Hídként jellemezte Törökországot a pápa Ankarában

Kivételes és fontos diplomáciai gesztusként a török miniszterelnök fogadta kedden az ankarai repülőtéren a négynapos látogatásra Törökországba érkezett XVI. Benedek pápát, aki a katolikus egyház fejeként először utazott muzulmán többségű országba.

2006. 11. 28. 15:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök a repülőgép lépcsőjénél várta a pápát, majd a repülőtéren rövid megbeszélést folytattak. A találkozó után Erdogan elmondta, hogy XVI. Benedek támogatásáról biztosította Törökország európai uniós csatlakozását. „Azt mondta, nem vagyunk politikusok, de azt kívánjuk, hogy Törökország váljon az EU tagjává” – mondta Erdogan sajtóértekezletén, hozzáfűzve, hogy ő arra kérte az egyházfőt, hogy támogassa az ország EU-csatlakozását.

A német születésű Joseph Ratzinger bíboros, mielőtt pápává választották, tavaly azt mondta, hogy Törökország muzulmán lakossága miatt nem tartozhat az EU-hoz. Az Erdogannal folytatott megbeszélésen úgy fogalmazott, hogy Törökország hidat képez a vallások között, és a kultúrák közötti szolidaritásra szólított fel. „Ez (Törökország) egy demokratikus, iszlám ország és hidat képez. Pápaságom kezdete óta el akartam jönni Törökországba, mert szeretem kultúráját” – hangoztatta a pápa, aki látogatásával megpróbálja enyhíteni azt a dühöt, amelyet két és fél hónappal ezelőtti, az iszlám bírálataként értelmezett kijelentéseivel váltott ki a muzulmán világban.

A török kormányfő a pápának és kíséretének kifejtette, hogy az iszlám nem bocsátja meg az erőszakot, „az iszlám a béke és a türelem vallása, a szeretet vallása”. Erdogan szerint XVI. Benedek és kísérete egyetértett ezzel a nézettel.

A pápa kedden ellátogatott a modern Törökország atyjának tartott Kemal Atatürk mauzóleumába. Ezt követően Ahmet Necder Sezer török államfő fogadja a pápát, Vatikán állam vezetőjének minőségében. A legkényesebbnek ígérkező találkozó a nap végére került, a pápa ekkor találkozik Ali Bardakogluval, a török kormány vallásügyi hivatalának vezetőjével, aki kemény bírálatot fogalmazott meg vele szemben. A pápai látogatás ellen kedden néhány tucatnyi ember tüntetett az ankarai vallásügyi és kulturális minisztérium előtt.

A pápa törökországi látogatását a legszigorúbb biztonsági intézkedések kísérik, mivel a 78 milliós országban még mindig meglehetősen puskaporos a hangulat XVI. Benedek szeptemberi regensburgi beszéde miatt. Török illetékesek közlése szerint a biztonsági intézkedések még annál is szigorúbbak, mint George Bush amerikai elnök 2004-es látogatásakor. Mintegy háromezer rendőrt vezényeltek ki Ankara utcáira, s a repülőtérről a városba vezető mintegy harminc kilométeres utat már két órával azelőtt lezárták, hogy a pápa megérkezett.

Haghia Sophia: a legkockázatosabb állomás

A Haghia Sophia, a Szent Szófia görög nevét viselő székesegyház egy templom romjain épült fel a VI. században. A monumentális bazilika impozáns kupolájával a keresztény világ építészetének drágaköve, a világvallás egyik szellemi jelképe volt a bizánci birodalom elbukásáig, Konstanitinápoly 1453-as bevételéig.

A bazilikáról ekkor lekerült a kereszt, s eltávolították a keresztény jelképet is. Az épületet az Ottomán Birodalom egyik mecsetévé degradálták, igaz, a legmegbecsültebbek egyikévé. 1935-től, a modern török államot megalapító Kemal Attatürk hatalomra jutásától kezdve a laikus reformok jegyében megszűntek betiltották a templomban a vallási szertartásokat; az épületben múzeum nyílt.

A katolikus egyházfő tervezett isztambuli látogatása alatt bármely, a Haghia Sophiában tett félreérthető gesztust úgy értékelhetnek török nemzeti radikális körök, mint a keresztény visszakövetelésre, a török szuverenitás korlátozására utaló jelet – írja az AP.

MTI, radio.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.