Hondurasi válság: tarkón lőtték a 18 éves fiatalembert

A hondurasi lapok a június 28-án megbuktatott és száműzött elnök, Manuel „Mel” Zelaya sikertelen vasárnapi visszatérési kísérletével, és az emiatt kirobbant véres eseményekkel foglalkoztak. Ennek során újabb halálos áldozatot szedett a válság: egy katona tarkón lőtte a 18 éves Isis Obed Murillót, rajta kívül több mint tucatnyian sebesültek meg a rendőrökkel és a katonákkal folytatott összetűzésekben. Zelaya El Salvadorba repült, de előtte leszállt a nicaraguai fővárosban, Managuában is.

2009. 07. 06. 17:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mielőtt Zelaya előre bejelentett és megmásíthatatlan döntése értelmében visszaindult volna Hondurasba három – argentin, ecuadori és paraguayi – kollégája, valamint az Amerikai Államok Szervezete (AÁSZ) chilei főtitkára, José Miguel Insulza kíséretében, európai idő szerint vasárnap az AÁSZ felfüggesztette Honduras tagságát, mert péntekig nem helyezte vissza posztjába a megbuktatott államfőt. Ezen a napon a 34 tagú intézmény 33 tagjából 25 mégis azt tanácsolta neki, hogy ne most térjen vissza Hondurasba, mert nem tudják garantálni biztonságát.

A hondurasi fővárosban, Tegucigalpában a két tábor feszülten várta a Washingtonból érkező híreket, de Roberto Micheletti, az újonnan kinevezett elnök már jó előre megüzente Zelayának, hogy repülőgépe nem szállhat le a Toncontín repülőtéren, amelyet megszálltak a rendőrök és a katonák. Zelaya mégis elindult, de két géppel, és az útvonal menet közben is változott: a három latin-amerikai elnök nem tartott vele, helyettük az ENSZ-közgyűlés nicaraguai elnöke, Miguel D’Escoto vállalta a kíséretet. Az elnököket szállító gép óvatosságból egyenesen az el salvadori fővárosba, San Salvadorba repült, míg Zelaya venezuelai gépe két kísérletet tett a leszállásra, de a hadsereg akadályokat helyezett el a leszállópályán. A Zelayára váró mintegy 30 ezres tömeg akkor már összecsapott a katonákkal és a rendőrökkel, de létszámfölényük ellenére sem sikerült elfoglalniuk a repülőteret.

A Proceso nevű portál megírta, hogy Zelaya ezért innen mégsem San Salvadorba repült először, hanem Managuába, itt nyilatkozott a baloldali hírcsatornának, a Telesurnak. Zelaya leszögezte a riporternek, hogy a nemzetközi közösségnek tennie kellene valamit a konfliktus megoldása érdekében, mert ő mindennap kísérletet tesz a visszatérésre. 48 órára lezárták a repteret az utasforgalom elől, amíg nem rendeződik a helyzet. Az Hondudiario című portál is közölte a megbuktatott elnök híveinek bejelentését, hogy ismét tüntetni fognak az elnöki palotánál.

A spanyol El País tudósítója bejutott az egyik kórházba, ahol az egyik nővér olyan sebesülteket mutatott neki, akikről a sajtó egyáltalán nem számol be. Minden éjjel számos olyan lőtt sebű személyt hoznak a katonák, akiket az éjszakai kijárási tilalom alatt fogtak el vagy lőttek le. A spanyol tudósító ezért írt már korábban is az alig leplezett rendkívüli állapotról, hiszen például egyre hosszabb a kijárási tilalom.

Az El Heraldónak nyilatkozott Raúl Pineda Alvarado ügyvéd, aki szerint most az ALBA, vagyis a kubai-venezuelai alapítású Latin-Amerika Bolívári Alternatívájának tagállamai – például Kuba, Venezuela, Bolívia, Honduras, Nicaragua, Ecuador, Dominika – attól tartanak, hogy a hondurasi forgatókönyv alapján dominóeffektusra kerül sor náluk is.

Pineda Alvarado úgy véli, hogy Venezuela áll a leváltott elnök tudatos törvényszegései mögött, sőt azt is feltételezi, hogy Hugo Chávez és szövetségesei készen állnak a fegyveres beavatkozásra. A hondurasi rendőrség és az egyik határ menti helyi rádió ezzel ellentétben bejelentette: nem tapasztaltak nicaraguai csapatmozgásokat, rendkívülit pedig egyáltalán nem. A Manuel „Mel” Zelayát váltó ideiglenes elnök, Roberto Micheletti viszont vasárnap erről a veszélyről beszélt a tévében és a rádióban is.

Az ENSZ és az AÁSZ közben megbízta az argentin Cristina Fernández de Kirchnert, az ecuadori Rafael Correát és a paraguayi Fernando Lugót, hogy közvetítsen a felek között. Az új kormány pedig jó szándéka és tárgyalási hajlandósága jeléül két volt külügyminiszterét küldte Washingtonba, ezért várják Zelayát is az Egyesült Államok fővárosába.

(proceso.hn, hondudiario.com, elheraldo.hn – Honduras, elpais.es – Spanyolország)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.