A törvény egyik legvitatottabb cikkelye értelmében a 16-17 éves serdülő lányok kötelesek értesíteni szüleiket ilyen esetben. Csakhogy a cikkely tökéletes kibúvót is adott nekik: ha az esetleges művi vetélés miatt számíthatnak a családi erőszakra, zsarolásra vagy fenyegetésre, akkor a szülőknek nem kell tudniuk róla. Ezentúl tehát az ilyen gyereklányoknak elég szóban említeni az egyik fenti okot a szülész-nőgyógyásznak, és az orvos köteles végrehajtani a kért orvosi beavatkozást. Egy felmérés megállapította, hogy az ilyen korú lányok 30 százaléka nem árulná el otthon, ha ilyen helyzetbe kerülne.
A szülészek nem kis részének várható lelkiismereti ellenállása miatt a törvény kötelezővé tette az egészségügyi szakközépiskolába járóknak és az orvostanhallgatóknak is, hogy szerezzenek gyakorlatot a művi vetélésben. Az orvosoknak pedig megtiltotta, hogy megtagadják a művi vetélés elvégzését.
A törvény újabb feszültségeket gerjesztő rendelkezése: kötelező lesz a szexuális nevelés kivétel nélkül minden középfokú oktatási intézményben, tehát az állami és a magán-, de még a felekezeti iskolákban is.
A szocialista frakció tagja, Carmen Montón a vita során közölte: „büszke vagyok az egyenlőség mellett elkötelezett kormányomra”, és hangsúlyozta, hogy „sose érték el könnyen a nők jogait érintő szociális eredményeket”.
Josep Antoni Duran i Lleida, az Összetartás és Unió, a katalán kereszténydemokrata–liberális pártszövetség madridi frakcióvezetője viszont emlékeztette a honatyákat, hogy a szavazáson a jobboldali pártoktól eltérően a kormányzó szocialisták nem adtak lelkiismereti szabadságot a képviselőiknek. A néppárti Santiago Cervera közölte, hogy nincs se politikai, se szakmai, de társadalmi konszenzus sem a most megszavazott törvényhez.
Néhány hete több spanyol orgánum megírta, hogy a katolikus egyház retorziókra készül a törvényt megszavazó hívő képviselők ellen: így például akármelyik vasárnap az a meglepetés érheti a szocialista párt két hívő tagját, a külügyminiszter Miguel Ángel Moratinost, illetve José Bonót, a madridi alsóház szocialista elnökét, hogy nem áldozhatnak a mise végén.
Bibiana Aídónak, a törvényt kidolgozó és most 32 éves egyenlőségi miniszter asszonynak, a kisebbségi szocialista kormány legfiatalabb tagjának nincs gyermeke.
Bölöni László is a román parlamenti választáson való részvételre buzdít