Gyermekeket erőszakoltak meg és kényszerítettek prostitúcióra az ENSZ békefenntartó katonái Haitin és Libériában – állapította meg a BBC tényfeltáró riportja. Az általuk ellenőrzött területeken a kéksisakosok fiatalkorú lányok szexuális szolgáltatásait követelik élelmiszerért. A BBC értesüléseit több rangidős ENSZ-hivatalnok megalapozottnak minősítette. Nem ez az első eset, az ENSZ-katonák hasonló botrányokba keveredtek Kongói Demokratikus Köztársaságban, ahol pedofil hálózatot működtettek és Koszovóban, ahol prostituáltak kereskedelmében vettek részt.
Gyermekek ENSZ-katonák általi zaklatásokról számoltak be a világszervezet boszniai, kambodzsai, kelet-timori és nyugat-afrikai missziói során is – értesült az AP.
11 éves gyermekkel fajtalankodtak az elnöki palotában
A BBC most a 18 év alatti fiatalok és gyermekek elleni szexuális bűncselekményeknejk járt utána az ENSZ által ellenőrzött területeken. Riportjukból többek közt kiderül: Haitin egy 11 éves utcalányt a Port-au-Prince-i elnöki palota kapuin belül vetettek alá szexuális zaklatásnak az ENSZ-katonák. Haitin egy másik, 14 éves lány arról számolt be, hogyan erőszakolták meg két évvel korábban az ENSZ tengerészeti bázisán.
Az ENSZ-békefenntartók jogi immunitást élveznek, szolgálati helyük hatóságainak nincs joghatósága felettük. A botrányba kerülteket így legfeljebb hazaküldik, de hogy hazájukban indul-e ellenük büntetőeljárás, azt már nem ellenőrzik.
„Az ENSZ teljes odafigyelésére lenne szükség, hogy a szexuális zaklatáson kapottakat el is bocsássák. Garantálni kéne, hogy az erőszakoskodó katonák országait valahogy megszégyenítsék, így azok maguktól véget vessenek a gyakorlatnak” – javasolta a BBC riportereinek nyilatkozva Anna Jeffreys, a Save the Children (Mentsük meg a gyermekeket) alapítvány szóvivője.
80 százalékában „selejetes” állomány
Az ENSZ december 4-én konferenciát tart a kérdésben, ahol az áldozatokat és a velük foglalkozó civil szervezetek képviselőit is meghallgatják majd. „Az a gyanúm, hogy minden missziónk szembesülhetett ezzel a problémával. A küldetéseink elszegényedett, háború által meggyötört társadalmú országokban zajlanak, ahol a gyerekprostitúcióra elfogadottként tekintenek” – ismerte el a problémát Jane Holl Lute, a békefenntartó műveletekért felelős ENSZ-főtitkárhelyettes. „Minden meg kell tennünk azért, hogy ez ne így legyen” – mondta.
Az AP mindeközben arról számolt be, hogy az ENSZ közel 180 katonája, civil alkalmazottja és rendőre ellen indult eljárás szexuális bűncselekményekért. Stephane Dujarric szóvivő az amerikai hírügynökségnek bevallotta: az ENSZT hadmozdulataiban résztvevő mintegy 100 ezer személy 80 százaléka nem felel meg az ENSZ előírásainak.
BBC, AP, index.hu
Két ember meghalt szén-monoxid-mérgezésben Veszprém vármegyében