Közel a kipukkanáshoz a spanyol ingatlanbuborék

A spanyol El País gazdasági rovatának már állandó témája a spanyol ingatlan- és építőipari válság. A portugál Expresso a tavaszi szünet után is folytatódó tanár-tiltakozásokról írt. A szintén portugál Correio da Manhá is foglalkozott a brazil világvárosban, Rio de Janeiróban egyre súlyosabb trópusi náthalázjárvány miatt elrendelt rendkívüli intézkedésekkel.

2008. 03. 31. 15:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

expresso.clix.pt – Portugália

A portugál hetilap vezető híre, hogy folytatódnak a tanárok tiltakozásai a tavaszi szünet után is: a szakszervezetek képviselői hétfőn több mint 20 ezer pedagógus aláírásával ellátott dokumentumot adtak át a minisztériumnak, az ágazat március 8-án megtartott történelmi – csaknem százezer fős – lisszaboni tanártüntetésen elfogadott követelésekkel. A tanárok bejelentették: ezentúl minden hétfőn tiltakozni fognak valamilyen formában és tüntetéseket szerveznek a kormány oktatáspolitikája ellen.

elpais.es – Spanyolország

A legolvasottabb spanyol napilap gazdasági rovata még vasárnap is több írásban foglalkozott a spanyolországi lakosokat leginkább foglalkoztató egyik legégetőbb kérdéssel, az ingatlanválsággal. Az elmúlt néhány hét alatt számos ingatlan- vagy építőipari cég ügynöksége akarta újratárgyalni hiteleit – az eddig napvilágra került esetek szerint összesen 16 milliárd eurót –, mivel hirtelen véget ért a bankok és az említett cégek közötti felhőtlen viszony. Köztük van a Martinsa Fadesa (a spanyol első osztályú focicsapat, a Deportivo La Coruna) egyik hitelezője, és a múlt héten került bajba a Seop – a Racing Santander fő szponzora – is. A spanyol ingatlancégek azért kerültek nagy bajba, mert az egyik ingatlanpiaci elemző szerint már csak a nagybani hitelpiacon kaphatnák meg a szükséges hiteleket. De a nemzetközi pénzintézetek azért ódzkodnak a hitelnyújtástól, mivel úgy vélik, hogy az Egyesült Államok jelzáloghitel-válsága után Spanyolországé következik. (A spanyol gazdasági napilap, az Expansión múlt csütörtöki írása szerint például a Martinsa Fadesa is egyelőre úgy menekült meg a fizetésképtelenségtől, hogy nagy kockázatú befektetőházaktól – hedge fund-októl – vett fel kölcsönt. – A szerk.) A válság nem kímél se nagyokat, se kicsiket, de főleg azokat sújtja, amelyek nemrég terjeszkedtek, és gyorsan. A lap idézi több ingatlanpiaci vagy építőipari vállalkozó és politikus nyilatkozatait is – köztük az újraválasztott szocialista kormányfőt és lakásügyi miniszter asszonyát -, aki az Egyesült Államokból érkező és még tavalyi riasztó jelek láttán inkább megnyugtatták ügyfeleiket, illetve a választásra készülő szavazóikat.

correiomanha.pt – Portugália

A második legolvasottabb portugál lap is tudósít a brazil városban, Rio de Janeiróban tomboló dengue-járványról (trópusi náthaláz). Olyan súlyos a helyzet, hogy már a magánkórházaknak is fogadniuk kell azokat a betegeket, akiket az állami intézmények vagy a hadsereg kórházai és sátrai helyhiány miatt már nem tudnak ellátni. Az állam részben vagy egészen magára vállalta a kezelési költségeket. A járvány eddig 55 halálos áldozatot követelt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.