Spanyol és francia zászlót égettek Barcelonában

A spanyol nyelven megjelenő katalán La Vanguardia portálja is hírül adta, hogy a Diada Nacional nevű katalán gyásznapon a Katalónia függetlenségét követelő négy szervezet tagjai elégettek egy spanyol és egy francia állami lobogót. Az eseményre még péntek este fél nyolc körül került sor a katalán országrész székhelyén, Barcelona központjában, amelyen a városi rendőrség közlése szerint közel 14 ezren vettek részt.

2009. 09. 12. 9:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az újságírók hamar felfedezték a vonulók élén Joan Laportát, a Barcelona futballcsapatának elnökét, aki elmondta nekik, hogy magánszemélyként tartott a tüntetőkkel. Kijelentette, hogy bár egy intézmény vezetője, megvannak a saját politikai eszméi, beleértve a függetlenséget is. A menet első részében elsősorban a katalán nemzeti sportválogatottak követelését skandálták. Laporta mellett vonult Carles Mora, Arenys de Munt kisváros polgármestere, aki vasárnap a bírósági tiltás ellenére mégis megtartja a népszavazást a katalán függetlenségről.

A tüntetők a menet végpontján, a diadalívnél elénekelték a katalán himnuszt (Els Segadors – A szántóvetők), és rögtön utána csuklyát viselő négy fiatal elégette a spanyol és a francia állami zászlót. A jobboldali-liberális El Mundo még hozzátette, hogy tudomása szerint mint két éve mindig ezen a napon, ismét elégették az uralkodó, I, János Károly király képmását.

A katalán szocialisták lapja, az El Periódico főleg a hárompárti baloldali kormány délelőtti megemlékezésével és az ottani incidensekkel foglalkozott. A szocialista, környezetvédő és köztársaságpárti koalíció vezetőit mintegy kétszáz elbocsátott gyári munkás vonta felelősségre, miközben megkoszorúzták a katalán függetlenségi gondolat egyik elődje, Rafael Casanova (1660-1743) barcelonai szobrát. A gazdasági válság egyik legbiztosabb jele volt, hogy a függetlenséget követelő bekiabálásokat ezúttal elnyomták a munkát követelők sértegetései, akik árulónak, sőt fasisztának nevezték a hárompárti baloldali kormányt képviselő három baloldali párt vezetőjét.

Úgy tűnik, hogy csak előjáték volt a feszült légkörű megemlékezés a Barcelonához közeli kisváros, Arenys de Munt vasárnapi és egyébként nem engedélyezett függetlenségi népszavazása előtt, amellyel egy napon a katalán hatóságok az alkotmányos jogokra hivatkozva engedélyezték a falangisták felvonulását ugyanott. Az eseményhez szorosan kapcsolódik a katalán statútum ügye is: lassan három éve „parkol” az alkotmánybíróságon a statútum egészét megfellebbező néppárti kereset, pedig idén nyárra ígérték a döntést jóváhagyásáról vagy megkurtításáról.

María Emilia Casas, a testület elnöke nem érte el a bíróság tagjait, akik egyébként nyugtalanságukat fejezték ki a Diada napjának újabb üzenetei miatt. A Diada 1980 óta hivatalos gyásznap Katalóniában, de a XIX. század végétől emlékeznek meg róla: 1714. szeptember 11-én a spanyol örökösödési háború (1701-1713) záró hadi eseményeként a későbbi V. (Bourbon) Fülöp spanyol király csapatai bevonultak a másfél évig ostromolt Barcelonába, és véget vetettek a második katalán önállósodási kísérletnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.