Valós fenyegetés

24 évi börtön után, a kiszabott büntetés letelte előtt Németországban szabadlábra helyezték Brigitte Mohnhauptot, a gyilkosságok sorozatát elkövető marxista Baader-Meinhof csoport tagját, akit a 70-es években gyilkosságokért és emberrablásban való részvételért ítéltek el.

2007. 03. 25. 15:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A most 57 éves terroristanő az Aichach börtönből szabadult vasárnap, szabadon engedésének tényét a BBC érdeklődésére a börtönhatóságok is megerősítették.

Monhaupt a hírhedt Vörös Hadsereg Frakció (RAF) terrorszervezet vezető személyiségeként ötszörös életfogytiglani büntetést kapott; ahhoz, hogy szabadlábra helyezhessék, mindegyik büntetése törvényben megszabott minimális részét le kellett töltenie.

A terroristanőt, akit Németország legveszedelmesebb asszonyaként is emlegetnek, összesen kilenc ember meggyilkolásáért ítélték el. Részt vett Hanns-Martin Schleyer, a német gyáriparos-szövetség elnökének elrablásában és meggyilkolásában, emellett több gyilkossági kísérlettel is megvádolták.

Szintén küszöbön áll a másik Vörös Hadsereg Frakció-tag, Christian Klar szabadon engedése. Klar a német köztársasági elnökhöz adott be kegyelmi kérvényt. Brigitte Monhaupt ezzel szemben soha, egyetlen alkalommal sem tanúsított megbánást. Az általa is irányított, a szocialista és kommunista mozgalmakhoz hasonlóan Karl Marx eszméit követő csoport legalább 30 embert gyilkolt meg Németországban.

Támogatta őket a balos értelmiség

A 60-as évek marxista diákmozgalmaiból a szélsőbalos eszmék iránt fogékonyságot szerezve Andreas Baader és Gurdun Enssil terrorista indíttatású cselekedeteit eleinte az ösztönözte, hogy a rendőrség egy tüntetésen lelőtt egy Benno Ohnesorg nevű diákot a perzsa sah elleni tüntetésen. Később Ulrike Meinhof, a német médiában jól ismert újságíró ekkor csatlakozott hozzájuk, s a „föld alá” vonulva a csoport fő ideológusa lett. Az alapítókat 1972-73-ban letartóztatták, de az akciók nem értek véget. Kezdetben olyan, a szélsőséges baloldali ideológiák felé hajló neves értelmiségiek is rokonszenveztek velük, mint Jean-Paul Sartre vagy Heinrich Böll.

1977-ben a RAF elrabolta és meggyilkolta Hanns-Martin Schleyert, a német gyáriparosok szövetségének elnökét, míg egy, a szervezettel együttműködő palesztin kommandó egy német utasszállító gépet térített el a szomáliai Mogadisuba. Meinhof már halott volt, 1976-ban öngyilkos lett cellájában, mint ahogy nem élt ekkora a szervezet másik tagja, Holger Meins sem, aki éhségsztrájkja következményeként végezte 1974-ben.

A gépeltérítést – akárcsak Schleyer elrablását – a börtönben ülők kiszabadítására szervezték, ám az kudarcot vallott, a repülőgépet megostromolta a német rendőrség különleges kommandója. Az ostrom éjszakáján a stammheimi börtönben levő RAF-vezetők, Baader, Ensslin, valamint Jan-Carl Raspe öngyilkosságot követtek el. Németországban sokan vitatják, hogy öngyilkosságról, vagy politikai gyilkosságokról volt-e szó.

Mohnhauptot 1982 novemberében fogták el. A RAF 1998-ig folytatta harcát az „imperialista rendszer” ellen, ekkor feloszlatta önmagát.

BBC, AP, AFP, HVG

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.