Abortuszpárti spanyol döntés: az egyház ellenzi

A madridi alsóház csütörtökön az „omnibusztörvényen” kívül hét parlamenti párt támogatásával még egy nagy horderejű törvényt szavazott meg – 184:158 arányban, két tartózkodással –, amely nagy valószínűséggel újabb tiltakozási hullámot indít el: az 1986-os első törvényt „módosítva” a spanyolországi nők, de leginkább a kamaszlányok az új szabályozás értelmében most már jóval könnyebben szabadulhatnak meg nem kívánt magzatuktól.

2009. 12. 17. 19:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A törvény egyik legvitatottabb cikkelye értelmében a 16-17 éves serdülő lányok kötelesek értesíteni szüleiket ilyen esetben. Csakhogy a cikkely tökéletes kibúvót is adott nekik: ha az esetleges művi vetélés miatt számíthatnak a családi erőszakra, zsarolásra vagy fenyegetésre, akkor a szülőknek nem kell tudniuk róla. Ezentúl tehát az ilyen gyereklányoknak elég szóban említeni az egyik fenti okot a szülész-nőgyógyásznak, és az orvos köteles végrehajtani a kért orvosi beavatkozást. Egy felmérés megállapította, hogy az ilyen korú lányok 30 százaléka nem árulná el otthon, ha ilyen helyzetbe kerülne.

A szülészek nem kis részének várható lelkiismereti ellenállása miatt a törvény kötelezővé tette az egészségügyi szakközépiskolába járóknak és az orvostanhallgatóknak is, hogy szerezzenek gyakorlatot a művi vetélésben. Az orvosoknak pedig megtiltotta, hogy megtagadják a művi vetélés elvégzését.

A törvény újabb feszültségeket gerjesztő rendelkezése: kötelező lesz a szexuális nevelés kivétel nélkül minden középfokú oktatási intézményben, tehát az állami és a magán-, de még a felekezeti iskolákban is.

A szocialista frakció tagja, Carmen Montón a vita során közölte: „büszke vagyok az egyenlőség mellett elkötelezett kormányomra”, és hangsúlyozta, hogy „sose érték el könnyen a nők jogait érintő szociális eredményeket”.

Josep Antoni Duran i Lleida, az Összetartás és Unió, a katalán kereszténydemokrata–liberális pártszövetség madridi frakcióvezetője viszont emlékeztette a honatyákat, hogy a szavazáson a jobboldali pártoktól eltérően a kormányzó szocialisták nem adtak lelkiismereti szabadságot a képviselőiknek. A néppárti Santiago Cervera közölte, hogy nincs se politikai, se szakmai, de társadalmi konszenzus sem a most megszavazott törvényhez.

Néhány hete több spanyol orgánum megírta, hogy a katolikus egyház retorziókra készül a törvényt megszavazó hívő képviselők ellen: így például akármelyik vasárnap az a meglepetés érheti a szocialista párt két hívő tagját, a külügyminiszter Miguel Ángel Moratinost, illetve José Bonót, a madridi alsóház szocialista elnökét, hogy nem áldozhatnak a mise végén.

Bibiana Aídónak, a törvényt kidolgozó és most 32 éves egyenlőségi miniszter asszonynak, a kisebbségi szocialista kormány legfiatalabb tagjának nincs gyermeke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.