Afgán civileket öltek meg amerikai tengerészgyalogosok

Fegyveresekkel csaptak össze, ám csak civil áldozatok maradtak a helyszínen: egymásnak élesen ellentmond az afgán és az amerikai álláspont arról, milyen körülmények között lőttek le a szövetséges erők – ezek keretein belül amerikai tengerészgyalogosok – 16 afgán polgári személyt az ország keleti részén.

2007. 03. 04. 16:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok tengerészgyalogságának speciális erői civil járművekre és járókelőkre nyitottak tüzet Afganisztán keleti részén, a Dzsalalabád városából Pakisztánba vezető, zsúfolt országút mentén – nyilatkozta egy sebesült túlélő az AP hírügynökségnek. A legelső hivatalos, helyi információk szerint legalább 16 polgári személy meghalt, 34 megsebesült. Az amerikai hadsereg csak 24 sebesültről tud, a 16 halottat elismerik.

Lőttek mindenre és mindenkire, aki mozgott

Mindenkire tüzeltek, az országúton vagy 14-15 elhaladó járműre és a gyalogosokra is lőttek – számolt be az amerikai hírügynökségnek a 38 éves Tur Gul, aki egy gáztöltő állomásnál állt az események alatt. Jobb keze két helyen is megsérült.

Az ország keleti részén fekvő Nangarhar tartományban, Dzsalálábád város környékén a lövöldözésre azután került sor, hogy öngyilkos merénylő robbantott fel egy kisméretű furgont egy elhaladó amerikai konvoj mellett – írja az AP. A BBC úgy tudja: minibusz robbant. A merényletet követően az amerikaiak minden, az országúton vagy annak mentén tartózkodó autót és embert potenciális támadóként kezeltek, holott az ott levők egyáltalán nem tanúsítottak ellenséges szándékot – fejti ki Mohammad Khan Katawazi, Sinvar körzet elöljárója.

William Mitchell amerikai katonai szóvivő szerint a katonákat „komplex” támadás érte, s a koalíciós erőket három különböző pontból lőtték, miután felrobbant a bomba. Az amerikaiak a hadsereg álláspontja szerint viszonozták a tüzet. A BBC megjegyzi: a helyszínen csak a civil lakosság soraiból való áldozatok holttestei maradtak.

Amerika-ellenes tüntetés a lövöldözés után

Az AFP hozzáteszi: a lövöldözést követően több ezres tömeg vette blokád alá az útvonalat a helyszínen. A francia hírügynökség újságírója 7-8, golyók által kilyuggatott személyautót látott az út mellett. A tüntetők azt skandálták: Halál Amerikára, halál Karzaira (az afgán elnökre).

Elkobozták és megsemmisítették az AP felvételeit

Amerikai katonák a történtek után elkobozták az AP fotósa, Rahmat Gul gépét és törölték a rajta levő képeket; szintén elkobozták és megsemmisítették az AP Television News helyszínen készült videofelvételeit is. Az amerikai hadsereg az AP megkeresésére egyelőre nem közölte, hogy miért semmisítették meg a dokumentumokat.

Rahmat Gul elmondta: épp egy négykerék-meghajtású járművet fotózott le, amely négy halottat szállított el a helyszínről, amikor egy amerikai katona elvette a gépét.

Forrás: AP, AFP, BBC

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.