November 7-étől rettegj, Bush?

A republikánus tábor pozícióvesztését, így George Bush meggyengülését jelezték közvéleménykutatók a keddi, amerikai félidős kongresszusi választások előtt. A mai amerikai sajtó már nem olyan biztos a demokrata győzelemben. A The New York Times arról írt, hogy túlfűtöttek a demokraták várakozásai a választási győzelmet illetően.

2006. 11. 07. 16:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Van tervünk. Tarts ki mellettünk és az ország jobb helyzetbe kerül” – George Bush amerikai elnök biztatása nem tűnik szükségtelennek a félidős kongresszusi választáson. Kedden megválasztják a képviselőház mind a 435 új tagját, az 50 tagú szenátus 33 tagját, valamint 36 kormányzóságot. A november 7-i megmérettetés során a demokratáknak 25 képviselőházi és hat szenátori széket kell megszerezniük – természetesen az eddigi helyek megtartása mellett – ahhoz, hogy a törvényhozás mindkét házában többségbe jussanak.

A vállalhatatlan elnök

Az amerikai hírtelevíziók politikai elemzői hétfő este, néhány órával a kongresszusi választások kezdete előtt szinte tényként kezelték, hogy a demokraták átveszik a képviselőház vezetését, a szenátus sorsát illetően azonban a sok helyen rendkívül szoros verseny miatt a várakozások eltérőek. A republikánusok az utolsó napokban-hetekben az elnöki ciklusokat megfelező, úgynevezett félidős választásokra nem jellemző módon, szokatlan mértékben felpörgették kampányukat.

George Bush hétfőn Floridában biztos republikánus győzelmet ígért a kongresszusi választásokon, miközben a népszerűtlen elnökkel nem volt hajlandó együtt mutatkozni a republikánus kormányzójelölt. Bár Bush a gyűlésen nem mutatta ki, hogy dühös vagy bosszankodik, a Fehér Ház megütközésének adott hangot amiatt, hogy Charlie Crist, a republikánus kormányzójelölt nem jelent meg a kampánygyűlésen. Crist, aki az elnök öccsének, a posztért többször nem indítható Jeb Bushnak a helyére pályázik, azzal mentette ki magát, hogy Pensacola térségében biztos a támogatottsága, ezért inkább Palm Beach körzetébe igyekezett szavazatokat gyűjteni.

Nincs még veszve?

Az Amerikában nagy tekintélynek örvendő közvéleménykutató cég, a Pew Research Center legutóbbi adatai szerint a demokratákra a szavazók 47, a republikánusokra 43 százaléka adná le voksát. A Gallup/USA Today 51 százalékosra becsülte a demokrata, 44 százalékosra a republikánus esélyeket. Figyelemre méltó fordulat viszont, mutat rá a Pew-t vezető Andew Kohut, hogy a republikánus szavazók voksolási hajlandósága első ízben múlja felül a demokrata bázisét.

A félidős választásokon hagyományosan alacsony, 40 százalék körüli részvétel; a szemben álló táborok ilyenkor nagy számban küldik aktivistáikat az urnákhoz, akiknek tömeges megjelenése eldöntheti a megmérettetést, megszerezve a döntő szavazatokat . Nem minden öntudatosság nélkül Bush arra bíztatta híveit, hogy azért támogassák a republikánusokat, mert így lehet a nép többségi képviseletét megtartani ebben az országban. A republikánusok, úgy tűnik, feladták az elitista stratégiát és mozgósították teljes szavazóbázisukat. A demokraták is próbálkoztak ezzel, de nem értek el hasonló sikereket.

„Népszavazás Irakról”

A közvélemény-kutatások már nyáron jelezték, hogy az amerikaiak több mint fele borúsan tekint az Irakban követett stratégiára, és feltehetően nem vidíthatja fel őket az a friss amerikai titkosszolgálati jelentés sem, amely szerint az iraki konfliktus tovább fokozta a világméretű terrorizmust. A Cato Institute részéről John Samples rámutat: a választás népszavazás is egyben az iraki háborúról. Hozzáteszi: 2004-ben a háború jelentős szavazatmennyiség elvesztését okozta az elnöknek, ám Bush akkor nyert és nem vette figyelembe az intő jeleket.

A demokraták szerint a republikánusok vakon követik Bush „elrontott iraki politikáját”, s most itt az idő, hogy a demokrata szavazók megálljt parancsoljanak.

Barack Obama demokrata szenátor Illinoisban úgy fogalmazott: országszerte azt mondják az emberek, hogy itt az idő a változásra. A mai napon Amerikában kiderül: jól ítélte-e meg a helyzetet.

BBC, Le Figaro, Info Rádió

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.