküvésnek vagyunk tanúi – derül ki Peter Clarke, a brit terrorellenes rendőri alakulat vezetője nyilatkozatából, aki többek közt a résztvevők nagy számából következtetett erre.

A Scotland Yard helyettes vezetője, Paul Stephenson szerint nagyon súlyos merényleteket akadályoztak meg, mert a feltételezett elkövetők tömeggyilkosságot akartak elkövetni.

A pakisztáni hatóságok számos letartóztatást eszközöltek az országban, amelyek hozzásegítettek ahhoz, hogy a brit biztonsági szolgálatok meghiúsítsák több, Nagy-Britanniából az Egyesült Államokba tartó utasszállító repülőgép felrobbantását – jelentette be csütörtökön a pakisztáni külügyminisztérium.

Pakisztán fontos szerepet játszott abban, hogy felfedezzék és felszámolják ezt a nemzetközi terrorista hálózatot – közölte Tasznim Aszlam külügyi szóvivő. Pakisztánban letartóztattak néhány személyt, akik együttműködtek a Nagy-Britanniában működő sejttel – tette hozzá részletek ismertetése nélkül.

Előzőleg egy pakisztáni illetékes közölte, hogy a pakisztáni titkosszolgálatok is segítették a brit biztonsági szolgálatokat abban, hogy meghiúsítsák a merényletre szövetkezést.

24 személyt vettek őrizetbe

Chertoff az al-Kaida nemzetközi terrorhálózatot sejti a merénylettervezet mögött. Szakértői vélemények szintén Oszama bin Laden szervezetét sejtik a háttérben, rámutatva, hogy csak ez a hálózat rendelkezik egy ilyen méretű támadás előkészítéséhez szükséges anyagi eszközökkel.

24 személyt vettek őrizetbe a brit hatóságok, akik helyi televíziócsatornák értesülése szerint az országban élő pakisztáni közösséghez tartoznak.

A rendőrség és a biztonsági szolgálatok tanácsára a pénzügyminisztérium utasította a központi bankot, hogy fagyassza be a csütörtökön őrizetbe vett 24 személy közül 19-nek a bankszámláit – derül ki a brit központi pénzintézet közleményéből. Az nem tűnik ki belőle, miért nem az összes őrizetbe vett gyanúsítottra terjed ki a számlák befagyasztása.

A razziákra Londonban és Nagy-Britannia második legnagyobb városában, Birminghamben került sor. John Reid brit belügyminiszter kijelentette: nagy erőkkel folytatják a nyomozást.

A brit rendőrség hónapok óta folyó nyomozása készítette elő a csütörtökre virradó éjjelen foganatosított, tömeges rajtaütéseket. George Bush amerikai elnököt a napokban értesítették a készülődő terrorakcióról. A szabadságát a Karibi-szigeteken töltő Tony Blair brit kormányfő gratulált a rendőrségnek a sikeres akcióért. Kiemelte: széleskörű együttműködést folytattak az amerikai hatóságokkal.

Káosz Londonban és az európai repülőtereken

A történtek jelentős káoszt okoztak a brit és amerikai repülőtereken: tízezrek kényszerültek várakozásra, járatok százait törölték; helyhiány miatt számos járatot az európai kontinensen lévő repülőterekre irányítottak. Azokra az utasokra, akiknek sikerült feljutniuk valamely járatra, minden korábbinál szigorúbb biztonsági ellenőrzések vártak: kézipoggyászként kizárólag pénzt és útiokmányt, életmentő gyógyszert, élelmiszert, illetve anyatejet lehetett felvinni a gépekre, ezeket is átlátszó műanyag zacskókban. Semmilyen egyéb folyadékot nem engedtek felvinni a gépekre, többek között fogkrémet vagy kontaktlencséhez való oldatot sem.

Kényszerleszállás egy gyanús csomag miatt

Az Air Canada légitársaság utasszállítója a kanadai Montrealból indult el az amerikai fővárosba, de miután a személyzet gyanús csomagot észlelt, a repülőgépnek egy Baltimorehoz közeli kifutópályán kellett landolnia. Az utasokat leszállították a gépről, majd a hatóságok tüzetesen átkutatták az utasszállítót, de a csomagban csupán néhány tányér volt. A repülőgép utasait busszal juttatták el Washingtonba.


BBC, AP, Reuters, MTI, HavariaPress

A Hearthrow repülőteret lezárták, itt csütörtök délután 5 óráig függesztette fel a légi közlekedést a Ferihegy Airport tulajdonosi posztját is birtokló BAA. Más brit légitársaságok is törölték járataik túlnyomó többségét. A rendőrség lezárt több repülőtérre vezető utat, ami óriási torlódásokhoz vezetett.

Biztonsági intézkedéseket léptettek életbe a csütörtök délutáni órákig a német Lufthansa és Air Berlin, a holland KLM, a francia Air France és az ausztrál légitársaság gépein is. Ezek a társaságok a légtérzárlat ideje alatt nem indítottak és nem fogadnak járatokat a brit fővárosból. A lengyel hatóságok merényletveszély miatt lezárták a varsói repülőteret és elrendelték a légikikötőben tartózkodók evakuálást – közölte a repülőtér szóvivője.

A francia belügyminiszter, a magyar származású Nicolas Sakozy szabadságát megszakítva tért haza, rendkívüli intézkedésekre került sor Spanyolaországban és Olaszországban is.

Több európai tőzsdén is estek az árfolyamok, valószínűleg a BUX mai zuhanása is a terror-riadóval hozható összefüggésbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.