Mielőtt Zelaya előre bejelentett és megmásíthatatlan döntése értelmében visszaindult volna Hondurasba három – argentin, ecuadori és paraguayi – kollégája, valamint az Amerikai Államok Szervezete (AÁSZ) chilei főtitkára, José Miguel Insulza kíséretében, európai idő szerint vasárnap az AÁSZ felfüggesztette Honduras tagságát, mert péntekig nem helyezte vissza posztjába a megbuktatott államfőt. Ezen a napon a 34 tagú intézmény 33 tagjából 25 mégis azt tanácsolta neki, hogy ne most térjen vissza Hondurasba, mert nem tudják garantálni biztonságát.
A hondurasi fővárosban, Tegucigalpában a két tábor feszülten várta a Washingtonból érkező híreket, de Roberto Micheletti, az újonnan kinevezett elnök már jó előre megüzente Zelayának, hogy repülőgépe nem szállhat le a Toncontín repülőtéren, amelyet megszálltak a rendőrök és a katonák. Zelaya mégis elindult, de két géppel, és az útvonal menet közben is változott: a három latin-amerikai elnök nem tartott vele, helyettük az ENSZ-közgyűlés nicaraguai elnöke, Miguel D’Escoto vállalta a kíséretet. Az elnököket szállító gép óvatosságból egyenesen az el salvadori fővárosba, San Salvadorba repült, míg Zelaya venezuelai gépe két kísérletet tett a leszállásra, de a hadsereg akadályokat helyezett el a leszállópályán. A Zelayára váró mintegy 30 ezres tömeg akkor már összecsapott a katonákkal és a rendőrökkel, de létszámfölényük ellenére sem sikerült elfoglalniuk a repülőteret.
A Proceso nevű portál megírta, hogy Zelaya ezért innen mégsem San Salvadorba repült először, hanem Managuába, itt nyilatkozott a baloldali hírcsatornának, a Telesurnak. Zelaya leszögezte a riporternek, hogy a nemzetközi közösségnek tennie kellene valamit a konfliktus megoldása érdekében, mert ő mindennap kísérletet tesz a visszatérésre. 48 órára lezárták a repteret az utasforgalom elől, amíg nem rendeződik a helyzet. Az Hondudiario című portál is közölte a megbuktatott elnök híveinek bejelentését, hogy ismét tüntetni fognak az elnöki palotánál.
A spanyol El País tudósítója bejutott az egyik kórházba, ahol az egyik nővér olyan sebesülteket mutatott neki, akikről a sajtó egyáltalán nem számol be. Minden éjjel számos olyan lőtt sebű személyt hoznak a katonák, akiket az éjszakai kijárási tilalom alatt fogtak el vagy lőttek le. A spanyol tudósító ezért írt már korábban is az alig leplezett rendkívüli állapotról, hiszen például egyre hosszabb a kijárási tilalom.
Az El Heraldónak nyilatkozott Raúl Pineda Alvarado ügyvéd, aki szerint most az ALBA, vagyis a kubai-venezuelai alapítású Latin-Amerika Bolívári Alternatívájának tagállamai – például Kuba, Venezuela, Bolívia, Honduras, Nicaragua, Ecuador, Dominika – attól tartanak, hogy a hondurasi forgatókönyv alapján dominóeffektusra kerül sor náluk is.
Pineda Alvarado úgy véli, hogy Venezuela áll a leváltott elnök tudatos törvényszegései mögött, sőt azt is feltételezi, hogy Hugo Chávez és szövetségesei készen állnak a fegyveres beavatkozásra. A hondurasi rendőrség és az egyik határ menti helyi rádió ezzel ellentétben bejelentette: nem tapasztaltak nicaraguai csapatmozgásokat, rendkívülit pedig egyáltalán nem. A Manuel „Mel” Zelayát váltó ideiglenes elnök, Roberto Micheletti viszont vasárnap erről a veszélyről beszélt a tévében és a rádióban is.
Az ENSZ és az AÁSZ közben megbízta az argentin Cristina Fernández de Kirchnert, az ecuadori Rafael Correát és a paraguayi Fernando Lugót, hogy közvetítsen a felek között. Az új kormány pedig jó szándéka és tárgyalási hajlandósága jeléül két volt külügyminiszterét küldte Washingtonba, ezért várják Zelayát is az Egyesült Államok fővárosába.
(proceso.hn, hondudiario.com, elheraldo.hn – Honduras, elpais.es – Spanyolország)
Magyar Pétert nem zavarja öccse támogatása