2006 vége előtt sor kerülhet Szaddám Huszein kivégzésére – jelentette ki a BBC-nek nyilatkozva Núri al-Máliki iraki kormányfő. Aláhúzta: a döntést, hogy felakasszák a volt diktátort, semmiféle külső nyomásgyakorlás nem befolyásolta. „Szeretnénk, ha az egész világ tiszteletben tartaná Irak bírói akaratát” – fogalmazott a kormányfő.
Maliki hozzátette: ha a fellebbviteli bíróság is megerősíti az ítéletet, „a kormány felelőssége lesz annak kivitelezése”. A volt iraki elnököt két nappal ezelőtt ítélték halálra, hogy bűnösnek találták népirtásban és emberiség elleni bűnök elkövetésében. Hat társával együtt Szaddám ellen a 80-as években a kurdok elleni hadjáratban betöltött szerepe okán emeltek vádat. Az úgynevezett Anfal hadjáratban több mint 180 ezren vesztették életüket.
A halálos ítéletet azután hozta meg a bíróság, hogy Szaddámot bűnösnek találták 148 ember meggyilkolásában; a mészárlás egy síita településen volt azután, hogy sikertelen merényletet követtek el a diktátor ellen 1982-ben.
Egyelőre nem világos, hogy az iraki hatóságok megvárják-e Szaddám egy másik, még folyamatban levő ügyének tárgyalását.
A halálos ítélet meghozatala után automatikus fellebbviteli eljárás veszi kezdetét, melynek ügyében egy kilenctagú bíróság hoz döntést. A kilencfős bírói testületet nem köti semmilyen határidő, tetszése szerinti ideig mérlegelheti az ügyeket. Ha nem születik fölmentő ítélet, a kivégzést 30 napon belül végre kell hajtani.
Szaddám a bíróság előtt az ítélet meghozatala után Mohamed prófétára és Jézusra hivatkozott, akik megbocsátásra szólítanak fel az ellenünk vétkezőkkel szemben. A volt diktátor minden irakit, az arabokat és a kurdokat is arra szólította föl, hogy békéljenek meg, nyújtsanak kezet egymásnak.
BBC
Két ember meghalt szén-monoxid-mérgezésben Veszprém vármegyében