Kitüntetés Szrebrenica „meg nem védőinek”

A túlélők felhödülése követte a különös lépést: Henk Kamp holland védelmi miniszter kitüntette azokat, az egykor a boszniai Szrebrenicában szolgáló katonákat, akiknek kivonása 1995-ben az ENSZ által védett övezetből a muzulmánok tömeges lemészárlásához vezetett. A szerbek a II. világháború óta Európában példátlan népirtást hajtottak végre.

2006. 12. 05. 10:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szerb martalócok által végrehajtott, 8000 halottat követelő szrebrenicai mészárlás túlélői vonultak kedden Hága és Assen, valamint a boszniai főváros utcáira, hogy tüntessenek a holland kormány döntése ellen. Henk Kamp védelmi miniszter ugyanis a hollandiai Assenben hétfőn kitüntette azokat, az egykor a boszniai Szrebrenicában szolgáló katonákat, akiknek kivonása 1995-ben az ENSZ által védett övezetből a muzulmánok lemészárlásához vezetett.

Kamp méltatta az egykori Dutchbat zászlóalj most kitüntetett 500 tagja tevékenységét. Emlékeztetett arra, hogy „rendkívül nehéz„ körülmények között szolgáltak, és éveken át igazságtalanul vádolták őket azért, ami a muzulmán enklávéban történt. Kamp úgy fogalmazott: magukra hagyták ezeket a katonákat, hátat fordítottak nekik, pedig egy „lehetetlen missziót” kaptak feladatul. A miniszter egyben emléktáblát leplezett le az asseni laktanyában.

A legszörnyűbb népirtás a II. világháború óta

Az 1992-95-ös boszniai háború idején Szrebrenicát egy ENSZ-mandátum alatt szolgáló, mintegy 800 fős holland egység őrizte. A könnyű fegyverzettel ellátott holland katonák légierő-támogatás híján, 1995 júliusában arra kényszerültek, hogy átadják az enklávét a boszniai szerb erőknek. Mladics tábornok boszniai szerb hadserege 1995 július 6-tól ostromolta a várost, mely július 11-én esett el.

A szerbek ekkor végrehajtottak a második világháborút követő időszak legszörnyűbb európai tömeggyilkosságát: szabályos, szervezett népirtást hajtottak végre a városban. 8000, 14 évnél idősebb fiút és férfit a helyszínen mészároltak le, 30 ezer férfit deportáltak Szrenbrenicából. A tömegsírok feltárása a háború lezárása óta folyamatosan zajlik, bosnyák források 10 ezer halottat emlegetnek. Nemrég tártak fel egy újabb, mintegy 100 halottat rejtő tömegsírt a helyszínen.

„Gyalázat!”

Ez egy gyalázatos, botrányos és megalázó döntés, amely utólag is sértő és bántó az áldozatokra és családjaikra nézve – nyilatkozta a BBC-nek Szarajevóben Munira Subasics, a szrebrenicai nőszervezet elnöke. Az AP emlékeztet: a mintegy 450 szolgálatban levő ENSZ-katona tétlenségével , mások még aktív közreműködésükkel is segítettek szétválogatni a nőket, asszonyokat a férfiaktól, akiket a szerbek buszra raktak. Sok katonát a történtek annyira megviseltek, hogy hosszú ideig idegösszeomlással kezelték őket, néhányan meg sem jelentek a hétfői kitüntetésen.

A történteket népirtásnak minősítette a volt Jugoszláviában elkövetett háborús bűnöket vizsgáló nemzetközi bíróság határozata. Az ENSZ elismerte balsikerét. Hollandia a mészárlást követően hivatalos vizsgálatot indított, amely politikai felelősséget állapított meg. 2002-ben lemondott Wim Kok miniszterelnök és távozott a teljes kormány, miután egy holland kutatóintézet jelentést készített a mészárlásról, s a kormány és a katonai vezetés felelősségét emlegette. A tanulmány azt is aláhúzta: megmagyarázhatatlan, hogy miért nem adta meg a légi támogatást az a francia ENSZ-tábornok, akitől ezt kérték a szrebrenicai kéksisakosok. A holland ENSZ-csapatok többek közt a légi támogatás hiányában nem vállalkoztak a város védelmére a túlerőben levő szerb szárazföldi erőkkel szemben.

AP, BBC, index.hu, MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.