Merénylet az ETA 50 éves évfordulója előtt két nappal + Képek

Kasztília és León tartomány egyik történelmi városában, Burgosban hajnali négy óra körül óriási robbanás rázta meg a helyi csendőrlaktanya egyik lakóépületét: feltehetőleg az ETA furgonba rejtett pokolgépe nemcsak károkat okozott a hatalmas épületben, hanem óriási kráter is keletkezett a robbanás helyén. A helyi egészségügyi szervezetek jelentései szerint eddig legalább 54 sérültről tudnak, többségük könnyebb sérüléseket szenvedett az üvegszilánkoktól. A baszk lakosságú francia- és spanyolországi területek függetlenségéért fegyveresen küzdő szervezet, a Baszkföld és Szabadság (ETA) hivatalosan 1959. július 31-én alakult meg, ötven éve.• Kész csoda: senki sem halt meg a robbantásban + Képek

2009. 07. 29. 10:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A spanyol El País úgy tudja az első jelentésekből, hogy legalább 200 kilós bomba robbant a parkolóban, hét méter széles és másfél méter mély krátert vájt az aszfaltba, és a hatóságok feltételezései szerint előző nap délután kettő és négy óra között helyezték el a parkolóban a merénylethez használt, Franciaországban lopott, Mercedes Vito típusú zöld furgont. Az El Mundo értesülései szerint még két furgont, egy fehér Renault Cangoót és egy szintén fehér Citroën Berlingót is felhasználtak a robbantáshoz.

Az épület mind a 14 emeletében súlyos károk keletkeztek – az első két emelet homlokzata szinte teljesen eltűnt –, és a lakók elmondása szerint azért kevesebb a sérült, mert sokan nyaralnak. A környező épületekben és gépkocsikban is jelentősek a károk.

Az El País úgy tudja, hogy a merényletre már régóta készültek, különösen azóta, hogy Baltasar Garzón, az ETA-szakértő vizsgálóbíró egy éve felszámolta az úgynevezett Vizcaya kommandót, mert információkat gyűjtött a térség lehetséges célpontjairól. Az ETA július 9-én követte el utolsó merényletét a baszkföldi Bizkaia (Vizcaya) provinciában, a helyi néppárttal márciusban kísérleti nagykoalíciót alakító baszk szocialisták durangói pártirodája ellen.


A hatóságok és az ETA között néhány éve új típusú kommunikációs háború is zajlik: a szocialista–néppárti autonóm kormány most is arról számolt be – ahogy a hatóságok korábban már néhányszor –, hogy az ETA nem értesítette merényletéről sem a hatóságokat, sem a közelben lakókat. Az ETA közleményeiben tagadja a hatóságok vádját, miszerint azért nem értesítené az érintetteket a közelgő merényletről, mert nagy pusztítást akar végezni emberéletekben is. De szerintük ez nem a szervezet, hanem a hatóságok cinikus célja, hogy még jobban befeketítsék a szervezetet.


A konzervatív spanyol ABC is megírta, hogy idén ez már a nyolcadik ETA-merénylet, de csak június 19-én halt meg egy baszk hírszerző, akinek kocsija alá új típusú tapadóbombát helyeztek el.


Az 1952 óta szerveződő ETA 1959. július 31-ét tekinti magalakulása hivatalos időpontjának: ekkor küldték el levelüket az addigi anyaszervezetnek, a baszk nacionalista pártnak (PNV) és közölték a vezetéssel, azért lépnek ki, mert saját útjukat akarják járni.



Képek: Reuters


(Diariodeburgos.es, Elpais.es, Deia.com, Elmundo.es, Abc.es, Publico.es, Diariovasco.com, Gara.net, Lavanguardia.es, stb. – Spanyolország)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.