Bolívia hivatalos hírügynökségének (ABI) közlése szerint az igazságügyi minisztérium sajtóközleménye megerősítette, hogy a nyomozás eddigi állása alapján a múlt hónapban Santa Cruz városában felszámolt külföldi csoport „minden kétséget kizáróan az elnök életére tört”. A hírügynökség a hírt a Marcelo Sosa ügyész által szombaton közzétett 38 fénykép egy részével illusztrálta.
Az első pár nap bizonytalankodása után újra megerősítették azt a vádat is, hogy április 15-én Julio Terrazas bíboros háza ellen is Rózsa-Flores Eduardo csoportja hajtotta végre a robbantásos támadást. A tárca bizonyítottnak látja azt a tényt is, hogy Rózsa-Flores csoportja külső és belső pénzügyi és egyéb támogatást kapott. A közlemény megismételte azt a hivatalos álláspontot, hogy Rózsa-Flores azért halt meg, mert ellenállt a letartóztatásnak.
Ugyancsak a hírügynökség számolt be Sacha Llorenti, a szociális mozgalmakat koordináló miniszterhelyettes bejelentéséről: a Human Right Foundation (HRF) nem szerepel a bolíviai civil szervezetek nyilvántartásában, ezért engedéllyel sem rendelkezik, hogy az országban működjön. Llorenti szerint a szervezet kiadványainak semmi közük az emberi jogi tevékenységhez, és nem is voltak megfigyelők az éppen egy éve tartott Santa Cruz-i tartományi autonómiáról tartott népszavazáson. Figyelmeztette a szervezetet, ha bebizonyosodik a kapcsolata Rózsa-Flores csoportjával, kiutasítják az országból, tagjai ellen pedig eljárás indul.
Az ABI és a La Razón is foglalkozott a venezuelai és egyesült államokbeli állampolgárságú Eva Golinger kutató megállapításaival. Az ügyvédnő azt állítja a januárban indított, Cambio című kormánylapnak, hogy az Egyesült Államok nemzetközi szervezetei (például az USAID) pénzzel – az ABI szerint közel 84 millió dollárral – támogatták az ellenzék pártjait és ellenzéki csoportjait. Ezzel pedig Golinger nem kevesebbet állít, mint hogy az Egyesült Államok 2005 óta pénzeli a Santa Cruzért Bizottság nevű szervezetet, amelynek meghosszabbított karja a Santa Cruz-i ifjúsági unió (UJC). (Ennek volt tagja a múlt hét kedden letartóztatott Juan Carlos Gueder Bruno és Alcides Mendoza is, előbbi állítása szerint egy fegyvert adott el Rózsa-Flores Eduardónak 1000 dollárért.)
Az ügyvédnő szerint az Egyesült Államok többek között az ellenzéki Podemos párt támogatásával is tulajdonképpen puha államcsínyt készít elő Bolíviában. Golinger úgy véli, a puha államcsíny egyfajta destabilizálós stratégia, melynek során a hatalom pilléreit gyengítik meg vagy semlegesítik, vagyis az államot.
Golinger egyébként nagyon kapóra jött Evo Moraleséknek, mert az ügyvédnő tíz éve foglalkozik az Egyesült Államok latin-amerikai beavatkozásaival és módszereivel. Az említett módszert alkalmazták a volt Jugoszláviában, Grúziában, Ukrajnában, Libanonban, az úgynevezett színes forradalmak során – vonta le a következtetést Golinger.
Az ügyészség kedden a szállodai vezetők és a Rózsa-Florest támogatók kihallgatásával kívánja folytatni a nyomozást. Sosa ügyész ekkor kérni fogja, hogy jussanak be Tóásó Előd és társainak lefoglalt számítógépeibe. José Luis Cabas tengernagy, a bolíviai fegyveres erők főparancsnoka közölte, hogy visszakéri azokat a fegyvereket, amelyeket az ügyészség lefoglalt a rendőrségi rajtaütés után.
(eldeber.com.bo, la-razon.com, abi.bo)
Orbán Viktor: Nem pihenünk, zajlik a kormányülés, hajrá, Dominik! - Képek