Elhunyt Borisz Jelcin

76 éves korában, hétfőn elhunyt Borisz Jelcin, az első, nép által választott orosz elnök – jelentette be a Kreml sajtószolgálata hétfőn. Jelcin 1991 és 1999 között töltötte be az államfői posztot. Történelmi jelentőségű budapesti látogatása során bocsánatot kért az 1956-os véres szovjet intervenció miatt. • A néhai orosz elnök bocsánatkérését méltatta Sólyom és Gyurcsány • Vezető politikusok méltatták Jelcin munkásságát

MNO
2007. 04. 23. 14:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Borisz Jelcin a szverdlovszki (ma: jekatyerinburgi) terület Butka nevű falujában, 1931. február 1-jén, paraszti családban született. Alsóbb iskoláinak befejezése után egy darabig építkezéseken dolgozott, majd elvégezte az uralszki Kirov Műszaki Főiskola építészeti karát.

Ezután 1955-től végigjárta az építőipari hierarchia minden fokát: volt művezető, építésvezető, trösztvezető, mielőtt 1963-ban kinevezték a szverdlovszki építőipari kombinát élére.

Harmincévesen, 1961-ben belépett a Kommunista Pártba. 1968-ban a szverdlovszki területi pártbizottság osztályvezetője lett. 1976-tól ugyanitt volt első titkár, és ebben a minőségében 1984-ben tagja lett a szovjet Legfelsőbb Tanács Elnökségének. 1985-ben bekerült az SZKP Központi Bizottságának apparátusába.

1985. december 24-én az SZKP moszkvai városi bizottsága őt választotta meg fővárosi első titkárnak.

Az 1991. június 12-i köztársaságielnök-választást a szavazatok 57,38 százalékával nyerte meg. Eleve nagy népszerűsége az 1991. augusztusi kommunista puccs leverése után az egekbe szökött.

Történelmi jelentőségű az orosz-magyar kapcsolatokban Jelcin 1992. november 10–11-i hivatalos látogatása. Visszahozta Magyarországra az 1956-os forradalom Moszkvában őrzött dokumentumainak egy jelentős részét és bocsánatot kért a szovjet beavatkozás miatt.

1993-ban tankokkal vette tűz alá a parlamentet, amikor az épületet a „keményvonalas„ ellenzék foglalta el. Jelcin indította el az első csecsen háborút is 1994-ben. Groznij hosszú, véres ostroma megosztotta a nemzetközi közvéleményt.

1996 júliusában elnökként újraválasztották, de dolgozni már alig tudott, a nyilvánosság előtt megjelenni sem volt sokszor ereje. Az oligarchák és maffiák részvételével kibontakozott piacgazdasági fejlődés 1998-ban összeomlásba torkollott, amely újra visszavetette az országot. Mesterien biztosította azonban utódlását: miután több jelölttel kísérletezett, 1999. december 31-én délben, több mint fél évvel hivatali idejének lejárta előtt bejelentette lemondását és ezzel megnyitotta az utat Vlagyimir Putyin elnökké választásához.

Eltekintve az „átmeneti vezérektől”, Borisz Jelcin a 20. században a hetedik „moszkvai uralkodó„ volt a Romanov-dinasztiához tartozó II. Miklós, Lenin, Sztálin, Hruscsov, Brezsnyev és Gorbacsov után, és a harmadik, aki hivatalosan és nyilvánosan lemondott a hatalomról, II. Miklós és Gorbacsov után.

Nemzeti gyásznap április 25-én

Nemzeti gyásznapot hirdetett április 25-ére Vlagyimir Putyin orosz elnök Borisz Jelcin temetése napjára. Vlagyimir Putyin hétfői közleményében a nemzet olyan vezetőjének nevezte Borisz Jelcin néhai orosz elnököt, aki mindig vállalata a felelősséget azért, amit az oroszok érdekében tett.

Oroszország első elnökét a Novogyevicsi temetőben helyezik örök nyugalomra, miután a Megváltó Krisztus székesegyházban búcsúztatják – közölte a Kreml hétfő este.


(InfoRadio, multkor.hu, index.hu, radio.hu, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.