Ünnep helyett gyászol Libanon

A kedden, Bejrútban meggyilkolt Pierre Dzsemájel az ötödik, Szíria-ellenes politikát folytató libanoni politikus, aki merénylet áldozata lett az elmúlt két év folyamán. Damaszkusz következetesen tagadja, hogy köze lenne a merényletsorozathoz. Ma megkezdődött a temetési szertartás.

2006. 11. 22. 12:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tömegesen egymáshoz zsúfolódó csoportokban járultak végső búcsúra a libanoniak Pierre Dzsemájel libanoni ipari miniszter koporsójához a háromnapos gyászszertartás kezdetén – jelenti a BBC. A politikus hívei és tisztelői a Bejrút keleti részén fekvő Bikfaja településen, a hatóságok szigorú biztonsági intézkedései közepette kezdtek hozzá a szertartáshoz. A menetet harangzúgás kíséri.

A 34 éves Dzsemájel, aki vezető Szíria-ellenes politikusként ismertek, Bejrút keresztény negyedében lett merénylet áldozata kedden. Dzsemájel maronita keresztény vallású miniszter, Amin Dzsemájel egykori államfő fia és az 1982-ben meggyilkolt Besir Dzsemájel államfő veje volt, tagja a keresztény Falangista Pártnak és a Szíria-ellenes parlamenti többségnek, amely hatalmi harcban áll a Hezbollah vezette Szíria-barát erőkkel.

Szemtanúk szerint a főváros Szin el-Fil nevű keresztény negyedben egy gépkocsi hátulról nekihajtott a minisztert szállító autónak, amely egy konvoj tagjaként haladt át éppen a külvárosi negyeden, majd az ütközést kiváltó autóból kiugrott egy fegyveres és közvetlen közelről rálőtt Dzsemájelre. A 34 éves miniszter súlyosan megsebesült, majd kórházba szállítás után belehalt sérüléseibe.

Különös gyilkosságsorozat

Ő az ötödik, a szomszédos országgal szemben álló politikát folytató libanoni politikus, aki merénylet áldozata lett az elmúlt két év folyamán. Libanonban sokan Szíriát vádolják a gyilkosságok elkövetésével, ám Damaszkusz következetesen tagadja szerepét a merényletsorozatban. A Dzsemájel elleni merényletre feszült belpolitikai helyzetben került sor.

A libanoni kormány ugyanis a múlt héten döntött arról, hogy bíróságot állítanak fel, amely kivizsgálná a Rafík al-Haríri volt miniszterelnök ellen 2005-ben elkövetett, a politikus életét kioltó bombamerénylet körülményeit és felelősségre vonná a gyanúsítottakat. Az al-Haríri elleni merényletben játszott esetleges szerepét Damaszkusz változatlanul tagadja, miközben az ENSZ Biztonsági Tanácsa támogatja a vizsgáló testület létrejöttét.

A temetés miatt elhalasztották a Függetlenség Napjára kitűzött rendezvényeket.

Washington és Damaszkusz is elítéli a gyilkosságot

A merényletet elítélte XVI. Benedek pápa, nemzeti egységre és megbékélésre szólítva fel Libanon népét. George Bush amerikai elnök a gyilkosok és a merénylet mögött álló erők azonosítását sürgette, azzal vádolva Szíriát és Iránt hogy instabilitást és erőszakot szítanak a cédrusok földjén.

A hivatalos szír hírügynökség, a SANA elítélte a gyilkosságot, amely megzavarja a békét és nyugalmat. Szintén elítélően nyilatkozott a merényletről Irán, a Hezbollah, s elítélték a gyilkosságot a libanoni síita muszlim politikusok és fegyveres csoportok is.

BBC, MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.