XVI: Benedek: A házasság szentsége a keresztény házastársakat és szülőket Krisztus tanúivá teszi

„A családi közösség arra hivatott, hogy Isten szeretetének jele legyen mindenki számára” – Benedek pápa az Úrangyala alkalmával a keresztény házasságra alapuló család missziójáról beszélt.

MNO
2006. 10. 08. 14:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újra Rómában, dolgozószobája ablakából köszöntötte Benedek pápa a Szent Péter-bazilika előtti teret zsúfolásig megtöltő sokaságot a szokásos vasárnap déli Mária-imádság alkalmával. Beszédének középpontjában – a mai szentírási olvasmányokból kiindulva – a keresztény házasságra alapuló család missziós szerepe állt.

A pápa felidézte Jézus válaszát arra a kérdésre, hogy elbocsáthatja-e a férj a feleségét, s idézte a teremtéstörténetet is, amely úgy fogalmaz: Isten a teremtés kezdetén férfinak és nőnek teremtette őket. „Ezért a férfi elhagyja apját és anyját, feleségéhez ragaszkodik, és ketten egy test lesznek” (Mk 10,6–7). Majd Jézus hozzáteszi: „Amit tehát Isten összekötött, azt ember ne válassza szét.” „Ez Isten eredeti terve, ahogyan megemlékezik róla, ahogy arról a II. Vatikáni Zsinat is megemlékezik a Gaudium et spes konstitúcióban: »A házastársi szeretet és élet bensőséges közössége, melyet a Teremtő alapított és törvényeivel körülvett, a házassági szövetség, azaz a visszavonhatatlan személyes beleegyezés által jön létre. Maga Isten a szerzője a házasságnak« (48).”

A pápa ezután hálát adott a házasság szentségéért, s buzdította a keresztény házasokat, hogy maradjanak hűek hivatásukhoz életük minden szakaszában, örömben és bánatban, egészségben, betegségben, ahogyan azt a házassági szertartás során ígérték.

„A kapott kegyelem tudatában a keresztény házasfelek hadd tudjanak egy az életre nyitott családot építeni, amely képes egyként szembenézni korunk számtalan és összetett kihívásaival” – mondta a pápa, majd kiemelte: „Szükség van olyan családokra, amelyek nem hagyják, hogy a hedonizmustól és a relativizmustól áthatott modern kulturális áramlatok elsodorják őket, és készek nagylelkű odaadással teljesíteni küldetésüket az egyházban és a társadalomban.”

„A házasság szentsége a keresztény házastársakat és szülőket Krisztus tanúivá teszi »a föld végső határáig«, s a szeretet és az élet igazi és hiteles »misszionáriusaivá« avatja” – idézte Benedek pápa elődjének, II. János Pál pápának Familiaris Consortio kezdetű apostoli buzdítását (54), majd hozzátette: „Ez a misszió szól mind a családon belülre – különösen egymás kölcsönös szolgálatában és a gyermekek nevelésében –, mind azon kívülre: a családi közösség ugyanis arra hivatott, hogy Isten szeretetének jele legyen mindenki számára. Olyan küldetés ez, amelyet a keresztény család csak akkor teljesíthet be, ha az isteni kegyelem támogatja. Ezért kell fáradhatatlanul imádkozni, s kitartónak lenni a mindennapi erőfeszítésben, hogy megtartsák a házasságkötés napján vállalt kötelezettségeiket” – hangsúlyozta a pápa, majd Mária és jegyese, Szent József oltalmába ajánlotta a családokat, különösen azokat, amelyek nehézségekkel küszködnek.

Az Úrangyala elimádkozása után a pápa külön köszöntötte azt a 350 fiatal „misszionáriust”, akik a Római Főegyházmegye különböző plébániáiról, szervezeteiből, mozgalmaiból és közösségeiből érkeztek, s akik az elmúlt napokban, néhány pap, szerzetes és szeminarista segítségével harmadik alkalommal rendezték meg a „Jézust a középpontba – fiatalok missziója fiatalokhoz” rendezvényt. A fiatalok utcákon, tereken, iskolákban, kórházakban, szórakozóhelyeken igyekeztek megszólítani kortársaikat. A pápa bátorította őket, hogy őrizzék meg ezt a missziós stílust a mindennapokban is.

(Magyar Kurír)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.