Cunamiriadót rendeltek el Japán északi részén, miután nagy erejű – a Richter-skálán 8,1-es erősségű – földrengést észleltek a Kuril-szigetek térségében, Iturup szigetnél. Összehasonlításképpen: a 2004. karácsonyán pusztító szökőár 9,1-es erejű volt. A tengerrengés által keltett hullámok elérték a japán partokat, ám csak kisebb árhullámot okoztak.
A japán meteorológiai szolgálat figyelmeztetése szerint szökőár várható az Ohotszki-tenger déli térségében, s kétméteres vagy annál is nagyobb szökőár sújthatja az északnyugati Hokkaido sziget és Honsu fősziget csendes-óceáni partvidékét, valamint az Oroszországhoz tartozó Kuril-szigeteket.
A földmozgás helyi idő szerint 20 óra 15 perckor (közép-európai idő szerint 12.15-kor) történt 30 kilométeres mélységben a tengerfelszín alatt. Japán csendes-óceáni partvidékének lakosait felszólították, hogy húzódjanak biztonságos, magasabban fekvő helyekre. A Le Figaro úgy tudja, az egyik érintett település 6100 lakójából 4000 ember él közvetlenül a partvidéken.
Négy hete Japán déli szigeteit rázta meg egy 6,8-as erősségű földrengés, amelyben azonban senki nem sérült meg. A világon bekövetkező földrengések egyötöde Japánt sújtja.
Az Itar-TASZSZ hozzátette: az orosz csendes-óceáni flotta visszavonult bázisaira, s készen áll az esetleges mentési faladatokra. A szökőár a Kuril-szigetek teljes vonalát érinti, több mint 12 szigeten történtek védintézkedések.
A veszélyeztetett szigetek között van a vitatott hovatartozású Etorofu (orosz nevén: Iturup) is, melyet Oroszország és Japán is magának követel.
A szigetcsoport déli részét, az ásványkincsekben, arany- és ezüstlelőhelyekben is gazdag Kis-Kuril-szigeteket a Szovjetunió elfoglalta és elcsatolta Japántól a II. világháború végnapjaiban – emlékeztet az AP.
MTI, Le Figaro, AP
Két ember meghalt szén-monoxid-mérgezésben Veszprém vármegyében