Határozott válasz születhet az ENSZ részéről Phenjan számára azután, hogy Észak-Korea hétfőn felrobbantotta első atombombáját – jelenti az AFP, hozzátéve: az Egyesült Államok szankciók elrendelése érdekében fejt ki nyomást a világszervezetben.
A bt-t e hónapban elnöklő Kenzo Osima japán ENSZ-nagykövet az atomkísérletet követő első, rendkívüli tanácskozást követően kijelentette: a Biztonsági Tanács határozottan elítéli ezt a nukleáris kísérletet, és figyelemmel kíséri a fejleményeket. A Fehér Ház részéről hétfőn elhangzott, hogy Washington számára két nap szükséges ahhoz, hogy hivatalosan megerősítsék: valóban a bejelentett nukleáris kísérletet végezte-e el a kommunista állam.
Amerikai és japán részéről még hétfőn szankciókat követeltek; az ENSZ BT öt állandó tagja és Japán kedd reggel folytatta a tanácskozást arról, hogy milyen választ adjon a világszervezet Phenjannak – értesült a francia hírügynökség diplomáciai forrásokból.
Washington és Tokió mindent befagyasztana
Az Egyesült Államok részéről megfogalmazott határozattervezet elítéli a nukleáris kísérletet és felszólítja Észak-Koreát, hogy feltételek nélkül, azonnal térjen vissza a hattagú (Kína, a két Korea, Egyesült Államok, Japán, Oroszország által alkotott) tárgyalóbizottsághoz és a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség által megszabott normákhoz.
Észak-Korea 2005. november óta bojkottálja a vele tárgyaló Hatok (Kína, a két Korea, Egyesült Államok, Japán, Oroszország) megbeszéléseit, melynek témája Phenjan nukleáris programja lenne. A kommunista állam ezután állt fel a tárgyalóasztaltól, hogy Amerika banki-pénzügyi szankciókat vezetett be ellene. Washington a pénzmosás elleni intézkedések részeként lépett.
A tervezet felszólítja Phenjant, hogy hagyjon fel nukleáris felfegyverkezési programjával, sőt atomprogramjával is. Az amerikai határozattervezetben szankciók is megfogalmazódnak, melyek fegyverembergóval és a fegyverkezéshez köthető anyagok embargóját, valamint a nukleáris technológia és a stratégiai fegyverzetek előállításához szükséges anyagok, eszközök embargóját helyezi kilátásba. A tervezet szintén kilátásba helyezi „luxuscikkek” behozatalának korlátozását is. Amerika olyan intézkedéseket is hozna, melyek a pénzmosás és a drogkereskedelem megelőzését szolgálnák, e célból befagyasztanák a külföldi javakat és pénzforrásokat, és nemzetközi felügyeletet rendelnének a rendelkezések betartásának ellenőrzése végett.
Japán, támogatva az amerikai tervezetet, még szigorúbb rendelkezéseket foganatosítana, megtiltva minden észak-koreai hajó kikötését külföldi kikötőkben, s ugyan ezt a korlátozást rendelnék el a légiforgalom korlátozásában is.
Christopher Hill amerikai főtárgyaló kijelentette: nem támogatják, hogy Észak-Korea népe éhen hal, miközben az ország a nukleáris klub tagja.
Phenjan sikerről beszél
Kofi Annan ENSZ főtitkár úgy vélte, hogy az észak-koreai robbantás növeli a feszültséget a régióban.
Phenjan „történelmi eseménynek” ítéli a történteket, a kommunista rezsim szövetségese, Kína „határozott ellenzését” fogalmazta meg a robbantással kapcsolatban, és megdöbbentőnek minősítette a történteket. Phenjan október 3-án figyelmeztette, hogy atomkísérletre készül, melyet az Egyesült Államok „rendkívüli, nukleáris háborút kirobbantó” fenyegetésével, másrészt az ellene hozott amerikai pénzügyi szankciókkal indokolt. A BBC hozzáteszi: Peking „elképzelhetetlennek” tartja a Phenjannal szembeni katonai fellépést.
Provokációnak, a nemzetközi béke elleni fenyegetésnek nevezte a történteket George Bush amerikai elnök, azonnali fellépést kérve számon az ENSZ Biztonsági Tanácsán, míg Vlagyimir Putyin orosz elnök szintén kirohanást intézett az észak-koreai kísérlet ellen. A Kreml szerint a két elnök egyezteti lépéseit ez ügyben.
Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség igazgatója kifejtette: az atomkísérlet nem csak a Távol-Kelet, hanem az egész nemzetközi közösség számára jelent rendkívüli biztonsági kihívást. Az Európai Unió nem kívánatosnak bélyegezte a kísérletet.
Észak-koreai részről a kísérletet végző tudósok csoportja sikeresnek, és a föld alatti kísérleti robbantások biztonsági körülményei szempontjából kielégítőnek nevezte a hétfői robbantást. A hivatalos észak-koreai hírügynökség által kiadott közleményük szerint a kísérlet következtében nem állt elő semmiféle veszélyforrás, így radioaktív sugárzás sem keletkezett.
Ezt az állítást dél-koreai szakértők is megerősítették, kijelentve: a hétfői nukleáris kísérleti robbantást követően a radioaktív sugárzás szintje megfigyeléseik szerint nem emelkedett meg.
AFP, BBC
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter pártjában?