15 amerikai harcoló dandár (45 ezer-75 ezer katona) Irakból való, lépcsőzetes visszavonását ajánlja amerikai kormány által létrehozott, demokrata és republikánus polituikusokból álló kétpárti, úgynevezett Baker-bizottság, melynek december 6-án nyilvánosságra kerülő jelentéséről a New Yok Times számolt be.
A jelentést készítő, tíztagú testület kompromisszumos megoldást keresett a 140 ezer amerikai katona hamarosan megtörténő, teljes kivonását sürgető, a kongresszus minkét házában többségbe került demokrata követelések és a végrehajtó hatalmat képviselő George Bush amerikai elnök elképzelései között – utóbbi továbbra is kitart amellett, hogy az amerikaiak mindaddig maradjanak Irakban, amíg nem sikerül stabilizálni az Öböl-menti államot.
A bizottság szándéka, hogy segítse Bush elnököt a háború vezetésében – fogalmaz a Reuters. A csoport azt ajánlja az elnöknek, hogy a csapatok kivonását „viszonylag hamar”, már 2007-ben kezdje meg.
Előzőleg az amerikai tömegtájékoztatásból ismertté vált, hogy a Baker-Hamilton-bizottság többek között a következő öt ajánlást javasolja megfontolásra:
az Egyesült Államoknak először a bagdadi helyzet megszilárdítására kell összpontosítania, majd megegyezést kell keresnie a felkelőkkel;
Washingtonnak fokozatosan vissza kell vonnia erőit Irakon kívüli támaszpontokra;
az Egyesült Államok átfogó kivonulást hajtana végre Irakból; Irakot egy gyenge központi kormány irányítása alatt három autonóm körzetre osztanák fel, amelyek a síita, szunnita és kurd területeken jönnének létre;
az Egyesült Államoknak tárgyalásokat kell kezdenie Szíriával és Iránnal, hogy megszerezze segítségüket Irak stabilizálásához. Ez utóbbi Tony Blair brit miniszterelnök fő követelése volt, aki George Bush amerikai elnök legszorosabb szövetségesének számít Irakban.
A rigai NATO-csúcson Bush kijelentette: nem fognak harcoló csapatokat kivonni a harcmezőről.
AP, Reuters, BBC
Magyar Péter eltűnt, nem jelent meg a meghirdetett programján