Kedd este meghalt Raúl Alfonsín

Az írott és elektronikus argentin sajtón kívül a világsajtó jó része is kedd este óta a 82 éves korában elhunyt Raúl Alfonsínnal és méltatásával foglalkozik. A volt elnököt évek óta tüdőrákja miatt kezelték, és kedd este tüdőgyulladás végzett vele. Cristina Fernández de Kirchnert, Argentína első megválasztott elnök asszonya Londonban, a G20-as londoni válságtanácskozáson értesült a halálhírről, és háromnapos országos gyászt rendelt el.

2009. 04. 01. 13:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jogász, és esszéíró Alfonsín a Polgári Radikális Unió (UCR), a nacionalista, szociáldemokrata, konzervatív, liberális, föderalista stb. csoportokat tömörítő gyűjtőpárt elnöke volt, mielőtt győzött az utolsó argentin diktatúra (1976-1983) bukása után hosszú évtizedek után először tartott demokratikus választáson. A liberalizmushoz közeli elnök első dolga volt, hogy bíróság elé állítsa és életfogytiglanra ítélje a katonai tanács 8 tagját, de az alacsonyabb rangú katonákig akkor még nem ért el az igazságszolgáltatás. A felelősségre vonást ellenző hadsereg szélsőjobboldali tagjai – a „festett arcúak” – ugyanis kétszer lázadtak fel ellene, míg végül Alfonsín leállította a bírósági eljárásokat.

Alfonsín nagyon nehéz helyzetben vette át az ország irányítását, mert a diktatúra idején megugrott az ország külső adóssága, és a kialakuló válság miatt nem tudott megbirkózni a hiperinflációval, de nem tudta talpra állítani az ipart sem. Az ország újjáépítésében nem talált társakra – főleg a peronista Igazságosság Párt (PJ) támadta gyakran –, de a szakszervezetekben sem, mert nyolc általános sztrájkot szerveztek ellene.

A gazdaságpolitikában sokat hibázó Alfonsín a nem javuló gazdasági helyzet miatt elszabaduló indulatok, zavargások, fosztogatások miatt végül hét hónappal mandátumának lejárta előtt kiírta a választásokat, és az ország történetében először, 1989 májusában átadta helyét megválasztott utódjának, a peronista Carlos Saúl Ménemnek. A neoliberális gazdaságpolitikát folytató Ménem (1989-1999) tevékenysége azonban nagyban hozzájárult Argentína 2001-es pénzügyi összeomlásához, amelyet a mai napig nem tudott kiheverni. (Az elnök most azért áll bíróság előtt, mert a kilencvenes években titokban Horvátországnak és Ecuadornak is szállított fegyvereket. – a szerk.)

(clarin.com.ar, elpais.es, bbc.co.uk, wikipedia.org)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.