Hadi titkok a világhálón

Most már a december 13-án tartandó chilei elnökválasztások eredményét is befolyásolhatja a perui-chilei kémügy: a legnagyobb példányszámú chilei lap, a La Tercera rejtélyes módon megszerezte azt a jegyzőkönyvet, amit a perui külügyminiszter adott át Chile kormányának. Valószínű, hogy kínos részleteket fog közölni belőle portálján az elnökválasztás napjának közeledtével.

2009. 11. 24. 20:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A perui külügyminisztérium 18-án juttatta el a chilei La Moneda elnöki palotába az esetről készített 380 oldalas jegyzőkönyvet, amely egyéb bizonyítékokon kívül tartalmaz 66 elektronikus levelet is. Ezek feltételezhetően igazolják a perui feltételezést a kémkedésről.

Közben súlyos hibát vétett a chilei Eduardo Frei-Tagle, a 19 éve megszakítás nélkül kormányzó kereszténydemokraták és szocialisták közös jelöltje: a jegyzőkönyv átvételéről tartott nemzetközi sajtótájékoztatóján elvesztette türelmét, és durván megsértett egy perui újságírónőt.

A chilei és a perui lapok közben szinte másról sem írnak, mint a két ország egyébként sem felhőtlen viszonyát tovább rontó kémügyről: Víctor Ariza Mendozát, a perui légierő tiszthelyettesét két hete tartóztatta le a belső elhárítás, mert rajtakapták, amint megpróbálta beszervezni egyik társát.

Hány évre ítélik a perui hazaárulót?

Wálter Chinchay, a vádlott ügyvédje elmondta, hogy a bizonyítékok önmagukért beszélnek, és nincsenek enyhítő körülmények. A mindent bevalló és megbánó Ariza Mendozának ezért a legsúlyosabb ítéletre kell számítania tettéért, a hazaárulásért. A hadbíróság büntetési tétele ugyanis katonák esetében legalább 20 év. Ariza 2003 óta pénzért fontos katonai és diplomáciai információkat és dokumentumokat adott át chilei katonatiszteknek.

A chilei hackerek a múlt héten feltörték a perui kormány honlapját és a sértő kijelentéseken kívül az éppen 130 éve kezdődött úgynevezett salétrom- vagy csendes-óceáni háborúra utaló képet tettek ki. A háborúban (1879-1883) Peru és Bolívia is veszített területeket, ráadásul a győztes Chile megfosztotta Bolíviát csendes-óceáni kijáratától is, ezért flottája azóta is Uruguayban állomásozik.

Chile nyugalomra int

A chilei külügyminiszter, Mariano Fernández kedden átadta perui kollégájának kormánya szóbeli válaszjegyzékét a perui féltől kapott hasonló jegyzékre. Ebben a chilei kormány megígérte, hogy nyomozást indítanak az esetről, és amint lezárul a nyomozás, tájékoztatják róla Peru kormányát. Chile igyekszik nyugalomra inteni a perui kabinetet, amely támadásba ment át, és a chilei fél szándéka ellenére a Dél-amerikai Nemzetek Uniójának (Unasur) közelgő plénuma elé akarja vinni az ügyet.

(elcomercio.com.pe, peru21.com.pe, larepublica.pe, expreso.com.pe, andina.com.pe – Peru, tercvera.cl, lanacion.cl, mostrador.cl, elmercurio.com – Chile)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.