Phenjani atomrobbantás: kihívás az egész világ számára

Az amerikai határozattervezetben megfogalmazott szankciók fegyverembergót, „luxuscikkek” behozatalának korlátozását, a külföldi javak és pénzforrások befagyasztását tartalmazzák és nemzetközi felügyeletet rendelnének el. Japán megtiltaná minden észak-koreai hajó és repülő fogadását a külföldi tengeri és légikikötőkben.

2006. 10. 10. 11:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Határozott válasz születhet az ENSZ részéről Phenjan számára azután, hogy Észak-Korea hétfőn felrobbantotta első atombombáját – jelenti az AFP, hozzátéve: az Egyesült Államok szankciók elrendelése érdekében fejt ki nyomást a világszervezetben.

A bt-t e hónapban elnöklő Kenzo Osima japán ENSZ-nagykövet az atomkísérletet követő első, rendkívüli tanácskozást követően kijelentette: a Biztonsági Tanács határozottan elítéli ezt a nukleáris kísérletet, és figyelemmel kíséri a fejleményeket. A Fehér Ház részéről hétfőn elhangzott, hogy Washington számára két nap szükséges ahhoz, hogy hivatalosan megerősítsék: valóban a bejelentett nukleáris kísérletet végezte-e el a kommunista állam.

Amerikai és japán részéről még hétfőn szankciókat követeltek; az ENSZ BT öt állandó tagja és Japán kedd reggel folytatta a tanácskozást arról, hogy milyen választ adjon a világszervezet Phenjannak – értesült a francia hírügynökség diplomáciai forrásokból.

Washington és Tokió mindent befagyasztana

Az Egyesült Államok részéről megfogalmazott határozattervezet elítéli a nukleáris kísérletet és felszólítja Észak-Koreát, hogy feltételek nélkül, azonnal térjen vissza a hattagú (Kína, a két Korea, Egyesült Államok, Japán, Oroszország által alkotott) tárgyalóbizottsághoz és a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség által megszabott normákhoz.

Észak-Korea 2005. november óta bojkottálja a vele tárgyaló Hatok (Kína, a két Korea, Egyesült Államok, Japán, Oroszország) megbeszéléseit, melynek témája Phenjan nukleáris programja lenne. A kommunista állam ezután állt fel a tárgyalóasztaltól, hogy Amerika banki-pénzügyi szankciókat vezetett be ellene. Washington a pénzmosás elleni intézkedések részeként lépett.

A tervezet felszólítja Phenjant, hogy hagyjon fel nukleáris felfegyverkezési programjával, sőt atomprogramjával is. Az amerikai határozattervezetben szankciók is megfogalmazódnak, melyek fegyverembergóval és a fegyverkezéshez köthető anyagok embargóját, valamint a nukleáris technológia és a stratégiai fegyverzetek előállításához szükséges anyagok, eszközök embargóját helyezi kilátásba. A tervezet szintén kilátásba helyezi „luxuscikkek” behozatalának korlátozását is. Amerika olyan intézkedéseket is hozna, melyek a pénzmosás és a drogkereskedelem megelőzését szolgálnák, e célból befagyasztanák a külföldi javakat és pénzforrásokat, és nemzetközi felügyeletet rendelnének a rendelkezések betartásának ellenőrzése végett.

Japán, támogatva az amerikai tervezetet, még szigorúbb rendelkezéseket foganatosítana, megtiltva minden észak-koreai hajó kikötését külföldi kikötőkben, s ugyan ezt a korlátozást rendelnék el a légiforgalom korlátozásában is.

Christopher Hill amerikai főtárgyaló kijelentette: nem támogatják, hogy Észak-Korea népe éhen hal, miközben az ország a nukleáris klub tagja.

Phenjan sikerről beszél

Kofi Annan ENSZ főtitkár úgy vélte, hogy az észak-koreai robbantás növeli a feszültséget a régióban.

Phenjan „történelmi eseménynek” ítéli a történteket, a kommunista rezsim szövetségese, Kína „határozott ellenzését” fogalmazta meg a robbantással kapcsolatban, és megdöbbentőnek minősítette a történteket. Phenjan október 3-án figyelmeztette, hogy atomkísérletre készül, melyet az Egyesült Államok „rendkívüli, nukleáris háborút kirobbantó” fenyegetésével, másrészt az ellene hozott amerikai pénzügyi szankciókkal indokolt. A BBC hozzáteszi: Peking „elképzelhetetlennek” tartja a Phenjannal szembeni katonai fellépést.

Provokációnak, a nemzetközi béke elleni fenyegetésnek nevezte a történteket George Bush amerikai elnök, azonnali fellépést kérve számon az ENSZ Biztonsági Tanácsán, míg Vlagyimir Putyin orosz elnök szintén kirohanást intézett az észak-koreai kísérlet ellen. A Kreml szerint a két elnök egyezteti lépéseit ez ügyben.

Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség igazgatója kifejtette: az atomkísérlet nem csak a Távol-Kelet, hanem az egész nemzetközi közösség számára jelent rendkívüli biztonsági kihívást. Az Európai Unió nem kívánatosnak bélyegezte a kísérletet.

Észak-koreai részről a kísérletet végző tudósok csoportja sikeresnek, és a föld alatti kísérleti robbantások biztonsági körülményei szempontjából kielégítőnek nevezte a hétfői robbantást. A hivatalos észak-koreai hírügynökség által kiadott közleményük szerint a kísérlet következtében nem állt elő semmiféle veszélyforrás, így radioaktív sugárzás sem keletkezett.

Ezt az állítást dél-koreai szakértők is megerősítették, kijelentve: a hétfői nukleáris kísérleti robbantást követően a radioaktív sugárzás szintje megfigyeléseik szerint nem emelkedett meg.

AFP, BBC

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.