A szerb martalócok által végrehajtott, 8000 halottat követelő szrebrenicai mészárlás túlélői vonultak kedden Hága és Assen, valamint a boszniai főváros utcáira, hogy tüntessenek a holland kormány döntése ellen. Henk Kamp védelmi miniszter ugyanis a hollandiai Assenben hétfőn kitüntette azokat, az egykor a boszniai Szrebrenicában szolgáló katonákat, akiknek kivonása 1995-ben az ENSZ által védett övezetből a muzulmánok lemészárlásához vezetett.
Kamp méltatta az egykori Dutchbat zászlóalj most kitüntetett 500 tagja tevékenységét. Emlékeztetett arra, hogy „rendkívül nehéz„ körülmények között szolgáltak, és éveken át igazságtalanul vádolták őket azért, ami a muzulmán enklávéban történt. Kamp úgy fogalmazott: magukra hagyták ezeket a katonákat, hátat fordítottak nekik, pedig egy „lehetetlen missziót” kaptak feladatul. A miniszter egyben emléktáblát leplezett le az asseni laktanyában.
A legszörnyűbb népirtás a II. világháború óta
Az 1992-95-ös boszniai háború idején Szrebrenicát egy ENSZ-mandátum alatt szolgáló, mintegy 800 fős holland egység őrizte. A könnyű fegyverzettel ellátott holland katonák légierő-támogatás híján, 1995 júliusában arra kényszerültek, hogy átadják az enklávét a boszniai szerb erőknek. Mladics tábornok boszniai szerb hadserege 1995 július 6-tól ostromolta a várost, mely július 11-én esett el.
A szerbek ekkor végrehajtottak a második világháborút követő időszak legszörnyűbb európai tömeggyilkosságát: szabályos, szervezett népirtást hajtottak végre a városban. 8000, 14 évnél idősebb fiút és férfit a helyszínen mészároltak le, 30 ezer férfit deportáltak Szrenbrenicából. A tömegsírok feltárása a háború lezárása óta folyamatosan zajlik, bosnyák források 10 ezer halottat emlegetnek. Nemrég tártak fel egy újabb, mintegy 100 halottat rejtő tömegsírt a helyszínen.
„Gyalázat!”
Ez egy gyalázatos, botrányos és megalázó döntés, amely utólag is sértő és bántó az áldozatokra és családjaikra nézve – nyilatkozta a BBC-nek Szarajevóben Munira Subasics, a szrebrenicai nőszervezet elnöke. Az AP emlékeztet: a mintegy 450 szolgálatban levő ENSZ-katona tétlenségével , mások még aktív közreműködésükkel is segítettek szétválogatni a nőket, asszonyokat a férfiaktól, akiket a szerbek buszra raktak. Sok katonát a történtek annyira megviseltek, hogy hosszú ideig idegösszeomlással kezelték őket, néhányan meg sem jelentek a hétfői kitüntetésen.
A történteket népirtásnak minősítette a volt Jugoszláviában elkövetett háborús bűnöket vizsgáló nemzetközi bíróság határozata. Az ENSZ elismerte balsikerét. Hollandia a mészárlást követően hivatalos vizsgálatot indított, amely politikai felelősséget állapított meg. 2002-ben lemondott Wim Kok miniszterelnök és távozott a teljes kormány, miután egy holland kutatóintézet jelentést készített a mészárlásról, s a kormány és a katonai vezetés felelősségét emlegette. A tanulmány azt is aláhúzta: megmagyarázhatatlan, hogy miért nem adta meg a légi támogatást az a francia ENSZ-tábornok, akitől ezt kérték a szrebrenicai kéksisakosok. A holland ENSZ-csapatok többek közt a légi támogatás hiányában nem vállalkoztak a város védelmére a túlerőben levő szerb szárazföldi erőkkel szemben.
AP, BBC, index.hu, MTI
Két ember meghalt szén-monoxid-mérgezésben Veszprém vármegyében