Nagy tengerrengés, kis áradás Japánnál

Kisebb szökőárt okozott csak a tengerrengés Japán északi részén, a várt 2 méteres helyett mindössze 40 centiméteres árhullám érte el a szigetországot. A cunamiriadót azután rendelték el, hogy erős földrengést észleltek a Kurili szigetek térségében, 30 kilométer mélyen az óceánban.

2006. 11. 15. 12:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cunamiriadót rendeltek el Japán északi részén, miután nagy erejű – a Richter-skálán 8,1-es erősségű – földrengést észleltek a Kuril-szigetek térségében, Iturup szigetnél. Összehasonlításképpen: a 2004. karácsonyán pusztító szökőár 9,1-es erejű volt. A tengerrengés által keltett hullámok elérték a japán partokat, ám csak kisebb árhullámot okoztak.

A japán meteorológiai szolgálat figyelmeztetése szerint szökőár várható az Ohotszki-tenger déli térségében, s kétméteres vagy annál is nagyobb szökőár sújthatja az északnyugati Hokkaido sziget és Honsu fősziget csendes-óceáni partvidékét, valamint az Oroszországhoz tartozó Kuril-szigeteket.

A földmozgás helyi idő szerint 20 óra 15 perckor (közép-európai idő szerint 12.15-kor) történt 30 kilométeres mélységben a tengerfelszín alatt. Japán csendes-óceáni partvidékének lakosait felszólították, hogy húzódjanak biztonságos, magasabban fekvő helyekre. A Le Figaro úgy tudja, az egyik érintett település 6100 lakójából 4000 ember él közvetlenül a partvidéken.

Négy hete Japán déli szigeteit rázta meg egy 6,8-as erősségű földrengés, amelyben azonban senki nem sérült meg. A világon bekövetkező földrengések egyötöde Japánt sújtja.

Az Itar-TASZSZ hozzátette: az orosz csendes-óceáni flotta visszavonult bázisaira, s készen áll az esetleges mentési faladatokra. A szökőár a Kuril-szigetek teljes vonalát érinti, több mint 12 szigeten történtek védintézkedések.

A veszélyeztetett szigetek között van a vitatott hovatartozású Etorofu (orosz nevén: Iturup) is, melyet Oroszország és Japán is magának követel.

A szigetcsoport déli részét, az ásványkincsekben, arany- és ezüstlelőhelyekben is gazdag Kis-Kuril-szigeteket a Szovjetunió elfoglalta és elcsatolta Japántól a II. világháború végnapjaiban – emlékeztet az AP.

MTI, Le Figaro, AP

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.